Jump to content

bmw f30 - 316i


nyhctrip

Recommended Posts

salut ,

 

am masina asta de ceva vreme , dar nu am pus-o pe forum pana acum .

e cumparata de noua si este un un F30 , 316i ,motor 1597 cmc , twin-scroll turbo

 

poze aici

 

Vehicle information

 

VIN long WBA3A11010J285605

Type code 3A11

Type 316I (EUR)

Dev. series F30 ()

Line 3

Body type LIM

Steering LL

Door count 4

Engine N13

Cubical capacity 1.60

Power 100

Transmision HECK

Gearbox MECH

Colour ESTORILBLAU 2 METALLIC (B45)

Upholstery STOFF HEXAGON ALCANTARA/ANTHRAZIT (HAAT)

Prod. date 2014-04-04

 

Order options

No. Description

1CA SELECTION COP RELEVANT VEHICLES

2PA LOCKING WHEEL BOLTS

2PE 18"M LT/ALY WHEELS STAR SP. 400M/MT

2VB TYRE PRESSURE INDICATOR

230 EU SPECIFIC ADDITIONAL EQUIPMENT

249 MULTI-FUNCTION FOR STEERING WHEEL

258 RUNFLAT TYRES

3L8 EXTERIOR PARTS IN ALUMINIUM SATINED

302 ALARM SYSTEM

337 M SPORT PACKAGE

4AE ARMREST FRONT RETRACTABLE

4DL HIGH.TRIM FIN. BLACK HIGH-GLOSS

4MR INT. TR. FIN. ALUMINIUM HEXAGON

423 FLOOR MATS, VELOUR

465 THROUGH-LOAD SYSTEM

481 SPORT SEATS F DRIVER/FRONT PASSENGER

5DA PASSENGER AIRBAG DEACTIVATE

502 HEADLIGHT WASHER SYSTEM

507 PARK DISTANCE CONTROL (PDC)

520 FOGLIGHTS

521 RAIN SENSOR

522 XENON LIGHT

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

544 CRUISE CONTROL WITH BRAKING FUNCTION

6AC INTELLIGENT EMERGENCY CALL

6AE TELESERVICES

6NH HANDS-FREE FACILITY W. USB INTERFAC

6WA INSTRUMENT CLUSTER W. EXTENDED CONT

609 NAVIGATION SYSTEM PROFESSIONAL

698 AREA-CODE 2

704 M SPORT SUSPENSION

710 M LEATHER STEERING WHEEL

715 M AERODYNAMICS PACKAGE

775 INDIVIDUAL ROOF-LINING ANTHRACITE

8KA OELSERVICE INT. 30.000 KM/24 MONTHS

8S2 CODING OF ALARM SIGNAL

8S3 AUTOMATIC LOCK WHEN DRIVING AWAY

8V1 NCAP LABEL

845 ACOUSTIC BELT WARNING

868 LANGUAGE VERSION DUTCH

886 DUTCH / ON-BOARD DOCUMENTATION

9AA EXTERNAL SKIN PROTECTION

Series options

No. Description

548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Cati km. ai facut pana acum si care sunt concluziile tale ?

 

e a 2-a masina , nu o folosesc prea mult . iar sotia inca nu are permis . am facut aproape 4500km .

concluzii ? hmm , nu stiu ce sa zic , e un mix ciudat de sentimente . masina isi face treaba , se misca binisor , economica si in acelasi timp foarte puturoasa pe modul eco-pro . pe sport+ nu e cine stie ce racheta dar faci demaraje decente cu viteza 1 si 2 . dar nu am ce pretentii sa ridic de la 250nm si 134 cai . nu este atat de silentioasa pe cat ma asteptam , dar asta cred ca se datoareaza cauciurilor run-flat. imi place mult sistemul connected-drive . despre alcantara , e prima si ultima data cand iau o masina cu asa ceva... arata bine ( si nu prea arata bine in acelasi timp ) , dar aduna la scame de iti vine rau. cutia manuala sux , dupa ce ai condus un ZF cu 8 rapoarte automat , sa revi la mestecatul in mamaliga este cam greu . mi se parea mai spatioasa decat e46 inauntru , iar ca driving mi se pare o masina destul de relaxanta pentru drumuri lungi . sunt chestii care imi plac la masina asta , si chestii care ma fac sa zic ca nu are deloc suflet...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Hai ca e super faina, mie imi place cum arata (are prezenta scenica). Motorul nu este extra potent, dar consider ca este mai mult decat decent.

O fi naspa fara automata, dar pe motorizarea asta zic ca e mai asezata o manuala. Sa aveti parte de ea si pune-o pe sotie sa faca permisul :) .

Link to comment
Share on other sites

Masina e foarte frumoasa!sa ai noroc de ea:) cum de i-ai pus chrom line cand are asa aspect sportiv?cum de motor 1.6i?

 

legat de chrome line asa am avut inspiratia la momentul ala. si nu pot zice ca regret , imi place mult cum arata. consider actualul seria3 cel mai frumos bmw facut vreodata. ( nu ca celelelalte serii si modele nu sunt fermecatoare )

motorul de 1.6i ? aici nu platesti taxe in functie de dimensiunea motorului , deci nu asta a fost motivatia . ratiunile in alegerea motorizarii au fost in principal , sa fie masina sotiei , si sa fie cat mai economica sa putem merge la drumuri lungi ieftin si mult .

am ajuns s-o conduc eu ptr ca sotia nu a reusit inca sa ia permisul . iar pentru un motor potent , am cealalta masina ,care imi satisface nevoia de sportivitate.

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapaniti sanatosi. Culoarea e foarte faina (cred ca poate fi selectata doar cu m-pack daca nu ma insel).

Ce nu iti place la alcantara? Am si eu alcantara in masina si nu mi se pare ca e deloc greu de intretinut. Fix motorul acesta il are sotia pe f20, dar in combinatie cu cutie automata. Este intr-adevar mai zgomotos, nu trage in mod spectaculos iar in oras nu e deloc economic, insa pare a fi destul de fiabil.

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapaniti sanatosi. Culoarea e foarte faina (cred ca poate fi selectata doar cu m-pack daca nu ma insel).

Ce nu iti place la alcantara? Am si eu alcantara in masina si nu mi se pare ca e deloc greu de intretinut. Fix motorul acesta il are sotia pe f20, dar in combinatie cu cutie automata. Este intr-adevar mai zgomotos, nu trage in mod spectaculos iar in oras nu e deloc economic, insa pare a fi destul de fiabil.

 

 

da , chestii de marketing pe care nu le inteleg . culoarea asta poate fi selectata doar impreuna cu packetul M . chiar o tampenie , daca ma intrebi. daca tot sunt dispus sa platesc de ce trebuie sa fiu limitat in alegerea culorii dintr-o paleta de culori asociate cu echiparea tehnica ( sport , luxury si M pack ) ... intradevar poti alege culoarea personalizata doar pe echiparea invidual si sunt niste culori ale naibi de frumoase.

despre alcantara , nu imi displace , chiar imi plac cusaturile in culorile M si feelingul la atingere . doar ca mi se pare mult mai usor de intretinut pielea clasica si faptul ca aduna scame .

despre motor , acum e prea tarziu , dar cred ca daca optam pentru motorizarea de 2.0i , posibil sa fi fost la fel cu economia. oricum sportivitatea a fost ultimul lucru cand am configurat masina. iar cutia manuala am ales-o pe principiul ca sotia trebuie sa invete sa conduca si sa invete mecanica condusului. eu am invatat sa conduc pe un oltcit , evident manual , si pot sa zic ca a fost o experienta pozitiva sa conduc masini manuale atata vreme.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place maxim masina! Culoarea e foarte frumoasa, insa destul de pretentioasa (am avut ceva asemanator pe Octavia 3 si imi lua inca 1 ora sa o sterg dupa ce era stearsa deja la spalatorie).

Alcantara e criminala cand incepe sa stranga scame <_<

Daca nu e secret, ne poti spune cam cati $ te-a costat?

Edited by Andrei_Snk
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place maxim masina! Culoarea e foarte frumoasa, insa destul de pretentioasa (am avut ceva asemanator pe Octavia 3 si imi lua inca 1 ora sa o sterg dupa ce era stearsa deja la spalatorie).

Alcantara e criminala cand incepe sa stranga scame dry.gif

Daca nu e secret, ne poti spune cam cati $ te-a costat?

 

40325 euro. dar posibil in alte tari sa fie mai ieftina . aici se plateste o taxa stupida numita BPM . ceva asemanator taxei de inmatriculare in RO ( si fireste e mai scumpa decat in RO )

Edited by nyhctrip
Link to comment
Share on other sites

e a 2-a masina , nu o folosesc prea mult

 

Interesanta abordarea ta, 316 a doua si M4 principala :)

Arata exact cum ar trebui :thumbsup:

 

Bine ca ai renuntat la stergerea contului si ai decis sa ne mai prezinti inca o bunaciune de la cei mai buni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.