Jump to content

Vand BMW 320i Sedan (E90) Cutie Automata - 09.2008


RaSi

Recommended Posts

Scump este o chestie relativa,pt tine poate sa fie scump,pt mine poate sa fie pret normal(nu smecherit gen autovit ,olx etc)

 

Ok, succes la vanzare! Voi urmari cu interes topicul sa vad cine considera ca e scump si cine considera ca e un pret ok pentru un benzinar automat mai scump decat dieseluri mai dotate, chiar si cu km dubli.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Voi incerca, punctual, intr-un singur post sa raspund la toate topic-urile ridicate pana acum:

 

1. Pretul: Inainte de a ma gandi la pret am cautat pe diverse site-uri masini asemanatoare si la dotari si la km si toate preturile pe care le-am gasit au fost intre 11k EUR si 13.5k EUR (nu stiu daca e ok sa pun link-uri pentru alte anunturi de pe alte site-uri). Eu nu ma ocup cu vanzare de masini, deci singurele metode de a afla preturi sunt alte site-uri de specialitate. In concluzie, prin acest 11k EUR momentan cred ca ma incadrez in pretul pietei. Nu am postat aceasta masina pentru a incerca sa "fraieresc" pe cineva. Pretul reflecta informatiile pe care le detin in acest moment. Desi ma repet, toate interventiile pe care le-a avut masina au fost in reprezentante BMW.

 

2. Dotarile: Am presupus ca pe acest forum nu intra doar persoane care cunosc modele BMW extrem de bine. De aceea, am mentionat aceste dotari "standard". Va rog, pe cei care intr-adevar sunteti cunoscatori sa treceti peste acest aspect.

 

3. Benzina vs. Diesel: Nu vreau sa intru in acest topic deoarece consider ca fiecare persoana are o preferinta bazata pe anumite criterii foarte clare. Criteriile pe care eu le consider relevante pentru mine m-au facut sa aleg benzina si nu regret alegerea facuta. Cu siguranta o persoana care are alte criterii poate va alege diesel. Consider ca nu are niciun sens sa discutam in contradictoriu pe acest subiect deoarece in final este o alegere subiectiva.

 

Multumesc pentru intelegere.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

singura treaba pe care se bazeaza omul este ca are km care intr-adevar sunt relativ putini ptr ce se gaseste pe piata.

dar aici cumparatorul ia mai multe aspecte in calcul:

- benzinarele motoarele mai mici nu prea se cauta la e90 si atunci cand se cauta se cauta fix ptr ca pretul de achizitie este serios mai mic decat la diesel.

- vorbim de model non-lci la bani de lci diesel si f probabil si mai bine dotat (dar cu km ceva mai multi - **aici vezi mai jos)

- desi e printre ultimele modele de non-lci (an 2008) trebuie sa iti plasezi pretul aproape de cele 2005-2006-2007 nu poti cere cat pe un model lci 2009-2010.

- masina are ca atuu km putini dar pentru multi ca sunt 125.000 ca sunt 180.000 este tot aia. sa nu mai aduc in discutie ideea pe care merg multi ca 125.000 in tara se pot vedea mai tare in uzura masinii decat 180.000 facuti in afara. nu spun daca e corecta sau nu ideea dar multi cred in ea, existand de altfel destule argumente pro sau contra.

 

cred ca ai printre cele mai scumpe non lci de pe piata, sau ma insel? stiu ca mai era sedanul negru AXV, masina luata tot din tara de noua, 320d,2007 cu multiple imbunatatiri, inclusiv pachet M care se vindea tot pe la 11.000.

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-325-ID7Gg447.html

ca tot esti din Sibiu poate cunosti masina asta, eu cred ca s-a dat la un pret real, nu? :)

Edited by CosminE46
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Voi incerca sa raspund tot punctual. Va rog sa nu luati personal afirmatiile mele, incerc doar sa fiu obiectiv:

 

@darius_x: te asigur ca vreau sa vand masina. Singurul aspect, pe care l-am mentionat si intr-un post anterior, vreau sa o vand la valoarea ei.

 

1. Ex de masini care au intrat in comparatie:

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=221572110&usageType=PRE_REGISTRATION&features=BLUETOOTH&features=AUTOMATIC_RAIN_SENSOR&features=CRUISE_CONTROL&climatisation=&fuels=PETROL&isSearchRequest=true&parkAssistents=REAR_SENSORS&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&adLimitation=&scopeId=C&zipcode=&usage=USED&minMileage=100000&maxMileage=150000&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&maxFirstRegistrationDate=2009-12-31&minCubicCapacity=1800&maxCubicCapacity=2000&minPowerAsArray=110&minPowerAsArray=KW&maxPowerAsArray=146&maxPowerAsArray=KW&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=10&pageNumber=1

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GfOat.html#cd8414e4e4 -> ex: cutie manuala, NAVI si PDC fata in plus

 

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7Ggm6J.html#71796cbf94 -> ex: cutie manuala

 

2. De asemenea, am dat intamplator de site-ul vezicatface.ro si acolo, cu datele BMW, Seria 3 (E90) (2005-2008), an fabriacatie 2008, Combustibil benzina 2l 170CP, Km 103k pretul afisat este de 11669EUR.

 

@CosminE46:

 

1. Da, pentru mine conteaza si numarul de km. De exemplu, la un motor care are o perioada de viata medie de 500k km pentru mine are importanta daca are 100k sau 200k in momentul in care cumpar masina.

 

2. Ai mentionat ca nu se prea cauta motoare mici pe benzina. Nu pot sa te contrazic, pot doar sa iti spun cu certitudine ca fiecare categorie (interval de capacitati cilindrice) se adreseaza unui anumit segment de public. Pentru mine, motoarele mai mari de 2 litri sunt inutile. Motivul este unul foarte simplu: pe strada imi doresc o masina care sa indeplineasca 2 conditii: la mers regulamentar sa aiba un consum decent (am reusit sa am un consum pe bord de 6.6l/100km cu aceasta masina la un drum Sibiu - Cluj cu 2 persoane in masina mers regulamentar, max 110km/h) si de asemenea, in momente in care este nevoie sa ma grabesc sa o pot face fara a omora masina. De aceea, pentru mine combinatia 2 litri cu 170CP este una ok. De asemenea, taxele pentru aceasta capacitate cilindrica sunt mai mult decat rezonabile (180RON pe an fata de 864RON pe an pentru o capacitate intre 2 si 2.5 litri), revizia costa undeva la 800RON la reprezentanta, etc... In concluzie, publicul target al meu este reprezentat de categoria de oameni care isi doresc acelasi lucru.

 

3. Corect, vorbim despre un model non-LCI. Diferentele intre modelul no-LCI si LCI sunt urmatoarele: cea mai importanta este faptul ca un LCI este EURO5. In acest caz nu prea conteaza aceasta diferenta, deoarece taxa este platita si nu este recuperata. Deci nu influenteaza cumparatorul. Alte diferente sunt reprezentate la nivel vizual, adica stopuri LED, semnalizatoare fata LED si semnalizatoare pe oglinzi. Consider ca aceste modificari nu influenteaza pretul semnificativ, fiind in marja de negociere a unui pret.

 

4. Masina este fabricata in 17 iunie 2008. Cu siguranta nu este normal si firesc sa fie scoasa la vanzare la un pret al unei masini din 2005 - 2007. Pretul trebuie sa reflecte uzurile masinii, fie ele uzuri exterioare, tablarie, motor, interior, etc. Aceste uzuri, odata cu trecerea timpului sunt semnificativ mai mari. Singurul lucru pe care il are in comun o masina din 2008 cu una din 2005 este forma exterioara, uzurile fiind total diferite. In consecinta, consider ca trebuie luate in calcul toate aspectele in momentul in care se atribuie o valoare unui obiect. Eu mi-as ridica mari semne de intrebare daca as vedea la vanzare o masina la acelasi pret cu una care e cu 3 ani mai veche... Pe acest principiu, dus la extrem, in 2008 cand a fost cumparata din reprezentanta masina mea ar fi trebuit sa fie cumparata la pret de second hand pt ca era la fel cu una din 2005?

 

5. Nu cunosc acea masina, nu cunosc proprietarul, nu cunosc motivele lui pentru care a setat acel pret pentru acea masina, nu stiu daca a fost vanduta sau nu, etc.

 

Valoarea unui obiect in final este un interval bazat pe informatiile detinute de vanzator in acel moment. Informatiile pe care le detin in acest moment, sunt prezentate mai sus.

 

Multumesc

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Revin cu comment: pana acum mi s-a spus ca pretul setat de mine este prea mare. Asta in conditiile in care nimeni nu a vazut masina live. Nu am spus in niciun moment ca acest pret nu este negociabil. Cu siguranta putem cauta cele mai ieftine masini de pe piata si sa le dam ca referinta. Dar motivele pentru care sunt vandute la preturi foarte mici pot sa fie foarte variate (de la defectiuni ascunse, la nevoia proprietarului de bani urgent, etc...) si nu cred ca reflecta valoarea obiectiva a unei masini.
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ii rog frumos pe cei care dau rating sa imi scrie si un comentariu scurt cu motivul. Momentan vad ca am un -1 la Reputation si habar nu am de ce...

 

Multumesc

 

Salut, RaSi! N-ai de ce sa-ti faci probleme in privinta minusurilor! Vezi ca p-aici sunt mult parliti care "sufera" de cunoscatori, samsarusi etc... gen cum a fost ala mai devreme care ti-a spus ca e scumpa masina si c-ai umplut anuntul de dotari standard ( n-am retinut numele ). Frumoasa masina. Bafta la vanzare!

  • Like 7
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

un anunt bine structurat. iau foc baietii cand vad o masina cu service numai la bmw . d aia iei - . este un pret corect pt o masina cu km aia si intretinuta cum tb. inseamna ca ti permiti o asemenea masina si daca ai avut vreo problema ai remediat o la timp.

 

eee afla ca aici pe forum tre sa ti le faci tu pe unde apuci (revizii) , sa fii d al casei.

 

Fiindca e scumpa si ai umplut anuntul de "dotari" standard.

 

 

fii dragut si spune i tu ce sunt? nu sunt dotari? cum sa scrie? masina are , masina completa , masina are din fabrica...- spune tu formularea, daca alea nu s dotari

 

 

 

P.S. DACA NU SCRII CORECT GRAMATICAL , TE ROG NU MI DA REPLY . MULTUMESC (valabil pt toata lumea )

Edited by lavi4175
  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

un anunt bine structurat. iau foc baietii cand vad o masina cu service numai la bmw . d aia iei - . este un pret corect pt o masina cu km aia si intretinuta cum tb. inseamna ca ti permiti o asemenea masina si daca ai avut vreo problema ai remediat o la timp.

 

eee afla ca aici pe forum tre sa ti le faci tu pe unde apuci (revizii) , sa fii d al casei.

 

 

 

 

fii dragut si spune i tu ce sunt? nu sunt dotari? cum sa scrie? masina are , masina completa , masina are din fabrica...- spune tu formularea, daca alea nu s dotari

 

 

 

P.S. DACA NU SCRII CORECT GRAMATICAL , TE ROG NU MI DA REPLY . MULTUMESC (valabil pt toata lumea )

 

Eu as fi spus: pe langa echiparea de baza, masina are urmatoarele dotari optionale.

Si-asa nu mai scria o jumatate de pagina degeaba.

 

Si cum ai dedus tu ca nu as scrie corect gramatical? Esti vreun grammar nazi?

Link to comment
Share on other sites

un anunt bine structurat. iau foc baietii cand vad o masina cu service numai la bmw . d aia iei - . este un pret corect pt o masina cu km aia si intretinuta cum tb. inseamna ca ti permiti o asemenea masina si daca ai avut vreo problema ai remediat o la timp.

 

eee afla ca aici pe forum tre sa ti le faci tu pe unde apuci (revizii) , sa fii d al casei.

 

 

 

 

fii dragut si spune i tu ce sunt? nu sunt dotari? cum sa scrie? masina are , masina completa , masina are din fabrica...- spune tu formularea, daca alea nu s dotari

 

 

 

P.S. DACA NU SCRII CORECT GRAMATICAL , TE ROG NU MI DA REPLY . MULTUMESC (valabil pt toata lumea )

 

"Da bravo ma, Giani !" Ca de obicei tu esti peste tot..esti mai prezent pe forumul asta sa iti dai cu parerea mai ceva ca Badea si Gadea ( la un loc ) in inimile babelor din Romania.

1- Ai dreptate in legatura cu descrierea anuntului. Mi se pare foarte corect asa cum l-a postat. Dacao dotare vine din fabrica, nu inseamna ca nu este o dotare. Si dupa cum a spus si cel care a postat anuntul, multi nu stiu ce are masina din fabrica si ce e optional.

2 - Termina cu arogantele astea, de genul: "daca nu scrii corect gramatical..". Data viitoare cand afirmi asta, uita-te mai intai la tine. Corect gramatical inseamna sa folosesti semnele de punctuatie (. , - ; etc) acolo unde este cazul. Sunt prea putini oameni care vorbesc si scriu cu adevarat corect gramatical. P.s Nici nu esti foarte coerent in exprimare. Mi-am permis sa iti evidentiez ce consider eu ca trebuie sa schimbi inainte sa arunci cu noroi in altii.

  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Da bravo ma, Giani !" Ca de obicei tu esti peste tot..esti mai prezent pe forumul asta sa iti dai cu parerea mai ceva ca Badea si Gadea ( la un loc ) in inimile babelor din Romania.

1- Ai dreptate in legatura cu descrierea anuntului. Mi se pare foarte corect asa cum l-a postat. Dacao dotare vine din fabrica, nu inseamna ca nu este o dotare. Si dupa cum a spus si cel care a postat anuntul, multi nu stiu ce are masina din fabrica si ce e optional.

2 - Termina cu arogantele astea, de genul: "daca nu scrii corect gramatical..". Data viitoare cand afirmi asta, uita-te mai intai la tine. Corect gramatical inseamna sa folosesti semnele de punctuatie (. , - ; etc) acolo unde este cazul. Sunt prea putini oameni care vorbesc si scriu cu adevarat corect gramatical. P.s Nici nu esti foarte coerent in exprimare. Mi-am permis sa iti evidentiez ce consider eu ca trebuie sa schimbi inainte sa arunci cu noroi in altii.

 

 

Mai bine ti ai permite o revizie la bmw :)

  • Like 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Arma prostului ramas fara argumente..:)

Imi permit mai multe revizii la Bmw. Una am facut-o deja si urmeaza urmatoarea in 2000 km. Repet, nu esti coerent.

P.S. Bine ca iti permiti tu DOAR revizia sa o faci la reprezentanta. Magnatule cu M3 GTS deghizat in 318d.

P.S.2 Daca noi suntem toti saraci si tu esti magnat, de ce : "si eu am comandat la cata , chiar astept sa mi vina comanda ... vb strict de revizie , atatttttt." ; " Pt mers zi de zi am un smart diesel iar cu bmw merg la sf de sapt. Fac 100k km pe an cu smartul (livrez cu el) si cu bmw fac 20k km ". Ia zi, de ce nu faci toate reparatiile la reprezentanta si faci DOAR reviziile..pe care le faci odata pe an ( ca de..sa iti citeasca km..cand o dai sa zici ca sunt reali..de parca nu poti sa mergi 100.000 pe an, sa faci la coltul blocului 10 revizii, dai km inapoi..si cand faci anul..te duci si faci una la reprezentanta..sa apara km in ordine..oricum din cate ai scris si cat de bine informat esti in legatura cu preturile, anume 450 pt ulei si filtru, cred ca doar atat schimbi tu la reviziile alea magnifice la care noi doar visam). Si de ce nu mergi zi de zi cu BMW-ul si folosesti un smart ? Nu-si permite maria dumneavoastra ( am scris cu litere mici pt a-ti demonstra lipsa de respect care ti-o port) sa faca mai multi km cu BMW-ul, implicit mai multe reparatii si revizii ?

  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Arma prostului ramas fara argumente..:)

Imi permit mai multe revizii la Bmw. Una am facut-o deja si urmeaza urmatoarea in 2000 km. Repet, nu esti coerent.

P.S. Bine ca iti permiti tu DOAR revizia sa o faci la reprezentanta. Magnatule cu M3 GTS deghizat in 318d.

P.S.2 Daca noi suntem toti saraci si tu esti magnat, de ce : "si eu am comandat la cata , chiar astept sa mi vina comanda ... vb strict de revizie , atatttttt." ; " Pt mers zi de zi am un smart diesel iar cu bmw merg la sf de sapt. Fac 100k km pe an cu smartul (livrez cu el) si cu bmw fac 20k km ". Ia zi, de ce nu faci toate reparatiile la reprezentanta si faci DOAR reviziile..pe care le faci odata pe an ( ca de..sa iti citeasca km..cand o dai sa zici ca sunt reali..de parca nu poti sa mergi 100.000 pe an, sa faci la coltul blocului 10 revizii, dai km inapoi..si cand faci anul..te duci si faci una la reprezentanta..sa apara km in ordine..oricum din cate ai scris si cat de bine informat esti in legatura cu preturile, anume 450 pt ulei si filtru, cred ca doar atat schimbi tu la reviziile alea magnifice la care noi doar visam). Si de ce nu mergi zi de zi cu BMW-ul si folosesti un smart ? Nu-si permite maria dumneavoastra ( am scris cu litere mici pt a-ti demonstra lipsa de respect care ti-o port) sa faca mai multi km cu BMW-ul, implicit mai multe reparatii si revizii ?

 

 

ok

Edited by lavi4175
  • Like 1
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Ca de fiecare data, voi raspunde din nou punctual:

 

1. @Zenaida, lavi4175, akon, mihai vigariu, Make21: Multumesc pentru aprecieri. Desi ma repet, consider in continuare ca pretul de 11k reflecta momentan "marfa" pe care o vand (dotari, aspect interior - exterior, etc). Cu siguranta cand voi primi argumente obiective voi reanaliza situatia.

 

2. @gabytzuxxl: Fara nicio rautate, dar atata vreme cat observi 2 nuante de culori pe partea dreapta, cu siguranta nu am omis sa pun poze cu ea din lateral. Este adevarat, usa din spate dreapta a fost vopsita de fostul proprietar si din pacate exista o usoara nuanta. Din cate stiu, la o parcare laterala a zgariat usa de un stalp mic. Nu vand o masina noua. Este o masina inmatriculata in septembrie 2008 si cu siguranta exista anumite zgarieturi sau puncte de la pietricele. Nu incerc sa ascund nimic din ce are masina. Te invit sa o vezi live.

 

Pentru orice alte nelamuriri, va stau la dispozitie.

 

Razvan

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Update:

 

1. Am efectuat revizia completa in Aprilie 2016 in reprezentanta BMW Sibiu. Km actuali: 105952.

2. Inainte de revizie a aparut o eroare pe bord cauzata de una din bobine -> la revizie au fost schimbate toate bobinele

3. Anvelope noi de vara Pirelli 205/60 R16

 

Update pret: 10000EUR (scadere cauzata de cele 4 luni de la prima postare pe forum)

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.