Jump to content

Sfat achizitie 330i e46


Marius05

Recommended Posts

In urmatoarea perioada am de gand sa achizitionez un e46 330i coupe/cabrio..

As vrea sa stiu la ce probleme sa ma astept si la ce sa fiu atent la achizitie...

Ca si masini am salvat vreo 3,am trimis mail-uri la ele si acum astept un raspuns

In ordinea preferintelor:

 

https://m.mobile.de/fahrzeuge/inserat/232073047.html

https://m.mobile.de/fahrzeuge/inserat/230258730.html

https://m.mobile.de/fahrzeuge/inserat/231631196.html

Banuiesc ca toate sunt euro 4,chiar si Nfl-ul.

Ma tenteaza foarte mult masina din primul link,evident pt putere,dar nu stiu la ce sa ma astept cu modificarile alea,cat de intreaga o mai fi masina..

Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

salutare !

 

Eu in urma cu 6 ani am cumparat din Germania un 325i e46 facelift fabricatie 2001 octombrie si mi-a iesit euro 3, pt. care am platit 2800 euro taxa atunci.Cred ca daca in brief ar scrie EU4 si nu E3-D4, atunci cred ca va fi euro 4 si aici.

Vizavi de putere, eu as lua unul stock, fara modificari.Cred ca 231 cp pe caroseria aia usoara e suficient.

Link to comment
Share on other sites

vezi sa nu iei automata pe 330i ca nu iese euro4 orice an ar fi.

cel mai bine ceri seria, bagi seria in vin decoder si daca este euro4 iti apare la optiune: EU4 Norm sau ceva de genul asta. daca NU apare inseamna ca este euro3.

 

e destul de imbarligata treaba cu normele de poluare la e46 m54 unele ies eur3 altele euro4, nu exista ceva palpabil dupa care sa te iei in afara de decoder.

 

iti trebuie neaparat in perioada urmatoare masina? mai asteapta o oarecare perioada de timp taxa auto se va schimba si apoi cine stie ce baga astia, te trezesti ca ai de platit enorm ptr masina ta (sunt multe variante, ori sa bage in benzina - cel mai bine din pct meu de vedere, ori sa bage o taxa gen rovinieta, ori una direct la impozit)...

Link to comment
Share on other sites

daca esti dispus sa dai aprox. 8000 de euro pe masina(cf preturilor din link-uri), de ce nu te gandesti si la un 330i e90 cu 258cp ? Cu asta sigur iesi euro 4.

Uite un exemplu de model touring, cu service in reprezentanta BMW(cel putin asa zice in anunt)

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=231800813&scopeId=C&isSearchRequest=true&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&fuels=PETROL&minFirstRegistrationDate=2006-01-01&maxMileage=200000&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=15&pageNumber=1

Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

Eu nu as lua cabrio, din cate am inteles e mai rigid si sta mai ok coupe-ul. Oricum neavand rama la geam nu e asa bine antifonata si poate deveni deranjant la viteza mare, iar la cabrio cred ca este si mai rau. Eu in momentul de fata am e46 coupe si fata de sedan la viteza chiar mi se pare cam aiurea antifonata. De exemplu la spalatorie daca dai cu jetul de apa pe marginea geamului se uda scaune/bord. Si nu e problema la mine, am vorbit cu mai multe persoane si cica e normal...

Daca iei una 2004-2005 e imposibil sa nu iasa euro 4, numai sa fie manuala si sa fie de provenienta Germania.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Poți sa gĂŁsești si coupe / Cabrio care sa fie bine antifonat , conteaza sa gĂŁsești unu ĂŽngrijit . Am eu un coupe si nu se aude nimic la nici o viteza . deci nu este normal sa se audĂŁ . pentru o mașina de acest gen recomand sa vezi câteva ĂŽnainte sa o iei ... De exemplu astea 3 , de preferat sa le vezi / testezi pe toate 3 si apoi te decizi . eu am vĂŁzut vreo 5 coupe-uri in Germania pana am luat unul

 

Aaa si da , o fi mai rapid coupeul dar si eu regret f mult ca nu am luat Cabrio la vremea respectiva , am avut de ales ... Asa ca ...ia Cabrio

Cutiile automate sunt f bune daca ii schimbi uleiul corect .... si evident sa nu o iei deja cu probleme , sa verifici cum schimba

Link to comment
Share on other sites

Omul a zis deja ca e46 este vis din copilarie deci nu-i mai recomandat e90 :). De prima varianta nu stiu ce sa spun, oricat as vrea sa cred ca omul i-a pus supercharger ca sa se plimbe cu ea batraneste in weekenduri.....taxa o sa fie imensa chiar daca iese eu4. In rest din ce-am inteles motoarele sunt foarte bune.
Link to comment
Share on other sites

In urmatoarea perioada am de gand sa achizitionez un e46 330i coupe/cabrio..

As vrea sa stiu la ce probleme sa ma astept si la ce sa fiu atent la achizitie...

Ca si masini am salvat vreo 3,am trimis mail-uri la ele si acum astept un raspuns

In ordinea preferintelor:

 

https://m.mobile.de/fahrzeuge/inserat/232073047.html

https://m.mobile.de/fahrzeuge/inserat/230258730.html

https://m.mobile.de/fahrzeuge/inserat/231631196.html

Banuiesc ca toate sunt euro 4,chiar si Nfl-ul.

Ma tenteaza foarte mult masina din primul link,evident pt putere,dar nu stiu la ce sa ma astept cu modificarile alea,cat de intreaga o mai fi masina..

Multumesc

Ca mici probleme la E46 Coupe...chederele de la usi si de la geamurile din spate imbatranesc cu trecerea timpului, de altfel si actiunea directa a razelor soarelui le cam grabeste "sfarsitul". Inlocuirea lor nu este o problema, dar costa "nesimtit" de mult, mai ales cel mic de la geamul din spate care se livreaza numai impreuna cu ornamentul de cadru.

post-61088-0-12618100-1474959087_thumb.jpg

Edited by toxaba
Link to comment
Share on other sites

Mersi mult de sfaturi..

E92 iese din discutie pentru ca imi depaseste oricum bugetul.

Prima masina din link am taiat-o deja de pe lista,cine stie cata forja si-a cazut motorul ala.

Am vb cu proprietarul de la a 2 a pe watsup,a fost un chin,nu stia engleza asa ca am folosit google translate.

Masina dupa spusele lui este "top zustand",n-are rugina si in banii aia imi da si hardtopul.

Discuția a decurs bine pana in momentul in care i-am cerut ultimele 7din vin,mi-a zis ca nu se poate si cred ca mi-a dat si block la numar :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

daca iti mai cauti BMW 330Ci, eu o rescot la vanzare, cu ceva updat-uri fata de momentul postarii initiale a anuntului: -interior de M3, jante style 163 (CSL) si suspensie Bilstein B16 PSS10 noua (inca nemontata)!

 

Daca te mai intereseaza da-mi un PM (pana astazi am fost banat pe acest forum de vechiul admin - cataxxl)

Edited by BED
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.