Jump to content

problema cardan ?


MirceaMrc

Recommended Posts

nu flansa e alta mancare de peste

:hyper: bai tata, asta nici nu stiu pe unde vine montata sub masina... trebuie s-o ridic pe elevator sa-mi iau un sezlong si sa studiez ce-i pe sub masina asta ca-s praf... si unii sigur vor profita de asta, daca n-au facut-o deja...

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Buna seara!

Asa patesc si eu ceva de genu cand dau in masalier bubuie ceva in spate dar nu tot timpu facem asa? si cateodata si in viteza 1? Sa am si eu slabite suruburile ?

Si odata cand am schimb frana de mana am constatat ca chiar daca era in viteza merge sa misca putin de roata in fata si inapoi sa fie din planetara?

Link to comment
Share on other sites

Legat de bubuitura, nu ai ce sa-i faci . Asa face toate. Mai ales daca este E46, obisnuieste-te cu ideea.

Sau comanda un grup nou nout OEM, care este 1000 si ceva de iepuroi.

 

1000 euro un diferential pentru E46?! Bai las-o naibii...

deja ma sperii ca eu am un E34 din diferentialul caruia am scos ulei cu "ceva pilitura" de curand...

sunt nervos peste culme ca am lasat pe altii sa schimbe uleiul din motor,cutia viteze si diferential! Am schimbat eu din nou uleiul din Diferential si am pus liqui molly de data asta ,dar tot sunt stresat de ceea ce am gasit in el si ,ce oare o fi prin el si cat de grav este...

in loc de 1.7 litri nemernicul ce s-a ocupat de ea a pus 1.2 litri si am facut asa vreo 1000 km...

daca pica il pun sa manance diferentialul fie ca vrea sau nu!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru un banal 318i, costa mai exact, 1546 dolari, conform http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=AY71-EUR-02-2002-E46-BMW-318i&diagId=33_1183. Nu stiu daca se mai fabrica asa ceva pt E46.

La E34 sigur nu mai fabrica si nu stiu cat de usor vei gasii unul din dezmembrari. Poate doar sa dai comanda pe afara, si bineinteles ca nu stii in ce stare este , etc.

Poate reusesti sa il salvezi totusi pe cel actual. Daca nu iti huruie in mers sau nu o sa inceapa sa iti huruie in urmatorii km, e posibil sa fi scapat. :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

Cum ai remarcat uzura la pinion?

Mareste poza. Se vede cu ochiul liber. De alfel am gasit mult span in capac. Ulei vechi, ranced, neschimbat de mult.

 

5bb12457bf7096cc8461f4fc889332e4.jpg Aici se vede spanul din capac.

 

Cu 300 de lei gasesti grupuri...ce raport are al tau?

2.64 ... E61 2.0d ... nu gasesc ... caut de 1 luna. Am fost sa vad 2 ... amandoua troncaneau la fel ca al meu.

 

Vanzatorii suparati ... "Cum mi-am dat eu seama ca troncane. "... Simplu ... Il pui vertical si invarti fata spate repede. Daca troncane inseamna ca e uzat. Pinioanele alea nu trebuie sa aiba nici un pic joc sau troncanit.

 

Sent from my MotoG3 using Tapatalk

Edited by Coscho
Link to comment
Share on other sites

Asta caut si eu ....in stare perfecta....insa dupa cel putin 16 ani de la aparitia piesei mi-e greu sa cred ca ceva mai e perfect.

Cam cat ar dori pe el si cum sa facem ?

 

Ma refer la cum arata si daca vrei sa invarti de el nu se simte nici un fel de joc..250 de lei. Iti las aici nr lui de telefon : 0733/007.785

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.