Jump to content

Achizitie


vektor

Recommended Posts

Va salut!

Vreau sa-mi iau din germania un bmw 320d combi din 2004, am ales 2004 din cauza ca atunci au introdus norma de poluare E4 si la noi ar fi taxa cea m-ai mica (totul se rezuma la bani).

Am gasit un sit cu un calculator de emisii CO2, am gasit pe mobile.de masini din 2004 care era-u trecute cu E3 si am introdus datele in calculatorul de emisii CO2 si mi-o da cu E4.

Intrebarea mea este: pe ce ma pot baza sa-mi iau o masina si sa fiu sigur ca nu ajung cu ea in romania si sa constat ca RAR-ul nu-mi da norma de poluare EURO 3 si sa nu m-ai fiu in stare sa o inmatriculez?

Multumesc!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pai ce vrei sa stii boss?!

despre ce anume masina?!

 

nu este niciun truc, te interesezi pe net si apoi cel mai sigur te uiti pe brieful masinii. faptul ca sunt povesti ca masini euro4 le scoate RAR euro3 e mai mult un basm. Doar in 1% din cazuri (masini cu filtru de particule montat aftermarket) se intampla asta. de multe ori e prostia celor care nu stiu sa faca diferenta pe brief intre norma de poluare si norma fiscala - D4 ptr Germania.

 

dar zi ce masina exact te intereseaza, ce an, cutie automata/manuala si poate te lamureste lumea.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

pai ce vrei sa stii boss?!

despre ce anume masina?!

 

nu este niciun truc, te interesezi pe net si apoi cel mai sigur te uiti pe brieful masinii. faptul ca sunt povesti ca masini euro4 le scoate RAR euro3 e mai mult un basm. Doar in 1% din cazuri (masini cu filtru de particule montat aftermarket) se intampla asta. de multe ori e prostia celor care nu stiu sa faca diferenta pe brief intre norma de poluare si norma fiscala - D4 ptr Germania.

 

dar zi ce masina exact te intereseaza, ce an, cutie automata/manuala si poate te lamureste lumea.

Ma gandeam la un 318D (cutie manuala) dar cred ca raman tot pe 320D 2004-2005, din cate am inteles din discutii pe forumuri, pentru un consum cu ceva m-ai mic nu se merita.

Merci Cosmin!

Link to comment
Share on other sites

Salut poti fain frumos sa ceri seria de sasiu a masinii pe care vrei sa o cumperi intri pe vin decoder Aici, apoi introduci ultimele 7 caractere din VIN si apoi o sa-ti apara optiunile masinii . Daca e EURO 4 ar trebuii sa gasesti asta in optiuni ca in poza de mai jos a doua optiune ( 167 ).

http://i.imgur.com/Xn6j0Gd.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Va salut!

Dupa cum ati vazut in postarile anterioare,ami caut sa-mi cumpar un 320d din 2004-2005,ca necunoscator am tot vorbit si cu uni si cu altii si uni m-au pus pe ganduri cu privire la 320d din 2004-2005 zic ei ca modelul asta are probleme cu injectoarele,acuma nu stiu ce sa m-ai cred(am gasit una care arata destul de bine estetic dar i-am dat cheie si scotea fum alb si scuipa ulei pe langa joja, am vorbit cu un mecanic si a zis ca s-ar putea sa fie fisurat un piston din cauza ca ar fi cedat un injector si deacolo si compresia din baia de ulei)

Acuma vreau cei care aveti cunostinta de cauza sa ma lamuriti daca pot sa am incredere in masina din ani astia s-au nu?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

"fugi" de modelul E46 care are inca sau nu stii sau nu ti s-a spus daca vroedata fost verificat.. flapsurile din admisie.

http://www.bmwforums.info/general-guides-and-how-to-s/993-bmw-diesel-engine-swirl-flaps-to-swirl-flaps.html

http://www.e46zone.com/forum/topic/10427-swirl-flaps/

 

 

sau si mai rau, daca nu ai in plan sa le scoti (sau macar sa le verifici starea!) dupa ce iei masina, esti expus unui risc. Scrie mai sus in linkurile date.

 

E90 are "Swirl Flaps" dar varianta inbunatatita...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Va salut!

Dupa cum ati vazut in postarile anterioare,ami caut sa-mi cumpar un 320d din 2004-2005,ca necunoscator am tot vorbit si cu uni si cu altii si uni m-au pus pe ganduri cu privire la 320d din 2004-2005 zic ei ca modelul asta are probleme cu injectoarele,acuma nu stiu ce sa m-ai cred(am gasit una care arata destul de bine estetic dar i-am dat cheie si scotea fum alb si scuipa ulei pe langa joja, am vorbit cu un mecanic si a zis ca s-ar putea sa fie fisurat un piston din cauza ca ar fi cedat un injector si deacolo si compresia din baia de ulei)

Acuma vreau cei care aveti cunostinta de cauza sa ma lamuriti daca pot sa am incredere in masina din ani astia s-au nu?

Multumesc!

 

E46 320D din 2004-2005 nu au probleme cu injectoarele. Sunt cele mai reusite. Probleme cu injectoarele au cele Non-Facelift (+turbina proasta +pompa injectie proasta). Ia-ti facelift cu incredere. Am doua, una din 2010 si n-am avut nicio problema cu injectoare, motor, pompa injectie, turbo, etc.

 

"fugi" de modelul E46 care are inca sau nu stii sau nu ti s-a spus daca vroedata fost verificat.. flapsurile din admisie.

http://www.bmwforums.info/general-guides-and-how-to-s/993-bmw-diesel-engine-swirl-flaps-to-swirl-flaps.html

http://www.e46zone.com/forum/topic/10427-swirl-flaps/

 

sau si mai rau, daca nu ai in plan sa le scoti (sau macar sa le verifici starea!) dupa ce iei masina, esti expus unui risc. Scrie mai sus in linkurile date.

 

E90 are "Swirl Flaps" dar varianta inbunatatita...

 

De ce sa fuga de E46 care are swirl flaps? E greu sa le taie? :))) Si o sa se aleaga cu o masina foarte fiabila (facelift bineinteles). :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

 

De ce sa fuga de E46 care are swirl flaps? E greu sa le taie? :))) Si o sa se aleaga cu o masina foarte fiabila (facelift bineinteles). :thumbsup:

 

OP trebuie sa inteleaga si diferentele intre modele; poate nu e dispus, nu are priceperea.. nu am facut decat sa ii atrag atentia aspura unui lucru care cel putin trebuie intrebat despre starea lor sau de verificat.

 

Am zis "fuga" pentru ca multi probabil nu stiu depsre acele flapsuri iar daca are ghinionul sa ia o masina cu flaps cazut in motor se lasa cu cheltuieli. Nici nu se observa, decat dupa un timp. Atat. :thumbsup:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.