Jump to content

Incident e46 318i


Recommended Posts

Mergand de dimineata spre locul de munca brusc un huruit puternic in spate si infranat combinat cu un sunet de griparea a unor roti dintate..asta am putut sa deduc pana sa ma opresc. Aveam 100-110 km/h si cand am auzit zgomotul am scos pe liber si am oprit pe margine drumului intr-o parcare. Masina am lasat-o acolo. Ce spuneti la ce sa ma astept? Oricum o sa o tractez pana la service cand ies de la munca dar ma roade gandul ce ar putea fi. Masina e e46 318i 2003 .
Link to comment
Share on other sites

Poate s-au desprins sabotii de la frana de mana. Tablele pe care stau prinsi sunt foarte subtiri si se ruginesc repede. Poti ridica masina pe cric si lasata pe liber invarti de roata daca face galagie sti de unde e problema. Verifici si stanga si drrapta. Edited by lederp
Link to comment
Share on other sites

Poate s-au desprins sabotii de la frana de mana. Tablele pe care stau prinsi sunt foarte subtiri si se ruginesc repede. Poti ridica masina pe cric si lasata pe liber invarti de roata daca face galagie sti de unde e problema. Verifici si stanga si drrapta.

 

Am tractat masina la service...am lasat-o acolo si mai tarziu se uita la ea sa vada ce e...si mie tare imi e ca e de la cardan pt ca si la cuplarea in marsarier face destul de urat. Doamne da sa fie doar cum zici tu de la sabotii de la frana de mana..si un rulment de la roata m-as ''bucura'' ..cel mai frica imi e sa nu fie din cutie..nu am umblat la ulei de 4 ani de cand o am si cine stie inainte daca s-a inlocuit acel ulei..

Link to comment
Share on other sites

Cel putin la mine a fost lipsa de ulei...am pierdut ulei si nu am observat iar cand a secat dif-ul a inceput spectacolul...inca nu am reusit sa il demontez iar acuma am observat ca pe cel care l-am gasit sa il inlocuiesc scrie pe eticheta pe langa codurile alea lungi 3.23..ma gandesc ca asta e raportul..oare sa fie ok pt masina mea?!
Link to comment
Share on other sites

Cel putin la mine a fost lipsa de ulei...am pierdut ulei si nu am observat iar cand a secat dif-ul a inceput spectacolul...inca nu am reusit sa il demontez iar acuma am observat ca pe cel care l-am gasit sa il inlocuiesc scrie pe eticheta pe langa codurile alea lungi 3.23..ma gandesc ca asta e raportul..oare sa fie ok pt masina mea?!

 

 

Uite aici, nu e asa greu de cautat http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=AY71-EUR-04-2003-E46-BMW-318i&diagId=33_1183

Link to comment
Share on other sites

Am vazut si eu acolo dar zice doar pt cutie automata..eu am manuala.

 

 

 

Cauta cu atentie si vei gasi (33107559330), I=3,38, asta iti trebuie. Vezi la dezmembrari, la o masina cu manuala si acelasi an.

 

https://www.leebmann24.de/austausch-hinterachsgetriebe-i-3-38-3er-33107559330.html

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Cauta cu atentie si vei gasi ( 33107559330), acolo iti da si la automata si la manuala. Vezi la dezmembrari, la o masina cu manuala si acelasi an.

 

Pai baiatul de la care l-am luat a zis ca a fost dat jos de pe un 318i din 2004 de anglia

Link to comment
Share on other sites

Monteaza-l si vezi daca trage masina ca inaite.

 

Pai cam aia o sa fac ceea ce as fi vrut sa evit sa nu montez si demontez de 100 de ori ..acuma am reusit sa iau eticheta jos de pe al meu si e stearsa de nu se vede decat primiele numere de jos din codul ala lung..exact unde scria raportul e sters de e alb..

Totusi cineva care citeste topicul si are exact modelul asta de masina e46 318i 2003 sau mai bine zis n42b20a daca are chef sa faca o poza la eticheta de pe grup sa o posteze i-as ramane indatorat.

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de raport 3,38

 

Da...intradevar acuma am elucidat si eu misterul..am vazut pe realoem. cel care l-am gasit cu 3.23 e de pe un e46 316i 1.9 benzina...am vb cu baiatu si a zis ca se poate sa le fi incurcat ca are multe si luni merg sa imi dea unul cu 3.38. wacko.gif

Link to comment
Share on other sites

Asa am inteles si eu din ce am citit pe alte forumuri.. habar nu am. Bine ca am gasit ca nu mai suport sunetul de rulmenti :)

 

Da..bine ca ai gasit. Cred ca zgomotul tau de la rulmenti e simfonie pe langa ce am eu..zici ca e moara de ciocane in portbagaj :))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.