Jump to content

Achizitionare sh 20.000E, BMW


Fulgerul

Recommended Posts

Buna seara Dragilor.

Vin si eu cu o neliniste sufleteasca . Am nevoie de cineva care sa puna punctul pe i :console: . Tot citesc topicuri de 2 luni si inca nu sunt hotarat.

Sa va explic in ce ape ne scaldam. Momentan posesor Opel Astra ( caravan) 2003. 1,7. Stiu, de aici pana la ce vreau sa achizitionez e diferenta ca de la bicicleta la racheta, de acord. Am o suma de 20.000 euro(maxim) si as vrea sa achizitionez un BMW 320 dupa 2012 ...automat , aproape full. As pefera sa fie 18.000 sa mai pot sa fac si consumabilele de restul...Problema e ca si un C Classe , tot din 2012 facelift( sau trecut de 2012) ma atrage, E frumos pe dinafara, dragalas foc.

Sper sa nu deranjez pe nimeni cu intrebarea...dar daca ati fi in locul meu ce ati face? Daca ati putea da timpul innapoi, ati face aceeasi alegere?Sincer, ati incerca vreo cativa ani si un MB?

Costurile de intretinere sunt cam aceleasi( premium)( asa am auzit ), BMW arata o clasa peste C ul de la MB ( mai ales in interior), dar sa nu uitam ca e 3-arul nou , pe cand MB e modelul din 2007 sau 8...( parca atunci a fost scos modelul)

BMW parca e prea sport pentru mine ( parca si pozitia in ea e mai pe "asfalt), pe cand ,C-ul parca arata batranesc in interior, plus ca bordul la C ( nu neg, este calitativ), dar are micile lui caracteristici care nu arata foarte aspectuos, imi aduce aminte de ...Vechea Doamna Opel Astra( de care inca ma mai folosesc ) :rolleyes: . Un aer mai serios , sobru , dar o statura mai mandra parca la C, in opozitie ceva mai tineresc , sprinten , cool, la BMW.

Am 35 ani, nu merg mai mult de 10 -15 mii pe an cu o masina. Nu am condus alte masini (premium) pana in prezent si "aleasa" va fi mai mult prin oras. Nu-mi iau masina ca am fitze :) , ci vreau o masina sa ofere confort, siguranta si placerea de a conduce.Probabil ,inca pun in balanta "masina de familie" (sotie si bebe de 15 luni) si pe partea cealalta :hyper: 8) hoinarul din mine ( caruia cred ca i s-ar potivi un 3-ar :rofl: )

Mentionez ca masina va fi achizitionata din tara, probabil de la vreun samsar (serios), verificata si in reprezentata si de "Inspector Auto" si as prefera sa o achizitionez de la vreun Parc auto, Firma de Leasing sau ceva de genul(tot samsari), care sa ofere si 1 AN garantie la motor si cutie ( asa am avut oferte de la cateva firme care comercializeaza SH aduse din Germania). Voi ce ziceti? Ceva sugestii?

As avea nevoie sa conduc pe ambele cate o luna .....?!

de ex:

http://autovit.ro/anunt/mercedes-benz-c-ID7Ghv9Z.html#c2b8de94c6

http://autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320-ID7GhvGW.html#0a1677f9c0

Edited by Fulgerul
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Garantie dau si dealerii seriosi din afara. Nu e mai bine un touring decat sedan? cu copii mici trebuie spatiu. Eu as merge chiar pe seria 5. Oricum, ai intrebat pe un forum bmw, nu o sa-ti zica nimeni sa iei mercedes. Condu-le pe amandoua si vezi plusuri si minusuri.

Ai grija la masinile recuperate de firmele de leasing, nu stiu daca mai e cazul in prezent, dar mai demult cine stia ca i se ridica masina, o tavalea in ultimul hal, mai si lua de pe ea piese, se schimbau, in fine, mai bine din germania zic eu.

Link to comment
Share on other sites

E foarte greu sa obtii pareri obiective aici, unde majoritatea este impatimita bmw.

Personal nu imi place mercedesul, mi se pare ca le-au tiganit in ultima vreme cu fantele alea de aer argtintii. Dar e doar parerea mea.M-as uita si cand se schimba modelul, daca c-ul este la sfarsitul vietii si in curand lanseaza model nou, eu m-as oftica sa dau 20k si in scurt timp sa nu am cel mai nou model.

Vad ca ai postat acelasi lucru si pe alt forum, acolo o sa afli ca bmw=cocalar si desi intrebi ce sa alegi dintre A sau B...toti o sa-ti zica sa alegi c,d,e,f etc. :)

 

L.E. Eu am f30 si portbagajul a fost o dezamagire, nu incapea carutul copilului, are deschiderea prea mica desi el este marisor. Ia si asta in calcul (o sa fie nevoie de acum sa bagi triciclete, biciclete, sa mergi in concediu cu multe bagaje si jucarii) sau, de ce nu, ia un touring.

Edited by nepot_nepot
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Mai degraba F30 decat C klass rulat numai pe RO.

 

E hai ca astea cu rulat in Ro sunt deja basme. Astea merg la romanii dornici de "premium" nemtesc si care inca mai cred ca pe afara e numai lapte si miere.

 

Au si aia pe acolo niste cazane de te doare mintea.

 

Daca ar fi sa aleg anii 2005-2008 as merge pe BMW dar la cum se tine MB in ultimii ani, clar MB. Mai ales E class.

Link to comment
Share on other sites

In bugetul asta clar nu, insa nu mi se pare obiectiv sa alegem numai BMW. Lumea se schimba...

 

MI-as dori foarte mult ca la urmatoarea masina sa aleg obiectiv iar asta nu o pot face decat cu o documentare buna inainte + testdrive. Intreband pe forumuri dedicate marcilor, sigur nu alegi obiectiv :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

f30 x-drive conduc zi de zi și ĂŽmi place maxim . mai ales poziția la volan și faptul ca e mai confortabila decât e 90.

MB de gorj a fost al vecinului meu care l-a cumpĂŁrat de nou . Masina arata foarte bine ĂŽn realitate , Omul sta foarte bine financiar și nu a tras pe mașinĂŁ , acum are ultimul model de Mercedes acela de e echivalent cu x6.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Una din masinile familiei este un c 180 blue efficiency 2012 coupe achizitionata in ianuarie cu 40.000 km. Dupa 5 luni masina se prezinta foarte bine, si este o placere sa o conduci. Cutia 7g tronic si farurile inteligente fac totul. Recomand oricui, iar consumul este decent, undeva la 10 mediu. Nu are foarte multi cai, 150, dar cand intra turbo chiar sunt deajuns. Despre seria 3 nu pot sa imi dau cu parerea.

post-970-0-06627500-1464859924_thumb.jpeg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E hai ca astea cu rulat in Ro sunt deja basme. Astea merg la romanii dornici de "premium" nemtesc si care inca mai cred ca pe afara e numai lapte si miere.

 

Au si aia pe acolo niste cazane de te doare mintea.

 

Daca ar fi sa aleg anii 2005-2008 as merge pe BMW dar la cum se tine MB in ultimii ani, clar MB. Mai ales E class.

 

E-class G-tronik si Audi Multitronic sunt cunoscute cu probleme nu

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Eu am si C ca cel din link si BMW E90 LCI. E diferenta intre ele. Mercedes-ul e mai elegant, mai soft pe sosea, consum de 11l in oras, e altceva fata de BMW. Pe cand BMW-ul e putin mai rigid, sta mai bine pe sosea, simti cam orice gropita. Aici nu tine decat de gusturile tale. Ambele sunt extraordinare ca masini.
Link to comment
Share on other sites

E-class G-tronik si Audi Multitronic sunt cunoscute cu probleme nu

exact contrariul... g-tronic sau orice cutie de pe mercedes sunt "tanc" rusesc...( mai putin cele de pe s-klasse pana in 2008, care au o problema electronica, costa ceva dar se poate remedia...)

cat despre multitronic, am eu la audi, si pot sa spun ca este o cutie foarte reusita din orice punct de vedere...si pare si fiabila.

 

la audi cele DSG , (s-tronic) sunt problematice...

 

la mercedes??..... nu am auzit sau sa vad probleme la cutii

Link to comment
Share on other sites

exact contrariul... g-tronic sau orice cutie de pe mercedes sunt "tanc" rusesc...( mai putin cele de pe s-klasse pana in 2008, care au o problema electronica, costa ceva dar se poate remedia...)

cat despre multitronic, am eu la audi, si pot sa spun ca este o cutie foarte reusita din orice punct de vedere...si pare si fiabila.

 

la audi cele DSG , (s-tronic) sunt problematice...

 

la mercedes??..... nu am auzit sau sa vad probleme la cutii

 

Bine, ma rog, o sa te convingi cat de fiabile sunt, mai ales audi

Link to comment
Share on other sites

1465018983[/url]' post='2350033']

Bine, ma rog, o sa te convingi cat de fiabile sunt, mai ales audi

 

Cutiile automate de la Mercedes sunt facute chiar de ei si sunt extraordinar de fiabile. singurul dezavantaj este ca nu schimba atat de repede ca si Zf-uri in 8 trepte de la Bmw. Multitronic este cutie cu variatie continua si nu au probleme. Probleme sunt la dsg-uri daca le abuzezi si depasesti cei 70mii pentru servisare. Nu stiu de unde ai informatiile Boaska insa 7g tronic si chiar 5 g tronic sunt indestructibile. Au lansat pe noul Glk noua cutie 9g tronic care este foarte performanta.

Link to comment
Share on other sites

1465029012[/url]' post='2350063']

Multitronic pica in draci la fel ca si gtronic,in special cele 7.Pana la urma toate pica mai devreme sau mai tarziu in functie de diversi factori.Probabil la merc f rezistente sunt cele in 5 care echipeaza taxi-urile.

 

dupa 2010 nu mai exista decat 7 g tronic, iar E uri taxi au peste 4-500 mii si merg brici. Normal ca toate pica, depinde si cine a mers cu ea si ce servisare i-a fost facuta. La sh se aduc masini cu 100 de mii minim dati inapoi, acolo riscul e mai mare evident.

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca din 2010 nu mai e 5 gtronic?cred ca la 4cil au tinut pana in 2012-2013 cutia

In familie(sora) este un w204 3l benzina 7g.Ideea e ca pe la 50k cutia dadea socuri (rezolvat cu soft) si pierdea ceva ulei.rezolvate fara reparatii capitale.acum are ~100k si nu sunt probleme la cutie din cate stiu.

Tot in familie multitronic la 160k a fost gata.

Link to comment
Share on other sites

Cutiile automate de la Mercedes sunt facute chiar de ei si sunt extraordinar de fiabile. singurul dezavantaj este ca nu schimba atat de repede ca si Zf-uri in 8 trepte de la Bmw. Multitronic este cutie cu variatie continua si nu au probleme. Probleme sunt la dsg-uri daca le abuzezi si depasesti cei 70mii pentru servisare. Nu stiu de unde ai informatiile Boaska insa 7g tronic si chiar 5 g tronic sunt indestructibile. Au lansat pe noul Glk noua cutie 9g tronic care este foarte performanta.

 

Citesc review.uri de pe forumuri de specialitate din germania, multitronic sunt prea inovatoare si se strica repede, g-tronic schimba foarte foarte frumos pana ĂŽncepe sa dea socuri puternice, pe urma ĂŽncepi cu update.uri de soft si problemele se agraveaza....

 

Asa ca sa rãmânem la bmw.urile noastre :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Daca iei Mercedesul mai ai un avantaj, este la sfarsitul fabricatiei si in general toate marcile rezolva problemele aparute la modele pe parcurs ce apar si se vad a fii categorice in schimb la Bmw ar fi invers, iei prima fabricatie a modelului in general cu cele mai multe probleme. am avut si MB si BMW daca ar fi sa aleg iar clar ar fi MB
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.