Jump to content

Achizitionare anvelope


Bavarezul

Recommended Posts

Salutare,am un seria 1 e87 si as dori sa imi cumpar anvelope de vara.

Bugetul nu imi permite sa dau mai mult de 600 de lei pe ele (SH) asa ca la pretul asta ce mi-ati recomanda sa iau ?

Mentionez ca am jante pe 17 .

Am gasit niste Hankook care par a fi ok dar nu am mai avut asa ca nu stiu ce sa zic despre ele.

My link

Astept si alte pareri in banii astia:D

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare,am un seria 1 e87 si as dori sa imi cumpar anvelope de vara.

Bugetul nu imi permite sa dau mai mult de 600 de lei pe ele (SH) asa ca la pretul asta ce mi-ati recomanda sa iau ?

Mentionez ca am jante pe 17 .

Am gasit niste Hankook care par a fi ok dar nu am mai avut asa ca nu stiu ce sa zic despre ele.

My link

Astept si alte pareri in banii astia:D

sau astea? My link

Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca ma bag si eu asa mai off topic....dar tot citeam in ultima vreme pe forum despre reconditionare amortizoare, piese din dezmembrari, cauciucuri sh si multe alte balarii...si eram curioasa de ce multi dintre noi isi cumpara anumite masini pe care nu isi permit sa le intretina asa cum trebuie..:hyper: Daca totusi nu va ganditi la voi ca deh, "da bine" sa conduci un BMW comparativ cu un Logan sau alte marci low cost....ganditi-va la ceilalti participanti la trafic, care isi intretin masinile corespunzator si nu afecteaza cu absolut nimic siguranta celorlalti participanti la trafic (ma refer strict la siguranta oferita de masinile pe care le conduc, nu si la stilul de condus)! nu este nimeni obligat sa suporte aceste inconstiente!!! :mellow: si pe langa faptul ca masinile sunt reparate cu piese sh sau mai stiu eu ce improvizatii si asigurarile RCA sunt facute la firme aproape intrate in insolventa, ca sa fie treaba-treaba in caz de un accident! Nu inteleg de ce nu va re-orientati catre o marca de masina pe care sa o puteti intretine cat de cat, nu zice nimeni sa puneti neaparat piese originale, dar macar sa fie un aftermarket nou sau ceva sigur...

Nu mai comentez, asa e la romani! Cad casele pe noi, portofelul este plin de lacrimi, dar BMW-ul este obligatoriu parcat in fata casei! Sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar pur si simplu m-am saturat de atatea aberatii!

Sanatate si numai bine! :drinks:

Edited by Alina B
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ai mai multe optiuni, dar nu cele din link:

 

 

- pe seria 1 cred ca a fost pusa si dimensiunea 195/65/15 sau 205/55/16, cu 600 ron gasesti anvelope budget, dar noi cu aceste dimensiuni; niste jante de tabla cu aceste dimensiuni nu te costa mult

- vinzi masina

- mai gaseti un job care iti permite sa suplimentezi bugetul sau faci un credit de nevoi personale si cumperi anvelope noi (17)

 

Anvelopele second hand nu sunt o optiune !

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Pune dimensiunile recomandate de constructor, nu orice anvelopa pe 17 se potriveste pe Seria 1. Si sa nu cumperi anvelope mai vechi de 3-4 ani. Intreaba vanzatorul ce DOT au. Ca si marca, totul este relativ, in sensul ca am cumparat eu anul trecut 2 anvelope 225 40 18 continental sport contact 5 noi, cu o gramada de bani, facute in Portugalia, si unul a crapat deja pe partea laterala, pe toata circumferinta, si nu de la gropi sau de la borduri. Cele de pe spate, Vredestein Ultrac Cento au tot un an vechime, dar se prezinta mult mai bine. In general cauta producatori de top, si nu anvelope de la producatori de buget.
Link to comment
Share on other sites

Pentru Seria1 exista urmatoarele dimensiuni oficiale: 205/55R16,195/55R16,225/45R17,215/45R17 si 205/50R17 fata combinat cu 225/45R17 spate

225/45R17 pare cea mai comuna dimensiune iar pretul pentru Hankook K115 Xl 225/45/17 se invarte la ~360ron/bucata, fiind niste gume mai mult decat decente.

La anvelopele SH exista multe riscuri: depozitare in conditii improprii, uzura aiurea, deformari in urma exploatarii ( chestii care nu se observa la prima vedere)

Doar ce am dat jos 4 bucati 225/50/17 cu DOT din 2014 de aproximativ 4-4.5mm, dar erau uzate pe interior foarte dubios din cauza geometriei proaste. Am preferat sa le arunc, chiar daca 2 din ele mai mergeau folosite mult si bine de astia de pe olx.

Pana la urma nimeni nu o sa te oblige in vre-un fel cum sa iti cheltui banii dar o sa te sfatuiasca multi, iar indemnul catre niste gume noi vine in urma diverselor experiente pe care multi de aici le-am avut.

Acum am montate niste Goodyear Eff Grip ( singurele cu eticheta A/A pe 225/50/17) si pot spune ca fac mare diferenta la felul in care se tine masina pe asfalt, la distanta de franare, la cum pierde aderenta la o plecare mai in forta. Toate astea sunt detalii care conteaza in trafic si pe care multi le ignora si pun SH-uri, dar cand e vorba de a evita un obstacol sau un pieton inconstient care sare pe asfalt, o sa faca mare diferenta la distanta de franare si stabilitatea masinii.

Si referitor la SH-uri, am folosit doar in anumite situatii si nu m-au tinut mai mult de 2 veri chiar daca erau aproape impecabile, singura varianta la o cautare pare http://olx.ro/oferta/2-anvelope-de-vara-225-45-17-continental-7-7-mm-dot-1414-ca-noi-ID6onzm.html#ff777d45ed , dar daca vrei neaparat SH-uri, sa ti le monteze cei care ti le vand si sa le verifici sa nu fie deformate si sa nu ceara plumb prea mult, nu de alta dar conditiile de depozitare nu ai de unde sa le stii

 

Motiv pentru care nu se recomanda SH-uri: IMG_2457.jpgupload gif

Edited by Gabriel.V
Link to comment
Share on other sites

Imi cer scuze ca ma bag si eu asa mai off topic....dar tot citeam in ultima vreme pe forum despre reconditionare amortizoare, piese din dezmembrari, cauciucuri sh si multe alte balarii...si eram curioasa de ce multi dintre noi isi cumpara anumite masini pe care nu isi permit sa le intretina asa cum trebuie..:hyper: Daca totusi nu va ganditi la voi ca deh, "da bine" sa conduci un BMW comparativ cu un Logan sau alte marci low cost....ganditi-va la ceilalti participanti la trafic, care isi intretin masinile corespunzator si nu afecteaza cu absolut nimic siguranta celorlalti participanti la trafic (ma refer strict la siguranta oferita de masinile pe care le conduc, nu si la stilul de condus)! nu este nimeni obligat sa suporte aceste inconstiente!!! :mellow: si pe langa faptul ca masinile sunt reparate cu piese sh sau mai stiu eu ce improvizatii si asigurarile RCA sunt facute la firme aproape intrate in insolventa, ca sa fie treaba-treaba in caz de un accident! Nu inteleg de ce nu va re-orientati catre o marca de masina pe care sa o puteti intretine cat de cat, nu zice nimeni sa puneti neaparat piese originale, dar macar sa fie un aftermarket nou sau ceva sigur...

Nu mai comentez, asa e la romani! Cad casele pe noi, portofelul este plin de lacrimi, dar BMW-ul este obligatoriu parcat in fata casei! Sper sa nu mi-o luati in nume de rau, dar pur si simplu m-am saturat de atatea aberatii!

Sanatate si numai bine! :drinks:

Un cauciuc pe 17 costa la fel si la Bmw si la Renault.

Romanii si daca au Dacia, tot din dezmembrari o repara ca asa e stilul. Majoritatea isi iau masini sh, nu noi, ca sa poti generaliza ca isi permit sau nu.

Asta cu cauciucurile am mai spus-o, forumul e plin de pasionati care fac resoftari si merg cu opinci de cauciucuri sh.

225 45 17 mi se pare dimensiune uzuala, insa sub 350 lei nu cred ca se gaseste ceva decent. Mai degraba ia jante pe 16 si incalta-le cu ceva premium si esti mult mai castigat.

Link to comment
Share on other sites

Un cauciuc pe 17 costa la fel si la Bmw si la Renault.

Romanii si daca au Dacia, tot din dezmembrari o repara ca asa e stilul. Majoritatea isi iau masini sh, nu noi, ca sa poti generaliza ca isi permit sau nu.

Asta cu cauciucurile am mai spus-o, forumul e plin de pasionati care fac resoftari si merg cu opinci de cauciucuri sh.

225 45 17 mi se pare dimensiune uzuala, insa sub 350 lei nu cred ca se gaseste ceva decent. Mai degraba ia jante pe 16 si incalta-le cu ceva premium si esti mult mai castigat.

 

 

Sunt de parere ca se poate face un calcul estimativ si inainte sa cumperi masina sau cel putin ar trebui - sa vezi daca o poti intretine sau nu. Dupa cum ai spus...daca i se pare prea scump un cauciuc pe 17, jante de tabla si cauciucuri noi pe 16"...15" sau cat isi permite.

Referitor la masini sh, nu as vrea sa generalizez pentru ca am vazut si oameni cu masini cumparate sh, pe care le intretin mai bine decat altii care le cumpara de noi. In Romania nou nu inseamna neaparat si bun sau intretinut -> avem exemple destule de proprietari care fac credit de nevoi personale cu ipoteca pentru F10 sau vand cate-un un teren si gata masina, care folosesc apa in loc de lichid de parbriz si lista poate continua etc...

Nu a fost nici o aluzie la cei cu masini cumparate sh, ci ma adresam strict celor care improvizeaza si vin cu fel de fel de "artificii", care pun in pericol siguranta lor si mai ales a celorlalti participanti la trafic. Cred ca fiecare stie isi cunoaste f bine limitele, doar ca multi nu tin cont de acest aspect! Trist este faptul ca majoritatea au trecut demult de perioada adolescentei.. :bye:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu apreciez faptul ca initiatorul topicului a cerut o parere pe un forum dedicat.A expus un buget si a intrebat comunitatea. Comunitatea a raspuns, a incercat sa-l aduca pe calea cea buna, sa investeasca mai mult in siguranta lui si a celorlalti participanti la trafic.Totusi poate se gaseste cineva din comunitate care se pricepe la anvelope sa-i prezinte cea mai buna alternativa care sa se incadreze in bugetul respectiv. Sa ne gandim ca putea oricum sa-si cumpere anvelope fara sa intrebe. Prin acest topic el a acordat credit acestei comunitati asa ca frumos ar fi sa-l ajutam.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu te uita dupa cauciucuri asa de vechi, DOT 2012 este deja prea mult. In banii astia nici second-uri decente nu gasesti la dimensiunea ta. Mai rupe-te de 200-300 de lei si gasesti cauciuri noi. Mai bine pui un Nankang nou decat alea din link-urile tale. Bune sunt si Barum, Nexen daca nu te uiti dupa marcile premium. Dar si astea sunt din alta liga daca nu maresti binisor bugetul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.