Jump to content

Frana de mana nu prinde deloc


baubabauu

Recommended Posts

Buna baieti!

Am rasfoit paginile si nu am gasit sau nu am observat eu vreo discutie cu privire la problema bijuteriei proaspat achizitionata.

Sunt proaspat posesor( vorba unui coleg din alt topic nevastamea e proaspat posesoarea) de 120d 2005 de 2 zile. Nu ma intrebati nimic despre masina ca inca nu stiu.doar ce incep sa o invat si eu.

Ce am observat si mu se apre cea mai mare problema in ceea ce ne priveste e ca frana de mana nu prinde deloc, noi fiind obisnuiti sa lasam masinile scoase din viteza si cu frana de mana cuplata.

Ale voastre jucarii tin bine cu frana de mana trasa sau sa nu imi fac mari sperante ca voi reusi sa blochez masina dupa ce va iesi din service?

Edited by baubabauu
Link to comment
Share on other sites

Mecanicul a desfacut azi la puntea din spate sa schimbe discuri si placute si cu stupoare a descoperit faptul ca MARELE SI CORECTUL NEAMÈš, a demontat tot ce se putea cu privire la mecanismul de frana de mana. Acum trebuie sa caut ce lipseste de acolo. Daca aveti ceva poze, grafice sau orice ce m-ar putea ajuta sa stiu macar ce caut v-as fi recunoscator.
Link to comment
Share on other sites

cam asta e ce iti trebuie; completare dupa sandreix:

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=UG51-EUR-06-2005-E87-BMW-120d&diagId=34_2231

 

Ti-as sugera sa iei de la dealer maruntisurile: arcurile cu carlige, tija aceea cu arc ce tine sabotii trasi inspre masina/etrier, parghiile acelea, ca si reglajele cele doua cu colti/dinti de jur-imprejur (un fel de surub-piulita cu fante pe capat..).

 

Sabotii sunt forte scumpi la dealer; sigur gasesti in alta parte mai ieftin.

 

Ia legatura cu un dealer BMW si cere sa faca o estimare pe hartie a costului pieselor incluzand si sabotii de frana de mana pentru a fi sigur ca ai codul lor si comanzi doar arcurile si celelate maruntisuri...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Mecanicul a desfacut azi la puntea din spate sa schimbe discuri si placute si cu stupoare a descoperit faptul ca MARELE SI CORECTUL NEAMÈš, a demontat tot ce se putea cu privire la mecanismul de frana de mana. Acum trebuie sa caut ce lipseste de acolo. Daca aveti ceva poze, grafice sau orice ce m-ar putea ajuta sa stiu macar ce caut v-as fi recunoscator.

Un sfat ca sa iesi mai ieftin...Contacteaza un magazin de piese auto (mai cunoscut din localitatea ta) si solicita o oferta de piese. Saboti si kit montare iti recomand ATE, TEXTAR, TRW.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.