Jump to content

vand e60 520da lci euro5


darius_x

Recommended Posts

Cutia e cam aceeasi doar selectarea treptelor la tine se face electronic si la mine mecanic. In rest aceeasi cutie, aceeasi senzatie. Iar motorul, bine ca nu are probleme cu distributia. Oricum ai dus discutia in derizoriu. Ai masina cu km manariti si oricine o verifica evident ca nu o cumpara.
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am luat masina de la VUV care a recunoscut faptul ca ce scrie in bord nu este realitate (fapt descoperit de el ulterior) insa masina este in mintile ei iar eu nu am cumparat kilometri ci utilaj functional/intretinut. Service-ul unde merg (de profil) o lauda permanent altor proprietari.... de aici trageti concluziile. Si, parerea mea, daca nu sunteti interesati renuntati la a fi moralisti inutil.
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

darius_x, baietii au incercat sa fie domni cu tine, dar vad ca tu o incerci aiurea in continuare, in loc sa lasi capul plecat. Ba, daca tot te-au prins cu minciuna, ce dracu o mai lungesti atat, ca ai luat tu masina cu nu stiu cati km in bord si ca dupa ce ai verificat-o ai constatat ca are cu 70.000 mai mult ( adica daca tu ai fost prostit si ti-ai luat o teapa, acum vrei s-o transferi la noi sa-nteleg ). Cum ai scris si tu, putea sa aiba si 500.000 km ca tot o luai. Foarte bine! Dar scrie dracu si-n anunt ca masina are 500.000 km, doar ca e "impecabila"! Dar nu v-ati saturat dracu sa umblati cu scuzele si minciunile astea ieftine?! Abia astept sa dati de un cumparator de buna credinta care sa va prinda cu manariile astea, dar sa va scoata si dintii dupa ce constata escrocheria! Dar aveti noroc, voi samsarusii astia de bmw-uri, pentru ca lumea vrea sa epateze si sufera de 5-ar cu piele si navigatie ( dar neaparat navigatia aia mare ). Citesc pe forumul asta zilnic din 2012 si constat pe zi ce trece, ca oameni care castiga 500 - 700 EUR/luna, vor BMW. Ba, voi nu sunteti sanatosi la cap?! Sunt convins ca peste 70% din posesorii de bmw ( mai ales de pe acest forum ), nu au ce cauta intr-un BMW cand ei se carpesc la o revizie filtre/ulei s-o scoata pe la un 600 RON, iar cand vine iarna, nu mai zic de cauciucuri de iarna ( bine ca mai sunt depozite cu anvelope SH ), cand un set de roti iarna costa 2.000 EUR - 3.000 EUR pentru un "5-ar". Respectati-va, bai fratilor, statutul social de muncitori in jurul salariului mediu pe economie si orientati-va catre Opel Corsa, Logan, Renaul Megan... Lasati "full-urile" ca nu sunt de voi!

 

P.S. pe urma va mai si suparati ca... de ce va confunda lumea cu soferul.

  • Like 8
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Salut! Cum am scris si mai sus, set roti iarna ( jante + cauciucuri ). Tu ai zis 1.700 EUR. Or fi si la pretul asta, dar eu iti spun ca in general se-nvart pe la 2.000 - 3.000 EUR. Nu am nominalizat pe cineva anume, ca x castiga atat sau y atat. Acum 2 ierni a fost o intalnire a colegilor de pe forum si am venit si eu pentru prima data, iar din una-n alta am abordat subiectul rotilor de iarna. Inainte cu 2 zile le achizitionasem, iar cand am fost intrebat cat m-au costat am zis 11.500 RON. Unii au ras ca ce prost sunt c-am dat atat, altii se uitau lung asa la mine si... nu-ntelegeam de ce. Ulterior sa aflu ca de fapt, puteam sa-mi iau 4 cauciucuri SH la 600 - 800 RON, ca "la noi oricum iarna tine 2 luni" :laugh: .

 

P.S. am un 520d din 2008, nu vreo racheta.

Edited by Zenaida
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Un runflat premium pe 18 de iarna e 10 11 meleoane. Asta ca tine iarna 2 luni nu e bai. Dar sumt f multi care merg cu sh-uri si vara, ca daca ar da 1000 euro pe 4 gume noi premium le-o ia mintea razna. Pana la urma nu e nimeni de condamnat, altfel cu venit lunar de sub 2000 euro n-ai ce cauta intr-un bemveu, mertan etc daca socotesti casco, rca uri, piese oe, gume noi, etc.

 

Asta cu km e boala generala. Cumparatorul de masina premium sh are acest profil in Ro. Daca ii zici ca o masina cu rulajul mincinos dim anunturi costa mai mult cu 2 3 mii euro, zice ca faci misto de el.

Edited by cavaliere
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"altfel cu venit lunar de sub 2000 euro n-ai ce cauta intr-un bemveu, mertan etc daca socotesti casco, rca uri, piese oe, gume noi, etc." . Nici ca se putea mai bine. Asta trebuie sa va intre bine-n cap, dupa care sa visam la scaune de "7-ar". Toata lumea vrea scaune din piele daca se poate si de "7-ar", dar noi in living stam pe canapea cu arcuri.
  • Like 4
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Zenaida, daca te consideri superior si ai atatea pretentii nu inteleg ce sa cauti la intalniri sau/si pe forum. Nu mai jigni lumea aiurea, fiecare isi foloseste banii cum vrea. Poti sa castigi 15k euro pe luna si sa ti se para o prostie sa dai +2500 euro pe un set de roti de iarna, fiecare are opinia lui.

Sa dai atatia bani pe un set de roti de iarna mi se pare o risipa. Un set de jante bune, originale de e60, de 17 costa 400-500euro iar un set de anvelope noi de 17 de la firme consacrate costa 800euro. Sau tu mergi cu roti de 20 iarna?

De curiozitate, daca ti se pare asa putin 600 lei pentru ulei si filtre, tu cat dai la revizie?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Cum am scris si mai sus, set roti iarna ( jante + cauciucuri ). Tu ai zis 1.700 EUR. Or fi si la pretul asta, dar eu iti spun ca in general se-nvart pe la 2.000 - 3.000 EUR.

Daca tu imi spui nu trebuie sa te si cred. Probabil te-ai documentat prost si de aceea au ras unii de tine.

F10 17" 1669eur http://www.salesafter.eu/product_info.php?info=p891_rdc-radsatz-5er-f10-f11-6er-f06-f12-f13-v-speiche-236---pirelli.html

F10 18" 1799eur http://www.salesafter.eu/product_info.php?info=p2073_rdc-radsatz-5er-f10-f11-6er-f06-f12-f13-doppelspeiche-609---continental.html

 

Asta e pe F10, nu pe E60 unde in mod normal sunt mai ieftine fiind model mai vechi. Plus ca nu esti obligat sa cumperi jante noi. Nu e ca si la cauciucuri care se uzeaza vazand cu ochii sau se degradeaza compozitia in 4 ani.

 

Personal nu stiu ce inseamna 10 11 meleoane dar si pe 18" dimensiunea de la F10 un set e 760eur http://www.anvelodrom.ro/pirelli-winter-sottozero-3-245-45r18-100v-xl-runflat.html

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Zenaida, vad ca ai sarit cu totul peste mare parte din postul meu. Pana la urma mergi cu roti de 20 inch iarna? Cat dai tu mai exact pe o revizie(ulei+filtre), avand in vedere ca 600 lei se considera carpeala?

Sa arunci asa cu nepasare 2600 euro pe niste roti de iarna se cam bate cap in cap cu faptul ca ai un 520d din 2008. Vorba ta, nu e vreo racheta. Cred ca undeva s-a strecurat o eroare, ori esti vreun milionar in euro si ai masina veche de 8 ani ca sa ne induci in eroare, ori rotile alea nu au costat atat. Aparent din ce au postat colegii mai sus un set de roti de e60 nu costa nici pe departe cat ai spus tu. Eu zic sa te hotarasti, ca nu se potriveste povestea.

 

Apropo, complexul asta de superioritate reiese foarte usor din expresii precum " Respectati-va, bai fratilor, statutul social de muncitori in jurul salariului mediu pe economie si orientati-va catre Opel Corsa, Logan, Renaul Megan... Lasati "full-urile" ca nu sunt de voi! " , "Asta trebuie sa va intre bine-n cap, dupa care sa visam la scaune de "7-ar". Exprimarile la persoana a 2-a in stilul "eu ala bazat cu salariu de 5000 euro si voi restul muritorilor" sunt josnice, sincer. Prin fiecare postare de pana acum ai dat de inteles ca toti oamenii intalniti de tine pe forum/la intalniri sunt niste muritori de foame. Una era sa vorbesti la persoana a 3-a despre "anumiti posesori de BMW", alta e sa sari in capul tuturor.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

"ori rotile alea nu au costat atat". Hai sa ramana ca tine, bine? Sunt convins ca multi au inteles ideea.

 

" Respectati-va, bai fratilor, statutul social de muncitori in jurul salariului mediu pe economie si orientati-va catre Opel Corsa, Logan, Renaul Megan... Lasati "full-urile" ca nu sunt de voi! " , "Asta trebuie sa va intre bine-n cap, dupa care sa visam la scaune de "7-ar". " - am folosit si persoana I plural, asta ca sa... fim corecti pana la capat.

Exprimarile la persoana a 2-a in stilul "eu ala bazat cu salariu de 5000 euro si voi restul muritorilor" . Sa-nteleg ca o persoana care castiga 5.000 EUR/luna, e bazata. Se pare ca avem o scara valorica usor diferita. Atunci eu ma retrag, cu scuzele de rigoare. O seara buna-n continuare!

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Zenaida, vad ca ai sarit cu totul peste mare parte din postul meu. Pana la urma mergi cu roti de 20 inch iarna? Cat dai tu mai exact pe o revizie(ulei+filtre), avand in vedere ca 600 lei se considera carpeala?

Sa arunci asa cu nepasare 2600 euro pe niste roti de iarna se cam bate cap in cap cu faptul ca ai un 520d din 2008. Vorba ta, nu e vreo racheta. Cred ca undeva s-a strecurat o eroare, ori esti vreun milionar in euro si ai masina veche de 8 ani ca sa ne induci in eroare, ori rotile alea nu au costat atat. Aparent din ce au postat colegii mai sus un set de roti de e60 nu costa nici pe departe cat ai spus tu. Eu zic sa te hotarasti, ca nu se potriveste povestea.

 

Apropo, complexul asta de superioritate reiese foarte usor din expresii precum " Respectati-va, bai fratilor, statutul social de muncitori in jurul salariului mediu pe economie si orientati-va catre Opel Corsa, Logan, Renaul Megan... Lasati "full-urile" ca nu sunt de voi! " , "Asta trebuie sa va intre bine-n cap, dupa care sa visam la scaune de "7-ar". Exprimarile la persoana a 2-a in stilul "eu ala bazat cu salariu de 5000 euro si voi restul muritorilor" sunt josnice, sincer. Prin fiecare postare de pana acum ai dat de inteles ca toti oamenii intalniti de tine pe forum/la intalniri sunt niste muritori de foame. Una era sa vorbesti la persoana a 3-a despre "anumiti posesori de BMW", alta e sa sari in capul tuturor.

Omul a creionat cumparatorul roman de BMW extra full.Cred ca sumele vehiculate sunt oarecum exagerate dar ne place sau nu are dreptate.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca faci sacrificii sa iti cumperi o masina, dar o iei pentru ca te faci fericit si te simti bine..bravo! Daca faci sacrificii sa iei o masina pentru a fi vazut ca un magnat/sefu' la bani/playboy lvl 777, esti un om ratat! Ideal ar fi sa nu faci sacrificii, dar nu traim intr-o tara ideala! :rolleyes:
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

chiar daca impartasesc anumite idei ale userului Zenaida mie mi se pare chestie de bun simt sa nu comentezi despre ce face sau vrea sa faca unul sau altul cu banii lui.

e chestie de buna crestere si daca nu respecti alegerea unui om oricat de proasta e alegerea lui mai deplasat este cel care il critica!

 

pe banii lui, la el acasa fiecare e sef. cata minte sa ai sa il critici pe unul ca - citez: muncitor fiind cu salariu mediu pe economie si-a luat bmw s nu renault. serios?

da, ai dreptul sa ai o parere proprie despre omul ala, sa spui " eu daca eram in locul lui nu faceam asta " dar in acelasi timp bunul simt (daca exista) te obliga sa ii respecti decizia.

 

stim noi ce e mai bine pentru fiecare? Niciodata!fiecare stie ce e mai bine pentru el!

 

mie imi e rusine cand ma mai intalnesc cu vreunul si il vad asa incatat de masina lui (care de multe ori e un cazan, facand o alegere asa gresita..) dar din bun simt ii dau dreptate, cum sa ii stric eu bucuria?

 

terminati cu aerele astea de superioritate. respectul meu este acelasi si pentru unul care isi intretine masina si pentru unul care nu si-o poate intretine. pentru ca e vorba de oameni nu de niste fiare amarate.

Edited by CosminE46
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Cat mai costa halatul acum? Tot atat ca masina este pentru pretentiosi....

 

 

....tot atat costa masina, ca sa raspund la ironia ta de om la pubertate....urmareste topicul de la inceput si ai sa vezi ca atunci cand m a intrebat cineva cati km are masina i am raspuns, si nu cu cei din bord!! Puteam spune linistit ca are 217.000 si nu mai comenta nici un frustrat aici, in plus de asta nu cred ca ati verificat careva istoricul nici nu ati vazut masina, nici nu stiti ce discutii am cu potentialii cumparatori (stiti doar ce va spun eu), va dati numai interesanti, masina defapt are 1.000.000 km nu 500.000 km :thumbsup:

 

Maturizati va copii! nu am nevoie sa mi cumparati voi masina, puteti sa luati una supraestimata de pe forum sau de la un "bulibasha"..

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Ma bag si eu putin ca musca pe aici... Darius_x daca ai pus anuntul pe acest forum, e normal sa se discute despre produsul tau ca deh, este un forum si lumea dezbate, aici dai si de copii care nu au nici macar bicicleta si discuta de masini full, si dai si de oameni care au ultimul model de Bmw, ce m-a deranjat mai tare este userul Zenaida care ne da lectii de viata ce sa cumparam si cum sa ne masuram lungul nasului, vorbesc din prisma unuia care nu castiga nici 700 de euro da nici 2000, am vazut useri pe forum care isi cosmetizeaza masina de 50 de mii de euro singuri in curte langa o casa de 100 de mii de euro ala nu o avea 30 de lei cat costa un spalat exterior, sau unii care isi cumpara consumabile de calitate si merg intr-un service autorizat si fac revizia ca la carte ocolind reprezentanta BMW, iar daca iti cumperi jante de aliaj BBS de ex cu anvelope premium care nu depasesc 2000 de euro si nu au ados exorbitant asemenea unei reprezentante BMW astia ar trebui sa cumpere logan dupa spusele tale? nu astia se numesc pasionati si deschisi la minte. Scuze de offtopic si bafta la Vanzare!
Link to comment
Share on other sites

....tot atat costa masina, ca sa raspund la ironia ta de om la pubertate....urmareste topicul de la inceput si ai sa vezi ca atunci cand m a intrebat cineva cati km are masina i am raspuns, si nu cu cei din bord!! Puteam spune linistit ca are 217.000 si nu mai comenta nici un frustrat aici, in plus de asta nu cred ca ati verificat careva istoricul nici nu ati vazut masina, nici nu stiti ce discutii am cu potentialii cumparatori (stiti doar ce va spun eu), va dati numai interesanti, masina defapt are 1.000.000 km nu 500.000 km :thumbsup:

 

Maturizati va copii! nu am nevoie sa mi cumparati voi masina, puteti sa luati una supraestimata de pe forum sau de la un "bulibasha"..

 

Un pret mare ptr o masina de cj cu km dati inapoi, sunt curios asta cat prinde in treapta 4? Tot 200?

 

PS

Covorase nu se mai practica la e60?

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.