Jump to content

Fulie vibrochen rupta (e90 320d)


Recommended Posts

Salut!

 

Am un e90 320d 2009 si azi, cand am plecat cu masina de pe loc am auzit un zgomot in fata si am ramas imediat fara servo.Am oprit motoru si am deschis capota si am vazut fulia vibrochen cazuta pe scutul motorului.

Am sunat la Service Scream (Tezparii) BMW si mi-au spus ca fulia este 1000 de lei si manopera 200,un pret decent spun eu dar, cautand pe net am vazut ca pretul fuliei variaza in functie de producator.

Intrebarea mea este urmatoarea: Ce marca trebuie sa fie fulia?Ce mai trebuie schimbat pe langa fulie?

Edited by koleos
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel, la schimbul fuliei trebuie schimbate si suruburile aferente. Trebuie s-o schimb si eu in curand si nu m-am hotarat daca sa iau Corteco sau OE; diferenta de pret e mare si ma gandeam daca merita cea OE sau nu.

 

ps: cati km avea masina de ti-a picat fulia?

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Daca nu ma insel, la schimbul fuliei trebuie schimbate si suruburile aferente. Trebuie s-o schimb si eu in curand si nu m-am hotarat daca sa iau Corteco sau OE; diferenta de pret e mare si ma gandeam daca merita cea OE sau nu.

 

ps: cati km avea masina de ti-a picat fulia?

In mod normal se schimba preventiv tot kit-ul de accesorii (fulie,curea,role intinzatoare).Fulia vine cu 4 suruburi noi in cutie.

Eu am facut operatiunea asta la 102k km, dupa schimb am constatat ca piesele vechi erau in stare buna. Am mers pe oem, ceea ce si recomand

Edited by Madutzu25
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu recomand tot OEM, iar pretul comunicat de cei de la Service Scream (Tezparii) (1000ron) nu este deloc mare. Cel mai mic pret pe care l-am primit a fost de 1200ron, iar la Filaret mi-au cerut 1400. :thumbsup:

Schimba tot kitul si mergi fara grija! :download:

Sa vezi la bavaria pret

Link to comment
Share on other sites

Verifica bine si celelalte role, eu le-am schimbat pe rand aproape pe toate, am inceput cu pompa de apa si intinzatorul, apoi rola de la pompa servo(s-a rupt) iar acum urmeaza fulie si rola ghidaj. Deci cel mai bine sa le schimbi pe toate si ai scapat de griji. Fulia am mers pe Corteco, am inteles ca cea originala e facuta tot de ei, probabil ca este ca la discuri: difera calitatea.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

am schimbat si eu fuli insa am uitat sa iau saiba, la mine e destul de urata :http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160811/d6d4a3f02c0dd4b3aed622b86db309b8.jpg

 

si asa arata fulia veche, nu are semne de uzura:

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160811/20f473615821ed9b6c88c3e66671665f.jpghttp://uploads.tapatalk-cdn.com/20160811/394c609d36d8d1a6c0b29e3057845cfe.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

cum sunt fuliile corteco ca si calitate? mie

mi se pare mai zgomotos motorul cu noua fulie... de tremurat parca tremura mai putin totusi....

Imi pare rau ca nu am luat originala...

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

cum sunt fuliile corteco ca si calitate? mie

mi se pare mai zgomotos motorul cu noua fulie... de tremurat parca tremura mai putin totusi....

Imi pare rau ca nu am luat originala...

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Am facut aproape 2000 km in cateva zile dupa ce am schimbat fulia prin tara numai, nu am simtit nici o diferenta, si am pus corteco fara sa schimb nimic altceva, fulia a venit fara suruburi in cutie, si chiar a fost forjata pe transalpina, cazanele dunari etc...

 

Originala a tinut fix 250k km, la aceasta valoare in bord sa rupt :))

Edited by arabu09
Link to comment
Share on other sites

si eu aveam 239 k km, si nu cred ca ma tinea mult. Poate trebuie sa se mai 'lase' :)). Eu am schimbat si surubul, insa am uitat de saiba din fata, la mine parca e ruginita rau:

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160814/6b459f9f9d810bbe9dbc3f23f3cf9708.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut, spuneam mai sus ca acum 3 luni am schimbat fulia vibrochen cu una Corteco si cu surubul OE, imediat dupa mi s-a parut mai zgomotos motorul si avea un fel de bataie, am schimbat tampoanele motor si s-a mai diminuat, acum, 3 luni mai tarziu am probleme cu un termostat si m-am uitat si la fulie, mi se pare ca are o oscilatie, nu se invarte perfect, poate fi defect de montaj sau fulia are o problema?

Tot atunci am schimbat si rola ghidaj + rola intinzatoare.

 

https://vimeo.com/193147519

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.