Jump to content

Bmw e90 trage stanga pe franare


David77

Recommended Posts

Trage stanga ca nu ai aceasi frana pe ambele roti, roata dreapta nu mai franeaza cat trebuie sau nu in egala masura cu roata stanga si ai rezistenta mai mare pe roata stanga si de aia te trage tot in partea aia.

 

Oricum la cat costa un kit de garnituri la etrier (40lei) , eu zic ca merita sa faci o revizie la ambele etriere si asa sti o treaba. Nu este greu , se da jos etrierul se curate bine si se inlocuiesc garniturile si burduful de la piston.

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Sau vezi ca poate scapi cu o aerisire de frana , pe etrier ai un surub cu o gaura in el pe unde se face aerisirea, deschide surubu si cineva sa apase pe frana si vezi daca iasa bule sau doar lichid. Atentie ,sa nu ridice picioru de pe frana pana ce nu strangi inapoi surubul.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut. La fel am patit si eu. Mergand pe autostrada cu viteza ( 140 km/h ) am fost nevoit sa franez mai fortat deoarece cineva se bagase in fata. In acel moment masina sa dus brusc in dreapta cam iumatate de metru , fortandu-ma sa tin contra de volan, dupa care in momentul cand am luat piciorul de pe frana ( masina inca mergea ) a revenit brusc spre stanga. Moment in care am tras o sperietura.

Ajuns acasa am fost imediat la mecanicul care se ocupa mereu de masina.

Constatarea : bucsa din dreapta de la bascula , cea care vine in suportul prins in caroserie era dusa. Am comandat imediat doua bucati si le-am schimbat stanga-dreapta.

Totul a revenit la normal.

Ce ma framanta pe mine este faptul ca desii am schimbat bucsile noi Lemforder acum 5 luni , simt ca incepe sa faca la fel. Trage de data asta usor spre dreapta , nu brusc.

Urcata masina pe rampa si verificata bucsa , se vede cand bag un levier si trag , ca bucsa e pe duca iar. In partea stanga e teapana.

Cred ca undeva e o problema ce forteaza acea bucsa si o strica.

Recunosc : am schimbat articulatia fata toata cand am cumparat masina in luna Aprilie anul asta , fara a schimba si acele bucsi. Am mers am facut geometria. Dupa schimbarea acelor bucsi nu am mai facut geometria, deoarece nu simteam ca trage stanga-dreapta.Posibil sa fi trebuit facuta geometria dupa schimbare.

De asemenea nu au reusit sa faca geometria pe spate pentru ca nu au putut desface suruburile de reglaj. Unde gasesc sa cumpar acele suruburi in caz de le rup sa le schimb?

Edited by Tripl3x
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca intotdeauna cand o sa schimbi o bucsa la orice fel de brat isi va forma joc mult mai repede, exista deja o uzura in locul respectiv, tu cand scoti bucsa respectiva ca sa o pui pe cea noua iarasi alta uzura. Ti-am spus...stiu ca asta inseamna cost mai mare insa ca sa fie "calitate" 100% si siguranta ar trebui schimbat bratul cu totul.
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca intotdeauna cand o sa schimbi o bucsa la orice fel de brat isi va forma joc mult mai repede, exista deja o uzura in locul respectiv, tu cand scoti bucsa respectiva ca sa o pui pe cea noua iarasi alta uzura. Ti-am spus...stiu ca asta inseamna cost mai mare insa ca sa fie "calitate" 100% si siguranta ar trebui schimbat bratul cu totul.

Nu inteleg , dar e un sfat bun.

Acea bucsa iese usor si se baga usor, eu cand le-am bagat pe brat am folosit sapun lichid si au intrat foarte usor. ( sapun lichid , am vazut un tutorial )

Faza este ca bucsa din stanga era dusa rau , cea din dreapta era perfecta. Dar daca tot trebuia schimbata cea din stanga am hotarat sa schimb si dreapta, asa stiam ca am toata articulatia fata noua.

Ciudat este ca tot cea din stanga se vede ca a cedat dupa 5 luni.Cea din dreapta fiind perfecta.

Am hotarat de data asta sa iau bucsi din poliuretan. Dar nus hotarat 100% deoarece vad pareri diferite.

 

Claudiu dupa forum,are preturi ok la piese. Pune-i o intrebare,sau incearca la alti comercianti dupa forum.

Cum pot da de el?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.