Jump to content

BMW X1 2.0xd


tutorial

Recommended Posts

Cred ca te-am vazut acum 5 minute in Brasov pe Calea BucureÂşti parcat. MiÂşto rĂŁu masina s-o stapanesti sanatos !

 

Mersi frumos!

 

Acum dupa 2 luni de cand am masina si dupa 4200km am sa trag primele concluzii:

Plusuri:

1.X drive-ul imi place, intr-adevar fata de F32 are de departe multe plusuri, cu exceptie a feeling-ului, dar nu cred ca se pune vorba de feeling la o masina cu o aerodinamica de frigider;

2.spatiu-suficient, cel putin pentru mine, se poate merge in conditii decente la drum lung cu bagaje (nu daca se aduce si catelu si purcelu...) de bun simt.

3.Are suficienta putere motorul, face fata cand trebuie, suna bine.

4.Pachetul M este senzational, scaunele cu alcantara fac toti banii.

5.Stabilitate buna in curbe

6.Sistemul de collision warning...foarte util, o data recunosc ca a fost mai rapid ca mine cu o fractiune de secunda!

 

Minusuri:

1. Nu pot copia muzica pe hard de pe USB, am incercat tot ce se poate si nu am reusit, am sunat si la BMW, nu ai nici aia idee de ce ...

2. Calitatea materialelor (a unelor materiale) lasa de dorit; de exemplu cotiera ca sa nu se tranteasca cand se inchide are ca un fel de mini burdufe de aproximativ 1 cm care ar trebui sa amortizeze; problema este ca ele cad singure si eu trebuie sa le caut pe sub scaune

3.LED-urile sunt o gluma comparativ cu cele de pe F32; ma refer la faza lunga si la cum se misca (adaptativ...parca sunt din alt film cele doua masini).

4.HUD...am zis ca e "wow" si sa mi-l pun....aproape nici un rost...poate doar la navigatie intr-adevar ca merita, in rest...e chiar deranjant sa vezi limita de viteza in zona respectiva si daca ai sau nu voie sa depasesti (folositor pentru oameni civilizati ce respecta regulile de viteza, eu recunosc ca nu tin cont (foarte mult) de ele).

5. SIstemul HK.....penibil,,,se aude infinit mai bine pe fostul HI FI de pe F32 (pe care am acum HK si este din alta galaxie (nu din alta liga)).

 

Mi se pare inacceptabil ca la o masina de 56000 euro sa imi cada capacelele ce sustin cotiera(ca daca nu sunt acolo suna de parca cade capacul cotierei de la etaj) si sa nu pot copia muzica pe hard.

Slab tare HK-ul si LED-ul;

Per total senzatia de premium e mai mare in F32 decat in F84;

Repet, ambele masini au aproape tot ce se poate pe ele (nu ma refer la senzor de schimbare a benzii sau unghi mort, pentru ca nu mi-as pune pe nicio masina) si ambele au fost cumparate de noi.

Link to comment
Share on other sites

Sunetul e diferit pentru ca difera antifonarea masnii, chiar dramatic as spune.

F48 nu are NBT, are Entry_Nav, meniurile sunt la fel dar nu are HDD asa ca nu ai pe ce copia.

 

Adica trebuie sa umblu cu stick-ul dupa mine mereu??

Nu e cam....invechit pentru un model ce a aparut in 2016?

Se poate remedia?

Link to comment
Share on other sites

Adica trebuie sa umblu cu stick-ul dupa mine mereu??

Nu e cam....invechit pentru un model ce a aparut in 2016?

Se poate remedia?

 

 

vezi in meniul, te muti in dreapta si ar trebui sa ai storage sau memory available

Edited by InSidE
Link to comment
Share on other sites

vezi in meniul, te muti in dreapta si ar trebui sa ai storage sau memory available

nu este; m-am tot uitat; nu am optiune de "import music from USB"; ce e curios este ca in Owner manual scrie ca pot sa pun pe HDD 120000 melodii!!!

Eu nu mai inteleg nimic

Link to comment
Share on other sites

ai ecranul mare sau mic?

Am navigatia profesional.

Sa ne intelegem...am tot pe masina asta( navi prof, hk, hud, m packet, automata, Led);

Ce mai era de bifat erau scaune electrice( nu ma intereseaza deloc...mi se par bani aruncati), trapa( nu m-a pasionat niciodata), carlig remorcare, senzorii de parasire a benzii sau unghi mort); in rest cred ca am bifat tot

 

 

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Uita-te la versiune de harta si o sa vezi ce navigatie ai. Cu harta pe ecran apasa OPTIONS si selecteaza ultima optiune din meniu Navigation System Version.

 

Pe F48 navigatia profesionala este de fapt Entry_NAV si spre deosebire de cea de pe F32 are cateva minusuri.

Incearca sa bagi un DVD sa vezi ti-l citeste? O sa ai o surpriza....

 

Daca masina este fabricata dupa 03/2016 ai navigatia EVO ID4 si poti copia muzica pe HDD fara probleme, poti verifica asta foarte usor daca in meniul MULTIMEDIA ai "Music Collection".

Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

Uita-te la versiune de harta si o sa vezi ce navigatie ai. Cu harta pe ecran apasa OPTIONS si selecteaza ultima optiune din meniu Navigation System Version.

 

Pe F48 navigatia profesionala este de fapt Entry_NAV si spre deosebire de cea de pe F32 are cateva minusuri.

Incearca sa bagi un DVD sa vezi ti-l citeste? O sa ai o surpriza....

 

Daca masina este fabricata dupa 03/2016 ai navigatia EVO ID4 si poti copia muzica pe HDD fara probleme, poti verifica asta foarte usor daca in meniul MULTIMEDIA ai "Music Collection".

Ok! Voi face niste poze si le voi posta aici! Mersi frumos

 

 

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da, se pare ca am entry_nav; adica sa intemeg ca pe cel mai scump sistem de navigatie si sonorizare pe care il puteam pune pe x1...nu pot sa copiez melodii; azi maine pot sa fac asta in Logan; dezamagitor, sincer

 

post-10194-14712387949987_thumb.jpg

 

 

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am navigatia profesional.

Sa ne intelegem...am tot pe masina asta( navi prof, hk, hud, m packet, automata, Led);

Ce mai era de bifat erau scaune electrice( nu ma intereseaza deloc...mi se par bani aruncati), trapa( nu m-a pasionat niciodata), carlig remorcare, senzorii de parasire a benzii sau unghi mort); in rest cred ca am bifat tot

 

 

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

 

Deci sa ne intelegem.....

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

deci ca sa fie clar

 

6UN - Navigation - EntryNAV Head Unit - 6.5'' Screen

6UP - Navigation Plus - EntryNAV Head Unit - 8.8'' Screen

609 - Navigation Professional - NBT2 EVO Head Unit

Singura posibilitate de optiune extra era navigatie profesional; alta nu era; accea am comandat-o;

 

 

Sent from my iPhone 6 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.