Jump to content

BMW z4 import SUA


ciprian87

Recommended Posts

multumesc dar farmecul este sa o vad eu...sincer nici eu nu imi fac mari sperante, stiti vba aia " daca o afacere pare prea buna ca sa fie adevarata atunci poate ca asa e, intr-adevar". In cel mai rau caz ma fac cu o excursie...New York-ul l-am vazut, dar severinul inca nu, deci...:))) Daca nu imi place masina beau o bere cu Dragos in Craiova si gata. :D
Link to comment
Share on other sites

De exemplu masina a venit din SUA pe vapor pana in Hamburg si dupa pe roti pana in tara, am vazut o poza cu masina cand era cu numere de America.

Pentru ce sa plateasca vama ? Nu poate sa vine omu cu masina din America si sa se plimbe prin Europa ! Tu o sa platesti vama cand vrei sa o inmatriculezi.

Paul, am inteles. Am insa o intrebare...10% se calculeaza din ce? din pretul de catalog de cand era noua?? ca daca e asa am belit-o....noua cred ca era vreo 30000$ deci inseamna inca 3000 taxe...in cazul asta merita sa o dezmembrezi sau sa ii dai foc. Si daca vreau sa o duc la bulgari sa o inscriu tot tre sa platesc taxa asta vamala?

Link to comment
Share on other sites

Din punctul meu de vedere cea mai mare problema o ai cu vama.Mai mult ca sigur nu are vama facuta.Lucrez in domeniu si stiu cu ce se mananca.Daca te imbrobodeste ca costa nu stiu cat nu te lua dupa el ,habar nu are.Vama este 20% TVA+ 10 Taxa vamala.Vama se poate face numai daca are acte ,si numai de catre cel care a adus masina.

Sa presupunem ca masina costa in acte 4500 euro ai de platit 1440 euro (tv+tva)

In bulgaria pentru a inscrie masina trebuie sa ai declaratie vamala de import si T2L.Nu sunt probleme cu omologarile ,nu sunt asa scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Am vorbit cu el acum.Nu are vama facuta si dupa el este ceva simplu ,dar in realitate nu este deloc.Masina sta de 6 ani si nu-i merge servodirectia citez "Da tata timp s-a scurs uleiul din ea "

Eu zic sa te bagi numai daca plateste vama la ea cu banii tai eventual.Teoretic o masina ca re nu a fost pusa in libera circulatie in EU nu pote fi vanduta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mersi frumos! nu am inteles insa faza cu "vama se poate face decat de cel care a adus masina"...deci cade in responsabilitatea lui? eu stiam ca orice masina descarci in port, fie ca e vba de romania sau de alte tari din UE platesti pe loc taxa vamala, orice ar presupune ea, dupa cum la aeroport platesti pt orice bagaj taxa de aeroport...corectati-ma daca ma insel.Si cum adica omologarile nu sunt asa scumpe? am intrebat la RAR si e 800 euro testul dinamic de omologare si se face doar la Bucuresti din cate stiu. Stii tu o varianta mai ieftina?

 

Am vorbit cu el acum.Nu are vama facuta si dupa el este ceva simplu ,dar in realitate nu este deloc.Masina sta de 6 ani si nu-i merge servodirectia citez "Da tata timp s-a scurs uleiul din ea "

Eu zic sa te bagi numai daca plateste vama la ea cu banii tai eventual.Teoretic o masina ca re nu a fost pusa in libera circulatie in EU nu pote fi vanduta.

Asta cu servo o stiam si eu, in cel mai rau caz am gasit pompa de servo cu totul, noua , la 600 lei...din dezmembrari nu stiu cat o fi. Cum sa plateasca vama cu banii mei? Poate nu am inteles eu bine. Exista o modalitate sa calculez cat ma costa taxele vamale , asa cum este calculatorul de impozit sau de taxa de prima inmatriculare? Eu am buget de 5000 euro pt treaba asta momentan....cam aici as vrea sa ma incadrez cu cumparatul masinii, testul de omologare si taxele vamale...i-as propune 3000 daca frea bn, daca nu, sa fie sanatos. Inmatricularea e parte separata de astia 5000, vedem ce s-o mai rezolva intre timp. La euro 3 o bag pe BG, singura varianta sa o inscriu pe RO este ca masina sa iasa euro 4, dar asta e cam SF din cate am inteles din mai multe surse.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La cate masini sunt de vanzare in Europa tu numai una cu taxa vamala neplatita ai gasit? Iti recomand calduros sa fii foarte precaut si chiar retinut in a-ti da banii pe asa ceva!

Ma indoiesc ca sunt BMW z4 la vanzare pana in 5000 euro cu toate taxele la zi....tin un ochi pe genul asta de masina de multa vreme, crede-ma. Poate ma intind mai mult decat imi e plapuma, asa o fi...insa vedem ce se intampla/ Oricum nu cumpar nimic pana nu vad cat costa fiecare taxa in parte.

Link to comment
Share on other sites

mersi frumos! nu am inteles insa faza cu "vama se poate face decat de cel care a adus masina"...deci cade in responsabilitatea lui? eu stiam ca orice masina descarci in port, fie ca e vba de romania sau de alte tari din UE platesti pe loc taxa vamala, orice ar presupune ea, dupa cum la aeroport platesti pt orice bagaj taxa de aeroport...corectati-ma daca ma insel.Si cum adica omologarile nu sunt asa scumpe? am intrebat la RAR si e 800 euro testul dinamic de omologare si se face doar la Bucuresti din cate stiu. Stii tu o varianta mai ieftina?

 

 

Asta cu servo o stiam si eu, in cel mai rau caz am gasit pompa de servo cu totul, noua , la 600 lei...din dezmembrari nu stiu cat o fi. Cum sa plateasca vama cu banii mei? Poate nu am inteles eu bine. Exista o modalitate sa calculez cat ma costa taxele vamale , asa cum este calculatorul de impozit sau de taxa de prima inmatriculare? Eu am buget de 5000 euro pt treaba asta momentan....cam aici as vrea sa ma incadrez cu cumparatul masinii, testul de omologare si taxele vamale...i-as propune 3000 daca frea bn, daca nu, sa fie sanatos. Inmatricularea e parte separata de astia 5000, vedem ce s-o mai rezolva intre timp. La euro 3 o bag pe BG, singura varianta sa o inscriu pe RO este ca masina sa iasa euro 4, dar asta e cam SF din cate am inteles din mai multe surse.

Colegul se referĂŁ la omologarile fĂŁcute in Bulgaria, taxele vamale ajung cu tot cu tva la 30 % din valoarea trecuta in contractul de vanzare cumparare

Link to comment
Share on other sites

p-asta nu o stiam. Pot face omologarea in bulgaria, adica sa nu dau 800 euro la rar bucuresti? ar fi super, bulgarii sunt incomparabili ca preturi. App de taxa de 30 %, daca eu convin cu el sa treaca 500 euro pe contractul vanzare cumparare merge? sau e vba de contractul vanzare cumparare pe care l-a facut cu cel care i-a vandut masina in SUA?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Masina pe factura are 22000 dolari.

Eu zic sa-ti trimita scanate toate actele ,si sa te duci la tine la vama (de unde esti ,poate ne spui si noua)si vezi ce zic acolo.

Tu spui ca dai pe ea 1500 euro.(intreaba daca poti sa faci tu vama pe numele tau la cat dai pe ea)Momentan le spui ca masina este nefunctionala (are motorul stricat)Daca sunt de acord sa platesti vama pe 1500 eu zic sa te bagi (la 1500 trebuie sa platesti 480 euro tv+tva)

Pentru a putea face vama trebuie sa ai constare rar pentru vama.

seria masini este 4USBT53574LU06909 este fabricata in 2003 si are motor M54.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Masina pe factura are 22000 dolari.

Eu zic sa-ti trimita scanate toate actele ,si sa te duci la tine la vama (de unde esti ,poate ne spui si noua)si vezi ce zic acolo.

Tu spui ca dai pe ea 1500 euro.(intreaba daca poti sa faci tu vama pe numele tau la cat dai pe ea)Momentan le spui ca masina este nefunctionala (are motorul stricat)Daca sunt de acord sa platesti vama pe 1500 eu zic sa te bagi (la 1500 trebuie sa platesti 480 euro tv+tva)

Pentru a putea face vama trebuie sa ai constare rar pentru vama.

seria masini este 4USBT53574LU06909 este fabricata in 2003 si are motor M54.

de unde ai reusit sa faci rost de datele astea? o sa ma duc maine la vama la mine sa intreb variantele astea. Nu am inteles la ce ma ajuta sa spun ca motorul e stricat...ca sa nu bata la ochi ca e pretul prea mic? Sunt din Targoviste, judetul Dambovita, am spus mai sus, dar probabil s-a omis.

Link to comment
Share on other sites

Mai pui inca 1000 euro si o iei pe asta http://olx.ro/oferta/bmw-z-z4-ID5DVpE.html#ede313c578 .Si macar nu mai ai emotii si neclaritati,deja fiind inscrisa in Romania,iar daca are si taxa platita si NERECUPERATA atunci e "boboc" ;).Parerea mea e sa nu iti faci de lucru cu jidanii :p pt ca ei in afaceri intotdeauna vor iesi in castig de cauza.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai pui inca 1000 euro si o iei pe asta http://olx.ro/oferta/bmw-z-z4-ID5DVpE.html#ede313c578 .Si macar nu mai ai emotii si neclaritati,deja fiind inscrisa in Romania,iar daca are si taxa platita si NERECUPERATA atunci e "boboc" ;).Parerea mea e sa nu iti faci de lucru cu jidanii :p pt ca ei in afaceri intotdeauna vor iesi in castig de cauza.

 

--se emite factura cu tva deductibil,la pretul afisat se adauga tva

Link to comment
Share on other sites

Da,dar (banuiesc) ca omul poate sa o vanda pe factura cu cat vrea,si 1000 euro,atunci platesti tva doar pe suma de 1000 euro,si restul ii dai in mana.Trebuie intrebat si cazut la o intelegere ;).Parerea mea ca e prea riscanta cealalta varianta,cu nea' Elvis Floare De Colt :))
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.