Jump to content

Bmw x5 E70 Lant distributie rupt


Recommended Posts

Buna ziua,

 

Duminica s-a rupt lantul de distributie si dupa o constatare trebuie schimbata _chiulasa_ cu tot cu axa cu came(deci completa) si distributie noua bineinteles.Cica _chiulasa_ a sarit din suruburi si sunt supape indoite si axa cu came.Pistoanele si restul motorului nu sunt afectate.

Intrebarea este mai tin masina dupa reparatie sau o vand?

Ma gandesc sa nu se mai intample ceva pe la motor iar.Masina are 150000 km reali.

Salut, imi pare rau de ce ai patit. Imi poti spune te rog ce motor ai pe masina? M57 sau N57? Ms si bafta la rezolvare

Link to comment
Share on other sites

si mie mi s-a rupt distributia luna trecuta . S au rupt 4 tacheti si 2 camasi (prinderi la axe) iar axele cu came nu au fost afectate asta in conditiile in care eram in sport si forta maxima . Cum naiba sa ti sara chiulasa din suruburi ?! asta nu o cred . Eu mi am reparat masina singur si merge foarte bine . Acum un an a patit o si alta cunostinta la fel s-a schimbat : 24 de tacheti , distributie noua , garnituri etc si masina merge bine . Mare grija la punerea pe punct a distributiei . . obligatoriu cu cale si reglarea avansului la pinion dupa carte nu dupa ochi . Discutie valabila pentru motor M57306D3 Edited by zews
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

cum sa reglezi avansul la pinion la m57? te referi la Axa cu came sau la pompa de inalte?

 

 

http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=FF41-EUR-09-2006-E70-BMW-X5_30d&diagId=11_3653

 

asta cu chiulasa sarita din suruburi si 150k reali nu le cred

 

E klass modelul nou este foarte misto, parerile difera logic dar mie mi se pare foarte reusit

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

si mie mi s-a rupt distributia luna trecuta . S au rupt 4 tacheti si 2 camasi (prinderi la axe) iar axele cu came nu au fost afectate asta in conditiile in care eram in sport si forta maxima . Cum naiba sa ti sara chiulasa din suruburi ?! asta nu o cred . Eu mi am reparat masina singur si merge foarte bine . Acum un an a patit o si alta cunostinta la fel s-a schimbat : 24 de tacheti , distributie noua , garnituri etc si masina merge bine . Mare grija la punerea pe punct a distributiei . . obligatoriu cu cale si reglarea avansului la pinion dupa carte nu dupa ochi . Discutie valabila pentru motor M57306D3

salut ,si unde as putea gasi cartea pt reglare distrubutie ?

multumesc

ei=u am pus aproximativ in acelasi loc dar.......sa nu fi gresit, am impresia ca motorul consuma mai mult.

 

eu am schimbat-o la 219 000 sa fiu sigur iar acum are 230000.

multumesc

Edited by danielsubwrc
Link to comment
Share on other sites

salut ,si unde as putea gasi cartea pt reglare distrubutie ?

multumesc

ei=u am pus aproximativ in acelasi loc dar.......sa nu fi gresit, am impresia ca motorul consuma mai mult.

 

eu am schimbat-o la 219 000 sa fiu sigur iar acum are 230000.

multumesc

Cand ai cale nu iti trebuie carte. ;)

http://workshop-manuals.com/bmw/x_series_e53/x5_3.0d_m57_offrd/2_repair_instructions/11__engine_(m57)/31__camshaft/4_ra__removing_and_installing_replacing_hydraulic_chain_tensioner_(m57)/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.