Jump to content

Zgomot in viraj


flavyus

Recommended Posts

Buna seara,

 

Am o problema care nu se manifesta tot timpul, si anume : Am un zgomot care se manifesta uneori numai in viraje atat in viraj stanga cat si in viraj dreapta si numai in mers , zgomotul este ca si cum ai trece peste linia continua .!!! in linie dreapta nu se aude absolut nimic, si nici pe loc daca virez stanga-dreapta.

Pot fi placutele pe fata ? Trebuiesc schimbate curand. A mai patit cineva asa ceva ?

 

Multumesc

Edited by flavyus
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu, in viraje cu denivelari. In decembrie am schimbat bratele pe fata, problema nu s-a remediat. Am fost azi la mecanic, a urcat-o pe elevator si a verificat-o, nu parea nimic in neregula. Am mers apoi la o tura, dar surpriza. Nu am reusit sa o fac sa huruie. Astazi a fost umed, de obicei se aude pe drum uscat.

 

La tine se simte pe fata sau pe spate?

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema o am si eu, in viraje cu denivelari. In decembrie am schimbat bratele pe fata, problema nu s-a remediat. Am fost azi la mecanic, a urcat-o pe elevator si a verificat-o, nu parea nimic in neregula. Am mers apoi la o tura, dar surpriza. Nu am reusit sa o fac sa huruie. Astazi a fost umed, de obicei se aude pe drum uscat.

 

La tine se simte pe fata sau pe spate?

Pe fata , dar face doar in viraje si nu mereu ... Ba pa cald , ba la rece habar nu am ce poate sa facĂŁ

Link to comment
Share on other sites

Era doar un sfat. Este o verificare simpla oricum. La mine cand a picat, din interior era greu sa iti dai seama exact de la care roata venea sunetul.

 

Nu m-am suparat , doamne fereste , dar la mine face si in viraj stanga si in viraj dreapta, de accea nu imi vine sa cred ca au picat rulmentii pe ambele parti

Edited by flavyus
Link to comment
Share on other sites

Si eu ma gandeam initial ca rulmentii sunt, dar am fost si la reprezentanta si mi-au spus ca sunt in regula. Azi si mecanul a spus ca nu este de la rulment zgomotul.

 

Mi-e greu sa cred ca de la anvelope. Le-am pus noi in noiembrie. Cred ca trebuia sa am probleme de cand le-am pus. Rotile au fost echilibrate, geometria este in regula, nu au urme de uzura.

 

LE: Anvelopele mele Conti WinterContact TS 850SP

 

PS: @flavyus scuze ca ma amestec si eu in topicul tau, dar aveam de gand sa incep unul pentru aceeasi problema.

Edited by Crysis21
Link to comment
Share on other sites

Ce am observat in seara asta , a inceput sa facĂŁ zgomot in viraje si am inceput sa o bruschez un pic viraje mai in forța ... A dispĂŁrut dupa 2-3 viraje mai strânse si mai Forțate !!! Nu a mai facut . Eu suspectez ceva brat, pivot cu toate ca nu bate si nu troncane nimic pr masina !!! Iar legat de cauciucuri le exclud . PS : nu este crys nici o problema sa speram ca o rezolvam :) !!! Cand o da imi fac un pic de timp merg sa o ridic sa pun sa se uite pe la roti.
Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa scrie pe capacul rezervorului daca e CHF sau ATF. Eu am completat cu unul universal, peste CHF, la E60, tot din motive de zgomote. Asta a fost recomandarea de la un magazin de piese auto, dupa ce am discutat putin cu omul (pe stoc nu aveau CHF si imi trebuia).

De atunci nu a mai facut si nici nu a pierdut, am vreo 3000km facuti.

 

La mine problema a fost ca inainte sa iau masina, cu doua saptamani, s-a rupt fulia de la servo si am impresia ca in service nu au completat/aerisit corect. Tot nivel minim.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

@.Bogdan din pacate nu, trebuie sa verific. La mine se aude daca atunci cand iau curba exista denivelari. Se mai aude si pe drum drept, dar extrem de rar.

 

@flavyus nu stiu sa iti zic, dar daca dai VIN-ul la orice magazin o sa iti recomande uleiul potrivit. Vezi ce scrie si pe capac.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.