Jump to content

Top service


xcriss

Recommended Posts

Este logic sa fie asa, insa depinde daca in urma unei sesizari mai ai curajul sa iti duci masina la ei si sa o lasi acolo... Pentru mine nu merita stresul. Daca se poate fara hocus-pocus ok, altfel, next.In decembrie am schimbat kitul de pozitie dreapta fata la F10. Au fost amabili, au livrat cand au promis, pretul a fost bun (necesita demontat/montat bara fata).Piesa cumparata de la ei. :rolleyes:

 

Edit: Am cautat articolul respectiv pe site-ul anpc, dar nu gasesc fraza prin care sunt obligati sa iti furnizeze servicii. Poate ne ajuti cu un link sau citat din articol.

 

gata, am gasit, dar e interpretabila. :rolleyes:

 

ART. 9 In relatiile cu consumatorii, agentii economici au obligatia de a se comporta in mod corect si de a nu folosi practici comerciale abuzive.

Edited by mcliviu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi, nu exista asa ceva!

 

Practica comerciala abuziva inseamna cu totul altceva....Pur si simplu te refuza ca si client si fii tu sigur ca pot sa gaseasca n motive pentru asta.

 

Poti sa fii tu OPC sau cum te cheama nu ma poti obliga sa fac ce vrei tu la mine in curte (BMW sau orice alta firma privata).

Link to comment
Share on other sites

Daca te duci cu tupeu si le spui ca legea ii obliga, atunci o sa se poata.

Deja discutam de aplicarea legii, daca ne facem griji ca legea nu este respectata si aplicata inseamna ca e foarte grav...

 

Cu faptul ca este interpretabil textul de lege, cauta pe net sa vezi servisuri amendate de OPC in baza acestei legi pt ca nu au montat piesele aduse de client. Este un caz si pe forumul Renault.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hai sa fim seriosi, nu exista asa ceva!

 

Practica comerciala abuziva inseamna cu totul altceva....Pur si simplu te refuza ca si client si fii tu sigur ca pot sa gaseasca n motive pentru asta.

 

Poti sa fii tu OPC sau cum te cheama nu ma poti obliga sa fac ce vrei tu la mine in curte (BMW sau orice alta firma privata).

 

Tocmai pentru ca exista oameni ca tine se intampla astfel de refuzuri.

 

Eu nu vorbesc din povesti, vorbesc din realitate si pun pariu ca tu nu ai habar ce inseamna sa fii operator economic si sa iti vina OPC in control cu o plangere de la un client.

 

Ca persoana fizica ai mult mai multe drepturi decat un service.

La tine in curtea privata sau la tine in casa poti sa faci ce vrei tu, dar in spatiul public trebuie sa respecti niste norme. Cel mai nou exemplu este legea anti fumat, care, daca ar fi sa aplicam ideea spusa de tine ar insemna ca daca patronul vrea sa dea liber la fumat, atunci va fi un bar pt fumatori, ca doar e la el in curte, asa-i?

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine iesi la Filaret pentru ca te poti duce tu cu piesele cumparate mult mai ieftin, tot piese de origine Bmw.

 

Pentru pret revizie te pt ajuta eu daca imi dai serie de caroserie.

eu mi le faceam la filaret. nu te lasa sa vii cu ale tale. ma rog vii cu ele dar nu ti pun stampila in carte si nu apari in istoric bmw. te taxeaza la manopera :) bmw ploiesti 450 ron ulei + filtru ulei si te primesc cu restul , cu conditia sa ai factura pe el , sau rev completa 1050 ron

Link to comment
Share on other sites

Am clienti care au mers la BMW Ploiesti cu piesele de la mine si le-au fost montate, apare in istoric si au stampila pe cartea servis o sa pun si factura ca dovada.

 

Am spus-o si mai sus, cine cumpara piesele de la mine si vrea sa le monteze in reprezentanta BMW chiar eu ii fac programare. Trebuie sa ai factura pe ele si sa fie piese de origine.

Link to comment
Share on other sites

S-a mai spus si mai sus ca Filaret nu au acceptat unii clienti cu piesele lor, dar nu stiu daca vreunul dintre voi a incercat sa se impuna si sa le spuna ca este ilegal.

 

In fine, sunt multe alte variante in Bucuresti sau imprejurimi, Ploiestiul este destul de aproape avand in vedere ca te duci de 2-3 ori pe an cu masina in service, mai ales ca se pare ca sunt chiar oameni ok din cate spun cei care au efectuat reparatii la ei.

Link to comment
Share on other sites

S-a mai spus si mai sus ca Filaret nu au acceptat unii clienti cu piesele lor, dar nu stiu daca vreunul dintre voi a incercat sa se impuna si sa le spuna ca este ilegal.

 

In fine, sunt multe alte variante in Bucuresti sau imprejurimi, Ploiestiul este destul de aproape avand in vedere ca te duci de 2-3 ori pe an cu masina in service, mai ales ca se pare ca sunt chiar oameni ok din cate spun cei care au efectuat reparatii la ei.

 

 

cum am zis , iau piesele de la tine si ma duc la ploiesti:)

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am fost azi sa fac o verificare la MHS (singuri care aveau liber saptamana asta) si sa vad ce zic de stop.

Pot sa zic ca sunt foarte multumit, masina a intrat rapid in service, au facut verificarea, mi-au zis ca nu are rost sa fac revizia acum, pot sa mai merg lejer 20k pana la urmatoarea revizie. Stop-ul l-au reparat cu 65 lei (nu stiu exact ce i-au facut, avea o clema rupta pe spate), desi eu le-am spus inainte sa verifice si pretul / stocul.

Din cate am inteles ei recomanda sa faci revizia cu piesele de la ei, dar atat timp cat piesele sunt originale se poate face si cu piesele tale.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Ieri am fost refuzat de Filaret pentru acelasi motiv, "nu lucreaza cu piesele clientului". Piesele "clientului" sunt luate de la cataxxl.

La Proleasing in Ploiesti accepta piese aduse de client doar daca prezinta si factura de provenienta DAR nu trec lucrarea in cartea de service a masinii!

Link to comment
Share on other sites

Pai atunci nu mai e nici o combinatie..S-au smecherit toti.Asta e realitatea, o masina cu istoric are sanse mai mari de a se vinde la un pret cat mai apropiat de cerintele vanzatorului.Asa chiar daca am piesele ieftine, ca sa le montez nici nu mai trebuie sa ma duc la reprezentanta, pot la orice service in care am incredere.Deci daca vrem istoric tre sa platim cat ne cer ei.In concluzie, ca tot ma pregateam de o revizie, si eram convins sa ma duc la Ploiesti, acum raman in Bucuresti(probabil la Filaret, cred ca e cel mai putin rau din cele 3). Edited by nicolaualexandru
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg ce atata tevatura cu cele reprezentante . O masina poate fi foarte bine intretinuta si daca nu este dusa la reprezentata. Daca esti batut in cap si te ghidezi numai dupa asta cand cumperi masina eu zic ca mai bine nu mai cumperi nici o masina ever si mergi cu bicicleta. Uite eu de exemplu nu ma duc la reprezentatnta care e la 100 km de mine sa fac un schimb de ulei . Nu ma duc si punct. MI-am luat eu ulei motul de 350 lei , si ma duc la un service local de 2 ori pe an pt schimb . Imi trec singurel in cartea masinii schimbul si piesele si asa am facut cu toate masinile . O masina intretinuta se cunoaste de la o posta . Mai tine si de om si de caracter. Nu zic , asa este , ai o oarecare siguranta cand stii ca are multe intrari notatate,dar asta ar insemna sa nu mai cumparam masini aduse din DE ca nu le poti verifica istoricul ... ceea ce nu se intampla deloc.
Link to comment
Share on other sites

Daca vorbim de o masina care face peste 15 mii euro atunci chiar va conta la revanzare istoricul de la reprezentanta. De la suma asta in jos nu mai conteaza f tare. Evident nu conteaza DOAR istoricul (plus ca si asta, daca faci doar schimbul de ulei si nu si reparatiile nu mai e mare smecherie), dar in principiu conteaza istoricul in combinatie cu felul vanzatorului, nu e f greu sa iti dai seama daca cui a i a pasat de masina sau doar s a folosit de ea ca de orice obiect fara sa aiba habar de prea multe. La o masina scumpa daca nu poti avea garantia kilometriilor e destul de nasol :) daca are intrari in repr + vanzator serios macar ai siguranta km..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.