Jump to content

E46 mutare frana de mana


Max94

Recommended Posts

Pentru cerculete nu ajuta cu nimic, iar pentru burn vezi cum fac aia la e30. Multi au switch separat pt frana pe fata. Nu stiu totusi daca la e46 se poate si ce fel de minunatii faci tu cu acel diesel (care banuiesc ca e 318d sau 320d). Frana de mana pe fata mi se pare o improvizatie cam dubioasa, n'am mai intalnit asa ceva. Si crede'ma ca am dat inclusiv de e36 cu conductele de frana spate stranse cu patentul pentru a impiedica patrunderea lichidului de frana => tinea mai mult fata si se putea face burnout mai usor.
Link to comment
Share on other sites

Ma interesa mai mult mutarea pe fata pentru burnout. Oricum pe spate este cam enervant reglajul si schimbul ferodourilor si de asta eram curios daca ar fii mai ok pe disc asta in functie de sistem ca nu vad o pompa hidraulica sa stea in sarcina pentru un timp indelungat. Si da am motor de 2.0 150cp.
Link to comment
Share on other sites

Pot face burnout cu un amărât de 1.9 benzină și tu ai probleme la 150 de cai?

 

Nu am mai auzit să pui frână de mână pe față sau alte minunății de genul, doar pentru a reuși să învârți puțin roțile. Cred că devină este tehnica, ci nu mașina.

Edited by Alynex
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cum zice si colegul, se poate face burnout si fara modificari, frana de mana pe fata oricum nu e realizabil... Totusi eu nu mi'as bate joc de masina. Si eu ma invart cu ea pe zapada/ploaie, dar burnout chiar mi se pare o chestie distructiva si fara rost. Mi se pare chestie de facut cu masina de weekend/dat(ceva gen e30/36 modificat), nu cu masina de zi cu zi.
Link to comment
Share on other sites

Bai oameni buni nu mai comparati un benzinar cu diesel la burnout , un diesel stoc de 2.0 in prima treapta e leneș rau de tot , la jante de 17'' trebuie sa ii ud cauciucurile sa invarta putin pe loc cu tot cu DSC oprit. Si revenind la subiect in principal vreau sa schimb pe disc pe spate din motivele pe care le-am specificat deja. A trebuit sa schimb 3 mecanici si tot nu mi-au reglat bine ferodourile tot nu prinde bine frana de mana si am schimbat si cablurile.
Link to comment
Share on other sites

La niciun e46 nu tine frana de mana foarte bine, nu e nimic anormal. Dsc-ul l'ai oprit complet? Adica s-au aprins ambii martori in bord? Daca nu tii apasat macar 5 secunde nu se dezactiveaza complet. Intreaba pe un grup de e30 de pe farcebook cum isi pun baietii switch pentru blocarea rotilor fata la burnout, mi se pare mult mai simpla si eleganta solutia. Ce punte de 2.5d vrei sa pui? Ca e46 325d nu exista...ii pui punte de e39 sau cum?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Faza cu puntea era doar asa din auzite nu m-am documentat deloc. Lgat de DSC stiu cand e oprit complet face frumos burnout dupa ce i-am pus jantele de iarna pe 16 oricum cred ca o sa apelez la alt mecanic pana la urma am aflat care era problema, nu stiu ce improvizatii a facut celalalt mecanic si a pus cablul de pe stanga pe dreapta apoi si normal ca nu prinde
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.