Jump to content

Schimbare kilometrii


Galofornia

Recommended Posts

Buna ziua voua. Acum doua saptamani am cumparat un BMW 320d E91 din Germania de la fratele meu. Acuma masina in bord arata 320000 de kilometrii insa povestea masinii spune ca masina pe la vreo 250000 de kilometrii incepea sa fiarba motorul iar dupa multe multe peripetii s-a ajuns la concluzia schimbarii motorului. Dupa 600 de euro investiti fratele meu a schimbat motorul in Italia cu un motor care in momentul respectiv provenea de la o masina cu 80000 de kilometrii. Asadar in momentul acesta masina care o am eu ar avea circa 110.000 - 130.000 de kilometri. In momentul acesta imi convine sa dau kilometrii anapoi? ... ultima mentenanta in cartea masinii este la 250.000 de kilometrii ... ce ma intereseaza ca peste vreo 3 ani cand o sa vreau sa vand masina ... sa nu pierd bani din cauza ca are kilometrii multi insa totusi nu ii prea are :) . Multumesc.

post-78835-0-77737700-1471075745_thumb.jpg

  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua voua. Acum doua saptamani am cumparat un BMW 320d E91 din Germania de la fratele meu. Acuma masina in bord arata 320000 de kilometrii insa povestea masinii spune ca masina pe la vreo 250000 de kilometrii incepea sa fiarba motorul iar dupa multe multe peripetii s-a ajuns la concluzia schimbarii motorului. Dupa 600 de euro investiti fratele meu a schimbat motorul in Italia cu un motor care in momentul respectiv provenea de la o masina cu 80000 de kilometrii. Asadar in momentul acesta masina care o am eu ar avea circa 110.000 - 130.000 de kilometri. In momentul acesta imi convine sa dau kilometrii anapoi? ... ultima mentenanta in cartea masinii este la 250.000 de kilometrii ... ce ma intereseaza ca peste vreo 3 ani cand o sa vreau sa vand masina ... sa nu pierd bani din cauza ca are kilometrii multi insa totusi nu ii prea are :) . Multumesc.

 

Ori renunti la carte ori ramai asa cu km..nu cred ca ar fi convenabil sa dai km inapoi la 120k si in bord sa apara 300+ km...

Link to comment
Share on other sites

salut! socotela ar fi cca 170.000 de km daca te iei dupa cartea service si 240.000 daca te iei dupa km din bord in privinta a ceea ce vrei sa faci , tot atatea 0-uri o sa ai . Nu exista o lege care sa te oblige sa nu umbli la kilometraj atata timp cat nu o vinzi DACA ASTA VREI SA AFLII ,exista insa daca umblii la km si o vinzi ( SAMSAR "INSELACIUNE" citeste codul penal ) stiu , vrei sa vezi mai putini km in bord e satisfactia mai placuta insa peste 3 ani cand o scoti la vanzare s-ar putea ca legea sa nu mai fie asa maleabila ca pana acum si sa o dai cu mult sub pretul de vanzare doar ca sa scapi de ea,si oricum o sa fie cu semnul ?? cand cumparatorul va vedea ca are alt motor si tu nu poti sa garantezi ca avea doar 80.000 cand a fost schimbat,stiu o sa zici ca pana atunci o sa ajung la km care ĂŽi am acum dar o sa fie iar suspect ca in 3 ani de cand o ai nu ai facut km mai deloc ... tu o sa zici am umblat doar duminica cu ea sau a umblat un membru al familiei( mama,sotia ), astea nu prea mai tin in momentul de fata ,dar peste cativa ani. Decizia e a ta ce faci ! P.S. si eu am 267.000 km ( fabr.05.2011) si nu ma deranjaza cu nimic km care ĂŽi vad zilnic in bord
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in avantajul tau... nu umbla la km pentru ca atunci cand o sa faci RAR-ul se noteaza nr de km din bord si la vanzare cumparatorul poate afla daca ai umblat la km ori la institutia RAR , ori la reprezentanta BMW ... cand ai facut actele masinii respective ai primit factura si/sau contract vanzare-cumparare in care vanzatorul se obliga prin lege in special in germania sa treaca numarul de km in factura/cv ,daca tu te-ai inteles cu fratele tau ca o sa treci tu nr de km dupa ce te hotarasti ce vrei sa faci cu nr de km asta e alta problema pt ca o sa treci un nr de km inainte de inmatriculare si ea la data respectiva e inregistrata in reprezentanta cu alt nr de km si e mai belita treaba atunci ca bagi si vanzatorul ( fratele tau ) in problema ta, samsarul o ia cu nr de zoll umbla la km si o vinde, mai departe se pierde urma sau e un pic mai greu de depistat dar nu imposibil cine a facut treaba asta .Multi dintre noi la cumparare masina inmatriculata in RO nu verificam si la RAR inainte sa cumparam ,trecem pe la reprezentanta si gata "treaba buna" ,sa nu o iei in nume de rau ceea ce iti spun dar daca cineva te gaseste vinovat iti poate face mai mult rau decat iti poti imagina . P.S. eu ti-am dat decat cateva sfaturi prietenesti Edited by dekad
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sau poate sa te intrebe unde iti faci ITP si intreaba acolo km din bord, eu unde fac ITP ii scrie in calculator si asa are o evidenta.

nu are nici-o relevanta ITP-ul (inspectie tehnica periodica ) , la ITP nu se noteaza nr de km din bord,se pot afla km doar dupa intrare in RAR ( registru auto roman ) , nu inainte de RAR .. daca el nu a trecut cu masina prin RAR cum poti afla nr de km de acolo doar daca intreaba unde urmeaza sa faca RAR-ul fara ca el sa treaca pe acolo sau poate acolo unde faci tu e altfel afli raspunsul inaintea intrebarii, RAR-ul se face la fel peste tot ,nu doar in anumite zone ale tarii .

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Fa-o la 10000 km, zici ca-i noua😂,in momentul in care o vinzi si te duce clientul la tester,te cam faci de cacao,zice ca te ocupi de smenuri.Acum vreo 2 ani venise un tip din Italia cu un E90 lci sa faca un tester,avusese ceva pb.pe drum,pe bord avea 90000km,pe modulul abs erau inregistrati vreo 230000,saracu inebunise,zicea ca merge glont in Italia sa-i dea in judecata,cumparase masina de la un dealer de masini second.
Link to comment
Share on other sites

Fa-o la 10000 km, zici ca-i noua��,in momentul in care o vinzi si te duce clientul la tester,te cam faci de cacao,zice ca te ocupi de smenuri.Acum vreo 2 ani venise un tip din Italia cu un E90 lci sa faca un tester,avusese ceva pb.pe drum,pe bord avea 90000km,pe modulul abs erau inregistrati vreo 230000,saracu inebunise,zicea ca merge glont in Italia sa-i dea in judecata,cumparase masina de la un dealer de masini second.

E90? Km inregistati pe modul abs aflat cu tester? N-am mai auzit... Probabil vrei sa spui ca avea inregistrate niste erori pe modulul abs la un numar de km ce nu coincideau cu km din bord, ceea ce e total diferit de a-i inregistra pe modulul respectiv. Stii tu ceva, dar nu stii bine.

 

si initiatorului: e aiurea sa ne intrebi pe noi daca "iti convine" tie sa dai kilometri inapoi.Daca ai de gand sa tii masina inca 3 si stii ca merge bine, e in mintile ei, ce conteaza ca scrie in bord 800.000 de km sau 30.000? Te deranjeaza vizual? Las-o asa cum e si atunci cand vrei sa o vinzi explici povestea din spatele kilometrilor in textul de vanzare. Tine facturile revizilor si celorlalte lucrari de mentenanta pe care le vei face la ea si sunt convins ca isi va gasi client ce cauta masina de la proprietar intretinuta, mai presus de una ce inregistreaza in bord 120.000 de km.

Edited by DorinB.
Link to comment
Share on other sites

Motorul e considerat piesa de schimb , mașina are km pe care ti-i arata in bord . Cand vinzi mașina specifici ca are motorul schimbat si noul motor are mai putini km . Nu da km ĂŽnapoi . Km reali sunt cei care ii arata in bord , km parcurși cu mașina , indiferent cate motoare schimbi , uzura tot aia e . am avut un 330i la care a fost schimbat motorul de 2 ori , iti dai seama ca nu am umblat la km , numai bĂŁieții din târg umbla.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.