Jump to content

Sfat achiziționare seria 3 e90


costyserbanescu

Recommended Posts

Eu nu inteleg de ce il demoralizati pe om, daca 6500 nu sunt de ajuns, mai pune 1000 peste, 7500 deja sunt ok. Totul depinde de dotari si starea tehnica, si la 6500 daca iei una si o verifici bine inainte si iti mai pregatesti 1000 pentru diverse, vedeti mai jos probleme comune din punctul meu de vedere:

 

Pentru 320/318d:

-turbina costa 300-400 euro de reconditionat

-injectoarele- gasesti sh la 300-400 de ron bucata sau le poti recondiona pe cele de pe masina ta, tot la fel cu 300-400 ron bucata.

-filtru de particule, se poate curata, sau faci dpf- off -200 euro max curatat, 300 dpf off +soft

-revizia- 500-600 ron cu filtr Mann/mahle si ulei Castrol sau BMW (la 10-12 k km)

-am inteles ca mai pica si caseta de directie, noua e cam 2700-3000 de ron, se poate si reconditiona cu 1000 de ron parca (stiam de trami din targoviste)

-o revizie la cutia automata costa cam 1600 de ron

-pompa de apa (hepu-350 ron sau oe-500), fulie vibrochen (650 corteco, 1200 oe) si celelalte role nu costa asa mult 1500 ron

-pompa auxiliara de apa- problema comuna la e90,noua e cam 600 de ron, am citit ca se poate si reconditiona cu 100 ron.

-bujii 200 ron, releu bujii 200 ron.

 

Cam astea sunt in mare, nu trebuie sa le faceti pe toate deodata, oricum nu pica toate. Eu va recomand bmw, nu audi :) Tractiunea spate este geniala din punctul meu de vedere,felul in care se conduce si raspunde la comenzi o sa va cucereasca,ideea e sa te pregatesti finaciar si moral, e90-ul necesita intretinere mai atenta.

 

Craciun fericit tuturor!

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Ma astept la eventuale reparatii, inafara de banii de masina mai am 1000-1500 euro disponibil pentru eventuale reparatii. De exemplu anul trecut la Ford am cumparat piese de 6000 lei ( brate spate, distributie , kit accesorii, bucsaraie fata , etc ). Sunt constient ca o sa cumpar o masina SH cu eventuale probleme, dar cu putin efort se poate repara orice.

Legat de BMW, eu am o rulota pe care o trag dupa mine, e ok tractiunea spate pentru a remorca rulota? Mma al rulotei undeva la 1100 kg.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.