Jump to content

navi 4:3 transformat in 16:9 ??


Recommended Posts

Intrebare. daca masina are navigatie mica cu caseta si optez pentru navigatie mare , mai trebuiesc componente module adaugate, cabluri care se duc pana in spate schimbate ?

 

Raspuns. Daca masina are navigatie 4:3 color nu iti mai trebuiesc alte componente (module). In cazul in care ai si modul TV este posibil ca acesta sa necesite resoftare pentru a vedea imaginea pe tot ecranul (16:9). La E46 mai sunt unele incompatibilitati intre monitorul 16:9 cu CD si modulul de sunet (BM24 sau C23)- nu va vedea CD-ul.

 

Daca masina are navigatie monocrom (doar cu sageti) montajul unui monitor 16:9 este mai complicat si necesita module suplimentare, un cablaj specific si rama relocare clima (pentru E46).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

masina are navigatie monocrom

Daca optez pentru navi 16:9 modelele noi ?

Ma refer la unul nou cu usb nu la una de fabrica cumparata de la dezmembrari.

Cu una aftermarket e mult mai usor, iti trebuie doar o rama de relocare, restul e plug&play.

Link to comment
Share on other sites

masina are navigatie monocrom

Daca optez pentru navi 16:9 modelele noi ?

Ma refer la unul nou cu usb nu la una de fabrica cumparata de la dezmembrari.

 

Ce an de fabricatie are masina?

Sunt doua tipuri de navigatii monocrom.

1-cu modulul de sunet (radio) integrat in unitatea din bord (2001-2006), in acest caz este foarte simplu sa montezi o navigatie aftermarket.

2-cu modulul de sunet in portbagaj, in acest caz trebuie tras cablajul din portbagaj pana in bord pentru a monta o navigatie aftermarket. Daca vrei montezi navigatie originala in acest caz o sa trebuiasca sa tragi un cablaj video pentru monitor + codarea modulului de navigatie (sau schimbul in cazul in care ai un modul MK2).

 

Stiu ca la navigatia monochrome se poate coda modulul TV astfel incat sa ai 16:9 si color.

 

Le: posibil sa ai nevoie si de alt cablaj.

 

Navigatia monocrom nu are modul TV.

Link to comment
Share on other sites

masina este E46 an 2002. ce recomandati : calitate, durabilitate, aspect , cemenzi , aplicatii... aftermarket ori cea originala (chiar daca e de tras fire montat module....)

Daca vrei muzica in format mp3 sau pe USB ai trei variante, la care m-am gandit eu acum:

1. adaptor original de la BMW pentru iphone sau ipod

2. interfata de genul celor de la Dension sau Grom

3. unitate multimedia aftermarket, ai avantajul ca e posibil sa ai si net in masina

Daca iti ei una buna nu vei avea nici un fel de probleme. Kenbobo cunoaste acest domeniu al unitatilor multimedia aftermarket.

Daca nu prea de intereseaza muzica atunci ramai pe cea OEM, dar incearca sa treci la varianta cu monitor format 16:9, modul TV, navigatie MK4, BM54 si eventual un modul bluetooth.

P.S. era sa uit, cu una AF vei avea tot timpul cele mai noi harti pentru programele de navigare, plus ca iti instalezi pe program vrei tu iGO, Sygic, Waze, etc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rcc-67 fa-ma sa inteleg mai bine :

Daca nu prea de intereseaza muzica atunci ramai pe cea OEM, dar incearca sa treci la varianta cu monitor format 16:9, modul TV, navigatie MK4, BM54 si eventual un modul bluetooth.

 

Adica sa cumpar una 16:9 originala cu toate modulele sa o montez toata.

 

P.S. era sa uit, cu una AF vei avea tot timpul cele mai noi harti pentru programele de navigare, plus ca iti instalezi pe program vrei tu iGO, Sygic, Waze, etc

 

una AF ?

Link to comment
Share on other sites

Hai sĂŁ-ți explic:

Cu una OEM, cu monitor 16:9, fĂŁrĂŁ nici un altfel de retrofit vei putea asculta doar CDA-uri.

Cu un retrofit pentru mp3-uri tag-urile pieselor mp3 vor lipsi sau vor fi afișate ĂŽntro zonĂŁ micĂŁ din ecran.

Navigarea ĂŽntre piese va fi greoaie.

Calitatea uneia OEM nu va putea fi comparatĂŁ, chiar și cu opțiunea HK, cu una AF+amplificatoare de calitate.

Baza de date cu harțile pentru navigare va fi destul de rar la zi.

La una AF cu full Android, cum ți-am mai spus, colegul Kenbobo, poate sĂŁ-ți recomande cel mai bun model.

P.S. HĂŁrțile pentru programele de navigare gen: iGO, Sygic, Waze sunt de 3-4 ori pe an aduse la zi.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Scuze ca ma bag in acest topic dar ... m-am lovit si eu de acesta problema.

Am pe e39 touring din 2000 , 4:3 philips, Subwooferul nokia, Amplificatorul Phillips si multe boxe + 1 navigatie , un tv si un cdbox.

Cum pot la acest sistem "maret" sa adaug un cititor de usb/sd/ipod sau un banal jack pe o intrare aux.

Am vorbit cu cei de la xcarlink si cand le-am spus ca am DSP , au spus ca nu functioneaza scula lor .

 

Cu multumirile de rigoare,

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Scuze ca ma bag in acest topic dar ... m-am lovit si eu de acesta problema.

Am pe e39 touring din 2000 , 4:3 philips, Subwooferul nokia, Amplificatorul Phillips si multe boxe + 1 navigatie , un tv si un cdbox.

Cum pot la acest sistem "maret" sa adaug un cititor de usb/sd/ipod sau un banal jack pe o intrare aux.

Am vorbit cu cei de la xcarlink si cand le-am spus ca am DSP , au spus ca nu functioneaza scula lor .

 

Cu multumirile de rigoare,

Singurul sfat, corect, pe care pot sĂŁ ți-l dau, la acest moment, este sĂŁ ĂŽncerci o interfațĂŁ Dension.

Nu vĂŁd de ce nu s-ar putea monta o interfațĂŁ Dension care sĂŁ emuleze magazia de CD-uri.

Link to comment
Share on other sites

Singurul sfat, corect, pe care pot sĂŁ ți-l dau, la acest moment, este sĂŁ ĂŽncerci o interfațĂŁ Dension.

Nu vĂŁd de ce nu s-ar putea monta o interfațĂŁ Dension care sĂŁ emuleze magazia de CD-uri.

 

Salutare la dension scrie clar ca :

Nicht kompatibel mit:

BMW-Radios mit "DSP" (Digitaler Sound Prozessor)

 

http://www.ebay.de/itm/DENSION-Gateway-Lite-3-BT-iPhone-iPod-USB-Bluetooth-fur-BMW-E46-E39-E38-E83-E53-/351543469025?hash=item51d99fa3e1:g:AikAAOSwtlhWFmpt

 

Si nu prea vreau sa dau bani aiurea pe ceva care sa nu functioneze.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Hai să-ți explic:

Cu una OEM, cu monitor 16:9, fără nici un altfel de retrofit vei putea asculta doar CDA-uri.

Cu un retrofit pentru mp3-uri tag-urile pieselor mp3 vor lipsi sau vor fi afișate întro zonă mică din ecran.

Navigarea între piese va fi greoaie.

Calitatea uneia OEM nu va putea fi comparată, chiar și cu opțiunea HK, cu una AF+amplificatoare de calitate.

Baza de date cu harțile pentru navigare va fi destul de rar la zi.

La una AF cu full Android, cum ți-am mai spus, colegul Kenbobo, poate să-ți recomande cel mai bun model.

P.S. Hărțile pentru programele de navigare gen: iGO, Sygic, Waze sunt de 3-4 ori pe an aduse la zi.

 

 

K . Pana la urma am achizitionat o navigatie dedicata android, quad core . Nu stiu daca am facut alegerea corecta, dar pentru mine ma ajuta mult una android. Montata probata , toate bune.

Intrebare: In meniul navigatiei am niste aplicatii pentru OBD , calculatorul masinii. Cum pot conecta navigatia la calculatorul masinii?

Se merita facuta legatura la calculatorul masinii/ am functii informative destule , ori sunt cateva chestii banale despre motor?

Dar intrebarea este cum fac legatura la acea mufa OBD ? Unde gasesc acea mufa , ori poate cunoasteti pe cineva care vinde asa ceva (legatura intre Navi si calculator).

Am o mufa destul de mare ramasa libera de la navigatie. Nu am comenzi pe volan , banuiesc ca e mufa de la comenzi?

Edited by Tripl3x
Link to comment
Share on other sites

Intrebare : Pot instala pe navigatia andriid programul pentru duagnoza si sa-l folosesc prin mufa OBD Bloutoothb din linck-ul dat de Omar. Exista vreo aplicatie de diagnoza in magazin play ori pot instala programul normal de pe un cd ori un usb? Se poate cumva sa folosesc navigatia android cu mufa OBD Bloutooth ca un laptop cu cablu pentru OBD normal?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.