Jump to content

Achizitie F30 328i


OGH

Recommended Posts

Salutare tuturor,

 

Am gasit in Germania la o reprezentanta un F30 328i pachet M, Alcantara, Navi Professional + foarte multe alte dotari.

Este din 12.2012 cu 30.000 km reali la bord, pret 33.000 EUR.

Ce parere aveti de pret?

Are cineva idee de costurile de intretinere?

 

Multumesc anticipat pentru ajutorul vostru.

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde ce vrei tu. Daca vrei km putini si dotari de genul, pretul de 33k e unul real. Altfel gasesti si pe la 22,23k dar km peste 100mii.

 

De asta ce zici? Faina culoarea si interiorul http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-328i-Lim.-F30-Luxury-Line-NAVI-XENON/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_14_,frn:2011,ful:petrol,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true/pg:vipcar/221435590.html

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Pai depinde ce vrei tu. Daca vrei km putini si dotari de genul, pretul de 33k e unul real. Altfel gasesti si pe la 22,23k dar km peste 100mii.

 

De asta ce zici? Faina culoarea si interiorul http://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-328i-Lim.-F30-Luxury-Line-NAVI-XENON/vhc:car,pgn:2,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:3500_14_,frn:2011,ful:petrol,ger:automatic_gear,dmg:false,vcg:limousine,xhl:true,nvs:true/pg:vipcar/221435590.html

 

Merci de raspuns.

Despre cea aratata de tine, este frumoasa nimic de zis, dar nu are dotari, este standard, plus ca nu mai vreau masina cu scaunele alea. Sunt incredibil de incomode.

Pe mine ma intereseaza o masina cu km putini, eu fac in jur de 30 de mii pe an.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Daca un consum de 10 mixt te multumeste atunci go for it.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Tinand cont ca voi rula cam 80%:

- autostrada Luxembourg - 130km/h

- drum national Germania - 100 km/h

Restul de 20% este combinatie de Autobahn si oras, ma gandeam la un consum mixt de 8.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De ce spui asta ?

Comparatia cu grupul VAG nu este tocmai potrivita :console:

Sa fie asa cum zici. Nu mi-a ajuns cunostarea atat de departe. :popcorn:

 

Numai ca nu pot sa cred ca, cei de la BMW nu ar recomanda benzina cu cifra octanica mai mare.

Adica numai grupul VAG ar avea problema cu detonarea daca nu folosesti benzina potrivita..?

 

O sa caut si alte pareri pentru colegul nostru.

Nu am masina pe benzina.

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Eu am mers cu masina din semnatura zeci de mii de km cu benzina de 95,fara nici o problema si asta nu fiindca nu am avut bani sa pun de 98 ci pur si simplu nu este nevoie,gandeste-te ca acest tip de motor este foarte raspandit in State,iar acolo mai toti pun 91 echivalent 95 de la noi. Daca ” cerea ” benzina de 98 scria clar si pe usita de la rezervor,nu ?
Link to comment
Share on other sites

Eu am mers cu masina din semnatura zeci de mii de km cu benzina de 95,fara nici o problema si asta nu fiindca nu am avut bani sa pun de 98 ci pur si simplu nu este nevoie,gandeste-te ca acest tip de motor este foarte raspandit in State,iar acolo mai toti pun 91 echivalent 95 de la noi. Daca ” cerea ” benzina de 98 scria clar si pe usita de la rezervor,nu ?

 

BMW spune ca trebuie 95, recomandat 98.

Tocmai am semnat contractul si probabil ca in doua saptamani o sa am si masina.

 

Un weekend placut tuturor.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

....acest tip de motor este foarte raspandit in State,iar acolo mai toti pun 91 echivalent 95 de la noi. Daca ” cerea ” benzina de 98 scria clar si pe usita de la rezervor,nu ?

 

Asa e numai grupul VAG pune recomandari pe usita de la rezervor... ce ironie..

 

(aia din State au si alte uleiuri - n-or fi pacaliti/indusi in eroare si ei... (?) eu stiu ca softul motorului controleaza totul si da si detornarea potrivita... in functie de CE SE RECOMANDA sau IN FUNCTIE de locatia unde este exportat motorul-masina... dar nu le stiu eu pe toate...)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

 

Asa e numai grupul VAG pune recomandari pe usita de la rezervor... ce ironie..

 

(aia din State au si alte uleiuri - n-or fi pacaliti/indusi in eroare si ei... (?) eu stiu ca softul motorului controleaza totul si da si detornarea potrivita... in functie de CE SE RECOMANDA sau IN FUNCTIE de locatia unde este exportat motorul-masina... dar nu le stiu eu pe toate...)

Toata discutia ar trebui sa fie constructiva,nu ma contrazic,doar impartasesc experienta mea cu acest motor,nu din auzite. Suntem de aceeasi parte,nu interpreta gresit :drinks: De cand am masina am tot alternat si 95 si 100,doar OMV,sincer,in afara ca poate " trage " un pic mai bine,poate fi si efectul placebo,nu am vazut nici o diferenta.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu vreau sa ma contrazic... sau sa contrazic, doar de dragul stiintei zic ce aflu si eu, si, fie vorba intre noi, multe din ce/cate se intampla in motoarele zilelor noastre nu prea avem habar decat cand e prea tarziu... daca nu se cade in latura celalta a conspiratiei..

 

.."Travis" explica foarte bine ce si cum in linkul de mai jos

http://mechanics.stackexchange.com/questions/39/what-are-the-benefits-of-premium-high-octane-petrol

 

dar si altii.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Sa te bucuri de ea !!!!!

@FRE Multumesc mult.

O sa mai postez poze cu ea dupa ce o inmatriculez.

Deocamdata este cu cauciucurile de iarna, dar o sa le schimb cat de curand cu cele de vara si atunci voi posta din nou.

Edited by OGH
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.