Jump to content

Caseta directie Bmw X3 F25


cornelb85

Recommended Posts

  • 1 month later...

Buna ziua! Am un X3, F25, cu aceleași simptome. Am cumpĂŁrat kitul cu tot cu vaselinĂŁ.

Daca are cineva cheia respectiva, și ma poate aiuta, contracost, evident, sunt din Galati, dar ma pot deplasa chiar și la București.

Mulțumesc.

Edited by Nilsson
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am o intrebare, nu imi e clar din ce am citit, problema casetei de directie exista si la modelul facelift de x3(2014)? Eu nu am trocanit sau alte zgomote dar am sesizat si eu eu ezitarea directiei(viteze moderate)...ca si cum sare putin de la directia urmarita de sofer
Link to comment
Share on other sites

Cel mai simplu probezii cu motorul oprit, pe loc, misti volanul stanga dreapta, o sa apara un cloncanit. El aparea si in mers la diverse manevre, ziceai ca am “torque steer” cateodata. Eu am schimbat la X3 cu facelift deci “face la toate” Edited by Cosminbad
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

BunĂŁ ziua!

Am un BMW X3 F25 2015, 2.0xdrive si mai ales la viteze mare(pe autostrada) are un joc volanul si trebuie mereu ajustat st-dr ca sa stea pe traiectorie.

Parca nu face mereu dar cand depĂŁșesc un tir trebuie sa tin de volan serios ca ma trage dreapta.

Cu motorul oprit daca trag de volan stg-dr are un mic "cloncanit"

Unde sa merg sa mi spuna cineva exact ce are?

Link to comment
Share on other sites

Salut,

cel mai probabil ai nevoie de kit-ul acela despre care s-a discutat in ultimele 5 pagini. Nu este scump, unii au rezolvat la diverse service-uri sau la prieteni, altii la reprezentanta (piesa in sine nu e scumpa, dar ti-as recomanda si o geometrie si reglare directie ulterior). Asta e primul pas. Daca nu se rezolva „jocul” si „cloncanitul” atunci poate este si altceva defect. Spor la treaba

Link to comment
Share on other sites

Salut,

cel mai probabil ai nevoie de kit-ul acela despre care s-a discutat in ultimele 5 pagini. Nu este scump, unii au rezolvat la diverse service-uri sau la prieteni, altii la reprezentanta (piesa in sine nu e scumpa, dar ti-as recomanda si o geometrie si reglare directie ulterior). Asta e primul pas. Daca nu se rezolva „jocul” si „cloncanitul” atunci poate este si altceva defect. Spor la treaba

Mulțumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Am reușit! - nu se poate.

Am fost la un sevice, au vĂŁzut ca e zgomot in casetĂŁ, mi au spus ca se poate reconditiona (800lei).

Culmea este ca nu a vrut sa auda de kit ul acela, spunând ca nu e de acolo.

Daca comand kit ul si merg la un oarecare mecanic o fi in stare sa mi l schimbe?

Puteți sa ma ajutați cu un sfat, recomandare?

Link to comment
Share on other sites

Am strans si eu piulita aceea si intradevar s.a intarit directia doar ca nu mai este stabila masina la viteze mai mari, asa ca l.am slabit inapoi cum era. Deci daca vreti sa rezolvati problema trebuie sa luat kitul cu totu care costa 140 lei. La mine problema e ca are putin joc in volan cand iau stanga dreapta cu motorul oprit dar si dupa ce am strans piulita cu vreo 3 grade tot avea joc..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am luat kit ul si acum imi trebuie o cheie din aceea cu trei" picioare ".

Daca are cineva împrumut (nu găsesc de vânzare la noi)?

se poate confectiona, nu este mare inginerie si nici nu te costa mult (undeva la 10-15 lei)

 

ai nevoie de:

- 3 suruburi metrice cu cap ingropat + piulite autoblocante

- 1 saiba groasa (5 mm) cu diametrul ext. de 40 mm si cel interior de max.15 mm

- 1 surub care sa intre fix pe diametrul interior al saibei + 2 piulite aferente (dimensiunea poate varia, depinde unde le gasesti/faci)

- aparat sudura + cel putin o mana dreapta + ceva imaginatie .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Va rog sa postati feedback uri cei care au schimbat caseta de directie si cei care au folosit kitul, unde se poate face aceasta operatie(service/costuri) si cum se comporta masina dupa. Eu am LCI ul de un an(fab2015) iar referinta in materie de directie e E90, din acest motiv x3 pare o gluma proasta. Nu imi dau seama daca asa a fost din proiectare sau e doar caseta.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pot folosi o vaselina universala (dar de calitate) la montarea piesei? E chiar atat de speciala cea BMW FB-1? Am si vaselina ceramica rzistenta pe o plaja larga de temperaturi (fara particule solide scrie pe ea, dar cum e ceramica nu stiu...). Nu e vorba de cost (20 lei+trsp) ci de timp, deranjul cu curierii.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat si eu kit-ul respectiv si strangerea a fost facuta la 40 nm, insa volanul nu mai revenea inapoi in viraje, prin urmare, a mai desfacut putin capacul de aluminiu cu 3 gauri. Problema e ca zgomotul,clancanitul, nu a disparut complet. am verificat-o pe standul de la itp, pe elevator, nu are jocuri. Idei?
Link to comment
Share on other sites

Sa nu fie coloana de directie.(axul de care este prins volanul)Nu stiu cum e la BMW pentru ca nu m-am uitat dar la alte masini sunt niste articulatii (cruci) care se uzeaza, fac joc, sau ar mai putea fi o bucsa (teflon sau plastic) in care se invarte acest ax care se uzeaza si poate provoca acel tip de zgomot. Cand era stransa rau mai facea zgomotul? Sa n-o fi slabit-o prea tare...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

se poate confectiona, nu este mare inginerie si nici nu te costa mult (undeva la 10-15 lei)

 

ai nevoie de:

- 3 suruburi metrice cu cap ingropat + piulite autoblocante

- 1 saiba groasa (5 mm) cu diametrul ext. de 40 mm si cel interior de max.15 mm

- 1 surub care sa intre fix pe diametrul interior al saibei + 2 piulite aferente (dimensiunea poate varia, depinde unde le gasesti/faci)

- aparat sudura + cel putin o mana dreapta + ceva imaginatie .

 

Salut, stiu ca se poate confectiona insa unii nu au timp.

 

Am luat kitul, aveti idee unde se pot schimba piesele ?

 

LE: Dupa ce am dat ceva telefoane pe la service-uri si mi-au cerut diverse sume, am zis ca merita sa-mi fac timp pentru inlocuirea pieselor.

Am gasit video:

Edited by B754FIC
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.