Jump to content

Jante zgariate


Recommended Posts

Daca zgarietura e superficiala, doar in lac, se poate polisa. Daca e mai adanca, a trecut de lac pana in grund, atunci o poti rezolva doar cu retus. Sau... te poti impaca cu ideea, jantele si barele sunt cele mai expuse la zgarieturi, lovituri...
Link to comment
Share on other sites

Esti crud, pregateste-te sufleteste pentru mai multe evenimente. Poti avea tu grija de ea cat vrei, tot se va gasi unul intr-o parcare sa-ti atinga o bara, sa-ti deschida o portiera prea larg si sa-ti lase putin din vopseaua lui pe masina ta... Doar daca nu circuli nu patesti.

 

Polis ieftin gasesti la orice supermaket, benzinarie sau magazin de piese auto.

Edited by djtaotao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

A folosit cineva astfel de produse pentru remediere lovituri ușoare? Am doua jante cu lovituri cam ca în clipul de mai jos și nu știu daca le pot remedia, singur sau la vreun atelier, dar as evita vopsirea completa pentru ca sunt jante M în doua nuanțe și nu știu cum ies...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
5 hours ago, goangaus said:

Nimeni nu a folosit produse de genul asta? As incerca dar îmi e sa nu le stric mai rău...

Le strici mai rau! Trebuie sa le reconditionezi, dar asa cum au mai spus colegii mai sus, o sa se mai inample. Daca vrei neaparat sa le reconditionezi, iti recomand aici: 

https://vopsitelectrostatic.ro

 

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid alt topic, ce parere aveti? Ati mai avea incredere sa umblati cu niste jante pe care e inflorit stratul de vopsea? Ele nu bat, nu au fisuri dar in urma unei operatiuni de spalare mai amanuntita cu solutia de la Sonax am observat infloriturile pe partea inferioara. 
Le-am folosit ca roti de vara iar acum vreau sa le folosesc cateva luni pe an ca roti de iarna.

IMG_3161.jpeg

IMG_3162.jpeg

Edited by MihaiGSM
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MihaiGSM said:

Nu stiu, cred ca am sechele de cand mi-a intrat cricul in pragul inflorit la una din masinile din trecut 😄

La jante ma gandesc sa nu fie afectata cumva structura de rezistenta.

Daca sunt originale BMW, da-i inainte, n-au nimic, nu o sa sparga nimic.. (decat poate data te bagi in cea cu rotile rau de tot).

Nu vreau sa ti le arat pe ale mele... sunt aproape complet mancate pe interior din cauza neglijentei fostului propietar. Iar eu chiar nu aveam chef sa bag bani in niste jante... care oricum sunt similare daca nu chiar de Alpina. 😉

https://www.hubauer-shop.de/en/light-alloy-rim-36116775598.html

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, MihaiGSM said:

Multumesc pentru pareri! 
 

Frumoase jante @bimmer90f30

Multumesc de apreciere!

E durere cand e sa le curat/spal.. Ia o gramada de timp! 

Dar ca experiment am de gand sa le chituiesc.. vopsesc singur ..  sa vad ce iese si cat rezista solutiile folosite. O sa cumpar ce gasesc mai bun si incerc. Mai rau de cat au ajuns la interior nu are cum sa iasa! Am si ceva compresor bunicel.. Dar asta o sa se intample cand o sa gasesc timp.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, MihaiGSM said:

Ca sa nu mai deschid alt topic, ce parere aveti? Ati mai avea incredere sa umblati cu niste jante pe care e inflorit stratul de vopsea? Ele nu bat, nu au fisuri dar in urma unei operatiuni de spalare mai amanuntita cu solutia de la Sonax am observat infloriturile pe partea inferioara. 
Le-am folosit ca roti de vara iar acum vreau sa le folosesc cateva luni pe an ca roti de iarna.

IMG_3161.jpeg

IMG_3162.jpeg

Vezi postul meu de mai sus, am facut doua seturi la ei, ai iesit excelent!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.