Jump to content

Achizitionare X3


TiL

Recommended Posts

Cum spuneam mai demult, o cunostinta vrea sa ia Rexton 2.7d la vreo 45.000E pret final, probabil full-options. I-am propus sa faca un drivetest si cu X3, poate se razgandeste :blink:

Vreau sa stiu la ce pret final ajunge X3 2.0d / 3.0d, ce consum are si ce ar trebui sa aiba in vedere la alegerea dotarilor.

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa stiu la ce pret final

24316[/snapback]

 

Pretul final este in functie de dotari :blink:

 

Eu as lua in considerare(avand in vedere ca nu vrea sa cheltuiasca multi bani):

 

alarma,cutie automata(cutie manuala la x3, nu prea se potriveste,zic eu),scaune incalzite,volan incalzit(daca pretul nu este foarte mare),pdc,aer conditionat(nu automat),xenon,sunroof(depinde de gust si pret),servotronic.

 

Din pacate,nu stiu ce optiuni sunt standard in Romania.Daca tot cumpara un BMW nou nu merita sa il ia "coaja".

Eu as considera si X3 de 2.5i.Motoarele pe benzina au mai putine probleme decat cele diesel(asta datorita calitatii motorinii).

Link to comment
Share on other sites

am luat eu unul. este 33,000 cip- 2.0 d. 3.0d e mult mai scump si nu se justifica. din cauza felului in care e tunat motorul intr-adevar cutia manuala nu e buna. pana la 2000 e lesinat rau de tot. peste 2000 intra turbina si merge. oricum in banii aia intra pachetul "comfort" + alarma, semnalizatoare albe. in pachet sunt incluse climatronic, scaune textil alt model decat standard (acceptabil, standard e chiar hidos), volan in piele, park sensor, radio business +cd, oglinda cu autocamuflare, jante aliaj + anvelope all season.

e o masina ok daca nu vrei performanta, mai degraba lesinata. calca bine prin gropi, e stabila, handling ok si la limita, isi revine din derapaje laterale chiar fara sistemul electronic care intra (prea) tarziu ca la orice bmw. merita sau nu banii? habar n-am. e un fel de caricatura cu sigla bmw ca si seria 1 dar ok sa-ti faci treaba cu el. cu alarma aftermarket e ok daca o pune careva care realmente se pricepe. pusa prost poate genera erori in computer.

am uitat sa mentionez, nu are computer de bord nici in standard nici in pachetul "comfort". ma enerveaza. servotronic nu cred ca e necesar masina fiind mica. la x5 e necesar, volanul e dur fara.

Edited by Doru
Link to comment
Share on other sites

Doru, sa inteleg ca l-ai luat in leasing? Cam cat sunt taxele?

Ca optiuni sigur o sa vrea:

- alarma;

- computer de bord ("am si pe reno, ce naiba")

- ceva airbag-uri;

- aer conditionat.

 

Sunt de acord ca-i o caricatura ... dar macar e bmw

Link to comment
Share on other sites

nu l-am luat in leasing ci cash, fiind facut in eu nu are vama, numai ceva acciza dar mica. l-am luat asa ca asa s-a nimerit, era pe drum fara stapan livrabil in 2 sapt. altfel stai 3 luni.

 

 

Doru, sa inteleg ca l-ai luat in leasing? Cam cat sunt taxele?

Ca optiuni sigur o sa vrea:

- alarma;

- computer de bord ("am si pe reno, ce naiba")

- ceva airbag-uri;

- aer conditionat.

 

Sunt de acord ca-i o caricatura ... dar macar e bmw

24410[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Strange dar 3.0d-ul meu are computer de bord si e standard.

Daca ai fi luat motorul asta si nu cel de 2 l care este mult prea mic pt masa masinii ai fi vazut unde e sportivitatea si de ce costa mai mult.

Niciodata nu mi-am cumparat o masina care sa aiba raport cp/10 kg mai mic de 1.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

da ma inteleg, dar eu aveam x5/3.0d. asta l-am luat pt. gagica-mea.

acum am schimbat x5 pe 730d.

 

Strange dar 3.0d-ul meu are computer de bord si e standard.

Daca ai fi luat motorul asta si nu cel de 2 l care este mult prea mic pt masa masinii ai fi vazut unde e sportivitatea si de ce costa mai mult.

Niciodata nu mi-am cumparat o masina care sa aiba raport cp/10 kg mai mic de 1.

24588[/snapback]

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

2.0d consuma real 10/100 combinat oras/afara. cel de 3.0 probabil la fel. x5 3.0d manaca 11 combinat (9.5 afara, 11.5-12 in oras- buc). predul ddp e cam 40,000 la x3 2.0d

 

 

Cam cat consuma masinile voastre?

Deja pot sa fac o comparatie intre 2.0 si 3.0 :blink:

 

Si care ar fi preturile finale pentru cele doua variante?

24595[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

pricepe. pusa prost poate genera erori in computer.

24370[/snapback]

 

Daca ar genera numai erori ,nu ar fi o problema.Erorile se sterg :blink:

 

Daca in schimb, alarma iti descarca bateria, iar reprezentanta nu vrea sa iti verifice masina (deoarece are alarma aftermarket), bucuria de a detine un BMW nou ,va dispare.

 

Parerea mea....

Link to comment
Share on other sites

ia si tu un mercedes si un bmw si te lamuresti. la mercedes te lasa sa derapezi lateral de spate maxim 10cm, la bmw e cam scary, nu stii daca isi mai revine. prefer bmw evident pt placerea condusului dar pt siguranta e mai bine la mercedes. ar fi trebuit reglabil in 2-3 trepte, parca subaru are asa.

 

Cum adica prea tarziu?Daca e prea tarziu inseamna ca ai lovit masina! :blink:

24753[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

la bmw e cam scary, nu stii daca isi mai revine.

24758[/snapback]

 

Nu prea cred.La masina mea antica si de demult in comparatie cu ce ai tu,nu ma lasa nici aia 10cm sa derapez.Si am doar ASC+EML,nu DSC 1,2,3... sau ce o mai fi.Binenteles nu la 150 in curbe si alte exagerari.

Link to comment
Share on other sites

e cum iti spun, iti lasa masina sa derapeze de spate mult, circa 45% pana intra si intra cam brusc. asta cam la tot ce am avut nou in ultima vreme- 3, x3, x5. o sa vad la 7. eu testez asta cu atentie sa vad limitele de siguranta ale masinii, pe piatra cubica uda, nisip pe asfalt, noroi, zapada, gheata, etc. parerea mea e ca sistemul de control al stabilitatii este mult mai bun la mercedes. asta nu inseamna ca imi iau mercedes, desi era cat pe-aci cu noul cls care imi place.

 

Nu prea cred.La masina mea antica si de demult in comparatie cu ce ai tu,nu ma lasa nici aia 10cm sa derapez.Si am doar ASC+EML,nu DSC 1,2,3... sau ce o mai fi.Binenteles nu la 150 in curbe si alte exagerari.

24762[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

am luat eu unul. este 33,000 cip- 2.0 d. 3.0d e mult mai scump si nu se justifica. din cauza felului in care e tunat motorul intr-adevar cutia manuala nu e buna. pana la 2000 e lesinat rau de tot. peste 2000 intra turbina si merge.

24370[/snapback]

Din cite am citit prin reviste din strainatate, X3 2.0d se pare ca e destul de lesinat la modul cum se misca, si recomandarile lor erau pentru 3.0d - tu exprimi opinia contrara - poti detalia putin: cit de dinamic se misca 2.0d ?

In plus, din cite stiu eu X3 2.0d e disponibila numai cu cutie manuala, nu ?

Link to comment
Share on other sites

nu ai inteles bine sau m-am exprimat eu confuz. 2.0d este lesinat. cum merge? cam asa- pana la 2000 ture merge ca un diesel fara turbina, nu are cuplu jos de tot si daca nu accelerezi un pic- cam la 1500- nu poti pleca de pe loc ca se opreste motorul. asta ma enerveaza cel mai mult. peste 2000 intra turbina si motorul trage acceptabil fara sa exceleze dar devine zgomotos si vibreaza nitel, se aude si se simte in schimbator. acum am cu el cca 1,500 km si merge mai bine, trage mai bine jos si masina pleaca mai usor de pe loc, iar daca urci la 2500 sa schimbi parca nu se mai simte asa trecerea peste 2000. este o masina de femeie sau de tarait prin oras. la sosea merge ok, 160/h constant in siguranta, nu incepe sa bataie. mai mult nu i-am dat ca e in rodaj, o mai las. oricum cred ca banii ii face ca e suv si 4x4. nu mi-ar trece prin cap sa o schimb cu toyota rav4 de exemplu.

 

 

Din cite am citit prin reviste din strainatate, X3 2.0d se pare ca e destul de lesinat la modul cum se misca, si recomandarile lor erau pentru 3.0d - tu exprimi opinia contrara - poti detalia putin: cit de dinamic se misca 2.0d ?

In plus, din cite stiu eu X3 2.0d e disponibila numai cu cutie manuala, nu ?

24808[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Cum spuneam mai demult, o cunostinta vrea sa ia Rexton 2.7d la vreo 45.000E pret final, probabil full-options. I-am propus sa faca un drivetest si cu X3, poate se razgandeste :blink:

Vreau sa stiu la ce pret final ajunge X3 2.0d / 3.0d, ce consum are si ce ar trebui sa aiba in vedere la alegerea dotarilor.

24316[/snapback]

Sfatuieste-l pe prietenul tau sa-si ia un X3 2.0d care pleaca de la un cip de 29.480 si la 34-35.000 e dotat acceptabil , in plus ai acciza de 2,5 % spre deosebire de 3.0d care are acciza de 11%.

Link to comment
Share on other sites

Al meu "prieten" (e o diferenta de varsta destul de mare intre noi, in favoarea lui :blink: ) e innebunit acum dupa Rexton, Murrano, Honde si alte forme apetisante pe care X3-ul nu prea le are. Nu cred ca am sanse sa-l conving, dar incerc. Decizia ii apartine.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Spune-ne si noua ce a hotarat pana la urma. Nu cred ca o sa ia Rexton am mers cu asa ceva si am fost uimit de felul greoi lenes (stil barca pe valuri). Poate Murano . Cu asa ceva nu am mers dar am vazut cateva in oras.
Link to comment
Share on other sites

Si eu cred ca o sa renunte la Rexton. A facut drivetest cu Honda CR-V (daca nu ma insel) si i-a placut cum se misca. Mult mai infipta si mai silentioasa. Singurul minus al ei fiind look-ul neinteresant.

 

BMW X3 nu poate proba pentru ca se dau ca painea calda.

 

S-a uitat si pe o oferta RAV4, dar nu i-a placut faptul ca motorul are sub 120cp

 

Inca o intrebare: care sunt costurile de intretinere la X3? De unde reies altele:

- reviziile se fac la 30.000 km chiar daca trece mai mult de un an?

- cam cat costa o revizie?

Edited by TiL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.