Jump to content

Caseta directie Bmw X3 F25


cornelb85

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Se poate la orice masina cu caseta hidraulica

la X3 caseta de directie este electrica ... asa ca am editat eu postarea ta :popcorn:

 

trebuie schimbat asta: "Repair kit thrust piece EPS - 32106891974 "

 

procedura de schimbare nu e dificila, dar e nevoie de cateva scule speciale...

 

la reglajul casetei existente, e nevoie de un cuplu de strangere de 20 Nm

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-320i-lim/repair-manuals/32-steering-wheel-alignment/32-13-steering-gear-with-power-steering-unit/1VndnMXjeO

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Si eu am avut aceeasi problema la un F25 XDrive 2.0D din 2010: joc la volan cu motorul oprit, zgomot in partea stanga fata la mers pe denivelari, instabilitate la viteza mare. Toate au disparut dupa ce am strans cca. un sfert de tura, cu o tubulara de 17, surubul de pe caseta.

 

 

https://photos.google.com/photo/AF1QipMOMnzu4JUpkoZJz_QQcN2oK8cd4EJEqec5Pqvj

Edited by EFI#
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru problema zgomotului in coloana de directie este un kit OEM vandut chiar de BMW ce rezolva aceasta neplacere.

 

Pentru F25 este asta: Repair kit thrust piece AFS cod 32106891974 .

 

Si eu cred ca trebuie sa-l comand. kit-ul nu pare sa fie scump si din ce-am citit e recomandat sa schimbati piesa decat s-o mai strangeti cu nu stiu ce cheie fabricata. Am gasit pe un site din Ru si cheie pentru desfacut. :D

 

Spor!

Edited by costinlogin
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca piesele comandate mai intarzie si mi-a venit cheia inainte, am decis sa strang putin caseta sa vad si eu ce diferente ar fi. Rezultatul este unul bun, directia este mult mai ferma, a disparut bataia de la roata stanga fata si chiar si cea care se facea simtita la miscarea volanului stanga/dreapta cu motorul oprit. In concluzie, recomand! Atasez 2 foto, cu cheia si marcajele pe piulita casetei sa va faceti o idee cam cat am strans. Toate bune!

post-91119-0-50498300-1571036870_thumb.jpg

post-91119-0-64486900-1571036883_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cheia a realizat-o un coleg al tatalui meu care lucreaza pe strung. Eu i-am dat doar cotele.

 

Salut! Vrem si noi cotele pentru cheie, daca se poate, multumim!

Edited by F25
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care nu mai au rabdare sa comande/ confectioneze aceasta cheie: eu am folosit doua burghie de 5 mm infipte in doua din cele trei gauri. Apoi cu orice se potriveste (o cheie mai mare) faceti o parghie si rotiti cu grija. Accesul in acea zona este f facil la X3. Burghiele de 5 mm intra perfect in acele gauri, ramane si un mic joc iar in caz ca se rup pot fi scoase f usor cu un magnet de ex. Cum zice englezul: what is the worst that can happen? Stiu ca e o metoda neconventionala, dar nevoia te invata. Eu nu am avut timp sa comand/fabric si am procedat ca mai sus. Confirm ca au disparut toate zgomotele, masina merge ca noua.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

- Cercul (saiba mare) are diametrul de 45 mm, grosimea de 5 mm

- Gaurile pt. bolturi formeaza un triunghi echilateral cu distanta de 22 mm intre gauri (masurat din centrul in centrul gaurii), eu am folosit suruburi de 6 mm pentru ca nu stiam cotele exacte si a mai trebuit sa polizez cate putin din fiecare,

- Pe spate s-a sudat un surub de 12

 

P.S. Mentionez ca aceste cote sunt pe acolo, nu am avut piulita jos sa masor exact dar am mai corectat putin si eu estimez ca sunt ok acum!

 

Spor la bricolat!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Astazi mi-a ajuns si mie kitul pt. caseta. Am zis sa fac niste poze cu cotele luate si sa le incarc aici, poate vor fi utile pe viitor.

-distanta din centru in centru dintre doua gauri este de 20,99/21 mm

-distanta din marginea exterioara la marginea exterioara dintre doua gauri este de 27,63/27,64 mm

-distanta din marginea interioara la marginea interioara dintre doua gauri este de 15,63/15,64 mm

-diametru unei gauri este de 5,99/6 mm

 

 

IMG-20191017-133229.jpg

 

IMG-20191017-133320.jpg

Edited by X X L
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

la X3 caseta de directie este electrica ... asa ca am editat eu postarea ta :popcorn:

 

trebuie schimbat asta: "Repair kit thrust piece EPS - 32106891974 "

 

procedura de schimbare nu e dificila, dar e nevoie de cateva scule speciale...

 

la reglajul casetei existente, e nevoie de un cuplu de strangere de 20 Nm

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-320i-lim/repair-manuals/32-steering-wheel-alignment/32-13-steering-gear-with-power-steering-unit/1VndnMXjeO

Ai aici raspunsul! Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Cand se instaleaza kitul nouu, cam cat trebuie sa strangi piulta aceea cu 3 gauri? Nu cred ca e la intamplare sau dupa cum se simte la mana volanul

 

Trebuie stransa cu o cheie dinamometrica setata la 70 Nm (asa se recomanda la manual, eu spun ca este suficient 55-60 Nm si mai bine) ai aici instructiuni:

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f30-320i-lim/repair-manuals/32-steering-wheel-alignment/32-13-steering-gear-with-power-steering-unit/1Vnc3X9PQZ

Edited by F25
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.