Jump to content

Joc schimbator cutie viteze?


WIN60

Recommended Posts

Salutare! Revin si eu cu alta intrebare in legatura cu maneta schimbator de la masina mea 520d E60. Am facut si un clip in care sa vedeti clar ce vreau sa spun,am avut un Vw inainte in care se misca putin de tot,nu era perfect,dar se misca putin fata de cat se misca maneta la E60 asta...imi aminteste de passatul lu taikmiu din prezent din 2000 care are un joc extraordinar in toate directile.

Cel mai mare joc il are in partea dreapta.La fel acelasi joc exista si cand e bagata in viteza,adica tot asa in partea dreapta se misca mai mult.E golul acela pana sa actionezi arcurile respective cand te duci stanga-dreapta,sunt nebun sau la voi cum este?

 

Care piesa ar fi de vina si ce ar implica?

 

Stiu ca unii nici nu ar baga in seama acest joc,dar sunt chichiricios si imi place sa fie orice lucru aproape perfect cand e vorba de masina mea!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci pana la urma a ramas acest topic. A picat treaba deoarece trebuie sa dau cardanul jos...m-am gandit sa incerc sa-l scot si sa-l bag asa cu vaselina suportul,poate iese,dar poate numai intra si dupa sunt obligat sa dau cardanul jos si nu vreau...nu e problema de manopera sau de bani,e ideea in sine sa dau cardanul jos pentru un suport de 50 de lei,daca facea mult mai rau ca acuma il schimbam,am zis ca astept pana sa schimb vreo flansa la cardan sau peste ceva timp sa o schimb direct fara sa am vreun simptom si imi comand si suportul respectiv.

 

Deci macar sper ca v-am ajutat pe voi cu ceva in caz ca nu stia cineva de unde vine problema in afara de mine si ce trebuie facut sa se schimbe.

 

Codul piesei OE este : 25111220600 pe la 50 lei.

post-77153-0-48264300-1462386788_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e la E60, dar la E90 cu siguranta se poate umbla pe sus, pe sub schimbator, la mai multe componente de acolo, inclusiv la piesa pe care ai mentionat-o.

Daca dai un search pe google dupa codul piesei o sa ii gasesti si pe altii care au schimbat-o pe sus, si tot din cauza uzurii. Deci ar trebui sa mearga si la tine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e la E60, dar la E90 cu siguranta se poate umbla pe sus, pe sub schimbator, la mai multe componente de acolo, inclusiv la piesa pe care ai mentionat-o.

Daca dai un search pe google dupa codul piesei o sa ii gasesti si pe altii care au schimbat-o pe sus, si tot din cauza uzurii. Deci ar trebui sa mearga si la tine.

 

Subscriu dar pt E46 :) La fel se poate umbla si trebuie umblat si din masina de la schimbator si sub masina tot in dreptul schimbatorului. Eu am schimbat la E46 acea bucsa de plastic care era uzata si si-a mai revenit din joc insa la mine cand bagam a 5a ramanea inclinat schimbatorul spre dreapta. Acum face mai rar dar tot face PENTRU ca nu am stiut atunci si trebuia sa schimb si tija schimbatorului (piesa 6). Dupa cum vezi are o bila mai jos...bila aia e tot din plastic si ea se misca in acea bucsa...si cand se toceste una se tocesete si cealalta si nu rezolvi nimic daca nu le schimbi impreuna.

Link to comment
Share on other sites

Am si eu aceasta problema. La mine are joc in orice directie circa 1.5cm. Am sa comand si eu plasticul acela poate se regleaza. Insa as dori sa stiu cum se poate ajunge la el si cum il demontez pe cel uzat.

Insa ce nu imi da pace, este faptul ca schimbatorul are un fel de vibratie in el. Cand pun mana pe el se vede cu ochiul liber cum iti vibreaza mana, insa vibratia nu este foarte sesizabila. Se poate sa atinga elementele motor undeva in aceasta parte, in asa fel incat sa vibreze pana in schimbator? sau sunt ceva piese duse, bucse, cutie sau cine mai stie ce .... As fi recunoascator cu ceva sfaturi, aceasta situatie este destul de enervanta. Mai am doua masini, insa la ele nu este sesizabila nici cea mai mica vibratie in schimbator.

Link to comment
Share on other sites

Tija de la schimbator pe langa plasticul acela care se uzeaza mai are si o piesa anti vibratii..nu ai cum sa faci ca schimbatorul sa nu vibreze deloc deloc! Si eu am fost astazi la cineva si mi-a zis "uite ca la masina asta nu tremura deloc schimbatorul" asta dupa ce m-am gandit de cand am luato ca in comparatie cu vechile si alte masini tremura putin schimbatorul,la fel si daca pui mana pe el.Multi mi-au zis ca la BMW mai ales 520d este un motor galagios si la relanti si in sarcina + treaba cu vibratul schimbatorului.Daca reusesti sa schimbi plasticul acela fara sa dai cardanul jos sa-mi spui si mie te rog!

 

La tine ai un 1.5 cm in orice directie,eu am doar dreapta dar vreo 3 cm.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.