Jump to content

Help...interpretare diagnoza...320d


Andrei08

Recommended Posts

Am facut o scanare cu Ista D...si am aceste 3 erori....precizez ca acum 1 saptamana aveam eroare pe toata 4 bujii...ieri am desfacut releu de bujii..am refacut toate legaturile..si acum la scanare imi da eroare doar pe cele 3 bujii..mi-a disparut o eroare..Acum nu stiu,sa fie arse bujiile 2,3,4...sau sa fie tot din releu de bujii...Cum as putea verifica daca bujiile sunt bune fara sa dau jos galeria de admisie?Multumesc

eroare bujii.bmp

Edited by Andrei08
Link to comment
Share on other sites

Frate, e 180 de ron un releu nou Beru care te tine. La BMW se inlocuiesc bujiile si releuls simultan si o lunga perioada de timp nu mai ai probleme. asta cu desfacutul releului si lipit fire e improvizatie romaneasca care nu are cum sa mearga. Bujiile se vad daca sunt arse doar daca dai jos galeria jos. Schimba-le pe toate 4 cu tot cu releul si dormi linistit. Vezi ca mai era un baiat pe forum care a legat niste fire si era sa ia foc in masina din cauza unei lipituri aiurea.
Link to comment
Share on other sites

Doar la Bmw se inlocuiesc bujiile??da tu de service-uri bune nu ai auzit? buna asta...si asta cu "te tine" mai documenteaza-te cat te tine un releu...Rog cei cu astfel de pareri ca pentru 180 lei..improvizatii..sa nu se mai oboseasca sa citeasca...Astept parerea oamenilor care vor sa ajute...si uite ca nu suntem noi singurii care vor sa repare asa ceva...si multe alte pagini cu asa ceva..

 

https://vrcustoms.wordpress.com/2015/12/01/bmw-preheating-unit-repair-glow-plug-relay/

Link to comment
Share on other sites

Nu zice nimeni ca nu se poate repara dar nu merita pt 180 lei, poate daca ai timp liber si nimic de facut. Si eu l-am schimbat la 120d si n-am avut nici o problema dupa.

Bujiile nu le poti vedea doar daca desfaci galeria de admisie. Si daca tii masina eu le-as schimba se recomanda la 60 mii km un schimb de bujii.

Link to comment
Share on other sites

Nu zice nimeni ca nu se poate repara dar nu merita pt 180 lei, poate daca ai timp liber si nimic de facut. Si eu l-am schimbat la 120d si n-am avut nici o problema dupa.

Bujiile nu le poti vedea doar daca desfaci galeria de admisie. Si daca tii masina eu le-as schimba se recomanda la 60 mii km un schimb de bujii.

Eu nu te contrazic in ceea ce zici...Perfect adevarat..

Link to comment
Share on other sites

Bujiile se pot verifica cu un aparat de masura dar tot trebuie sa dai galeria de admisie jos pentru a avea acces la ele. Au o rezistenta nu mai stiu valoarea exacta dar vei vedea pe aparatul de masura, cele care sunt arse iti vor arata pe aparat 0 ohmi.

La fel si releu il poti verifica, masurand pe fiecare fisa in parte trebuie sa ai undeva la 5,8- 6v dupa punerea contactului

Link to comment
Share on other sites

ii dau dreptate colegului six...ce interpretare mai clara vrei?

ai 3 bujii arse.

esti recalcitrant gratuit, pentru ca recomandarile sunt foarte bune.

schimbi bujii+releu.

orice alta improvizatie se poate lasa cu probleme.

unui fost coleg de forum era sa ii arda masina ca ana lesko pentru ca i s-a carpit releul la bimmer service.

Edited by qwerty84
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Bujiile se pot verifica cu un aparat de masura dar tot trebuie sa dai galeria de admisie jos pentru a avea acces la ele. Au o rezistenta nu mai stiu valoarea exacta dar vei vedea pe aparatul de masura, cele care sunt arse iti vor arata pe aparat 0 ohmi.

La fel si releu il poti verifica, masurand pe fiecare fisa in parte trebuie sa ai undeva la 5,8- 6v dupa punerea contactului

Mersi frumos.

Link to comment
Share on other sites

Doar la Bmw se inlocuiesc bujiile??da tu de service-uri bune nu ai auzit? buna asta...si asta cu "te tine" mai documenteaza-te cat te tine un releu...Rog cei cu astfel de pareri ca pentru 180 lei..improvizatii..sa nu se mai oboseasca sa citeasca...Astept parerea oamenilor care vor sa ajute...si uite ca nu suntem noi singurii care vor sa repare asa ceva...si multe alte pagini cu asa ceva..

 

https://vrcustoms.wordpress.com/2015/12/01/bmw-preheating-unit-repair-glow-plug-relay/

Nu faci improvizatii de genul decat daca vrei dauna totala

Siliconul nu rezista in compartimentul motor si va intra apa; arunci sa vezi distractie. Modulul ala e capsulat( a se citi sudare cu ultrasunete) cu un anume motiv

Off: vrem super fiabilitate la Bmw dar il legam cu sarma

Link to comment
Share on other sites

Noi ti-am dat niste sfaturi din ce stim si noi si din experiente proprii cu ce sa faci si ce nu. Daca nu vrei sa schimbi releul si/sau bujiile, lipeste-le cu picatura si sa nu te miri cand iei foc ;) Bujiile si releul sunt niste piese consumabile care se inlocuiesc la un anumit nr de km (nush care exact). Faci si tu diagnoza din cand in cand sa vezi cum se mai "simte masina",mai ales ca ai soft ISTA/D. Spor la treaba! Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Daca ai DPF la masina si ai probleme cu bujiile, in timp e posibil sa ai probleme si cu DPF si cu turbo:)).

Mergi si schimba-le, daca nu treci la Logan. Inteleg sa nu bagi bani in fundu masinii,dar sa nu schimbi bujiile e cam deplasat pt ca au un rol functional important.

Si eu am avut probleme cu ele, am deschis buzunarul, le-am schimbat => Masina toarce!

App se schimba toate bujiile, releul si eventual firul catre releu.

O zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.