Jump to content

antifurt -cheie rupta- cum il scot:(


Recommended Posts

buna, azi am patit-o un destept de la autozone mi a rupt cheia de la antifurt si nu numai ca a rupt o da a si ramas jumate in prezon:((

 

acum o sa comand o alta cheie de la bavaria dar marea intrebare este cum scot restu ramas in prezon?

cunoasteti vreun service "specializat" pe aceasta problema in Bucuresti?

 

help !!!

Link to comment
Share on other sites

buna, azi am patit-o un destept de la autozone mi a rupt cheia de la antifurt si nu numai ca a rupt o da a si ramas jumate in prezon:((

 

acum o sa comand o alta cheie de la bavaria dar marea intrebare este cum scot restu ramas in prezon?

cunoasteti vreun service "specializat" pe aceasta problema in Bucuresti?

 

help !!!

 

Daca se foloseste o dalta (sau o surbelnita mecanica..) cu, ciocanul atat de ingusta incat sa se loveasca doar in cheia ramasa intepenita in prezon.. in directia de desfacere a prezonului (sau poate chiar in prezon) atat ca sa faci sa apara vibratii(e) intre cele doua piese, prezon-cheie rupta, ai sanse sa o scoti de acolo!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

ala trebuie sa iasa usor, l-a bagat cu mana, iese cu mana, o surubelnita dreapta potrivita bagata fortat in mijloc si apoi tras de surubelnita, un tarod daca nu si facut putin filet, mergi si tu la un mecanic daca nu ai scule prin casa. daca e magnetica, incearca cu un magnet f puternic, din aia de harddisk sau ceva...
Link to comment
Share on other sites

ala trebuie sa iasa usor, l-a bagat cu mana, iese cu mana, o surubelnita dreapta potrivita bagata fortat in mijloc si apoi tras de surubelnita, un tarod daca nu si facut putin filet, mergi si tu la un mecanic daca nu ai scule prin casa. daca e magnetica, incearca cu un magnet f puternic, din aia de harddisk sau ceva...

ms e o ide buna o sa incerc cu dremelu si dupa cu un tarod sa i dau un filet sa l trag afara...revin maine cu rezultate sper

Link to comment
Share on other sites

problem solved !

 

infipt un burghiu in lateral si tras de el, cumparat cheie noua de la reprezentanta, dw40 pt deschiderea celorlalte si mers la service fara antifurturi asa just in case ca mai dau de un idiot

 

cost total 95lei si multe injuraturi pt autozone pipera, cica service profesionist, cu tarani care deblocheaza prezoanele cu ciocanele

post-69298-0-41873600-1490445304_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eu NICIODATA nu le permit sa puna ciocanele pneumatice pe prezoanele rotilor. Vor folosi cheie dinamometrica, daca nu - stranse manual!

 

Acasa oricum pun cheia mea dinamometrica..

Nici nu realizati cat de putin inseamna 210-220Nm in comparatie cu forta cu, care poate strange/loveste un ciocan pneumatic

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu NICIODATA nu le permit sa puna ciocanele pneumatice pe prezoanele rotilor. Vor folosi cheie dinamometrica, daca nu - stranse manual!

 

In afara de autosoft, nu am vazut alta vulcanizare care sa faca asta...si eu procedez la fel ca tine, dar la autosoft chiar nu e nevoie sa mentionezi nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.