Jump to content

Sfat achizitionare e90 LCI


alexs_

Recommended Posts

In legatura cu consumul, eu am 320d manual, RWD, pot sa-ti zic ca-mi consuma mixt @7.5 l/100 km cu rotile de iarna si cam 8.5 cu cele de vara. Daca pui cutie automata mai creste putin si daca pui si xdrive mai creste.

 

LE: mie nu-mi place start/stop-ul si nu-l folosesc niciodata, habar n-am daca ai economisi ceva folosind start stop-ul in oras.

Edited by mdanielc
Link to comment
Share on other sites

Toate cele 3 modele au principal acelasi motor ( difera unele coduri de piese, dar in principal sunt IDENTICE). Nu te crampona prea mult pe diferenta de putere - in realitate nu o sa simti mare lucru.

Eu zic sa nu te complici cu xdrive, in Ro nu-i vad o utilitate asa de mare. In plus, cei care comenteaza nu stiu daca au intrat sub vre-un e90 cu xdrive. O sa fiti uimti ca puntea fata este din tabla ( spre deosebire de modele fara Xdrive la care este din aliaje de aluminiu) si la fel sunt si basculele. Exista totusi avantajul ca pivotii bratelor inferioare se pot schimba separat ( nu este nevoie de inlcuirea bratului). Si da, exista destule probleme cu diferentialul fata si cutia de transfer daca masina nu a fost exploatata corect.

Edited by dmnu
Link to comment
Share on other sites

O sa tin cont. Multumesc frumos

 

In legatura cu consumul, eu am 320d manual, RWD, pot sa-ti zic ca-mi consuma mixt @7.5 l/100 km cu rotile de iarna si cam 8.5 cu cele de vara. Daca pui cutie automata mai creste putin si daca pui si xdrive mai creste.

LE: mie nu-mi place start/stop-ul si nu-l folosesc niciodata, habar n-am daca ai economisi ceva folosind start stop-ul in oras.

Ce varianta de putere? Cred ca ai gresit.. cum sa fie 7.5 iarna si 8.5 vara?

 

Sunt curios daca e diferenta mare intre ele. Mai ales diferenta intre EfficientDynamics si celelalte doua.

Edited by alexs_
Link to comment
Share on other sites

La toate 3 e distributia in spatele motorului, la toate 3 e la fel de mult de munca in caz ca vrei s-o schimbi.

Eu am E90, 2005, 163cp, distributia in fata.

:sorcerer:

Oricum 95% din proprietari merg la mecanic pentru schimb de distributie.

Distributia pe fata probabil e mai ieftina decat cea ... cu motor si cutie dat jos (lant in spatele motorului).

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ia ti frate masina , nu mai citi povesti cu distributii. schimba i uleiul la 10.000 km doar la reprezentanta si n o sa ai probleme. in buc mers potoloit imi ia 8.1 cu roti pe 17 , 7.6 cu roti pe 16 . sunt la al 4 lea n47 , toate le am dus la peste 250k km.

 

Subscriu la ce a zis colegul mai sus. Daca iti place masina si ai toate semnalele pozitive, ia-o !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

M.am mai documentat un pic si din ce ati mai postat aici, confirma cu ce am mai aflat.

Distributia la LCI 320d este fost in spatele motorului.

De cand a aparut LCI pana la jumatatea anului 2011 reviziile (nu mai stiu sigur daca la toate 3motoarele, o sa ma interesez) au avut o "extensie". Nu a mai fost la 15k km ci 30k km. Ceva de genul. Din aceasta cauza au probleme.

Link to comment
Share on other sites

M.am mai documentat un pic si din ce ati mai postat aici, confirma cu ce am mai aflat.

Distributia la LCI 320d este fost in spatele motorului.

De cand a aparut LCI pana la jumatatea anului 2011 reviziile (nu mai stiu sigur daca la toate 3motoarele, o sa ma interesez) au avut o "extensie". Nu a mai fost la 15k km ci 30k km. Ceva de genul. Din aceasta cauza au probleme.

 

UPDATE: E vorba de toate cele 3 variante de 320d.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1460149214[/url]' post='2340913']

Zi-ne si noua cum a crapat....a suferit mult sau a cedat brusc ,surprinzator ?

Suntem curiosi si noi.

 

cum sa fie 3000 euro un motor banal m47? dar cum adica a crapat? degeaba asa? sau i-ai dat gonetĂŁ cu revizii la 30 mii si avea el deja 200 mii, reali 400?

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.