Jump to content

Bmw F30 sunet motor dupa schimb distributie


CatalinAlecsandru

Recommended Posts

Buna seara iubitori de BMW

 

Recent am schimbat distributia ( folosindu`se procedura de scoatere a motorului ) iar dupa schimbul distributiei am observat sunete ciudate la motor - se aude o bataie si se aude si un sunet ca si cum ar trage aer fals sau ceva de genu`. Acesta este linkul catre video cu sunetul motorului.

 

 

Poate cineva sa spuna daca e in regula si sunt eu paranoic sau ca sunetele care se aud nu sunt tocmai ok si ca ar fi mai bine sa merg cu ea la un service. Si daca da, unde imi recomandati sa merg ?

 

VA multumesc!

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Deci sunteti si voi de parere ca nu se aude ok? Ei au spus ca e normal sunetul si de asta va intreb pe voi - nu stiu mecanica si nu i`as putea contrazice. Stiu doar ca nu tin minte sa se fi auzit asa inainte de acel schimb. Va rog mult sa veniti cu niste sfaturi , idei , pareri ... tin la masina ca la ochii din cap si nu vreau sa o stiu " bolnavioara". Va multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Unde ai schimbat distributia? Cea mai corecta si simpla rezolvare ar fi sa mergi la ei, trebuie sa isi asume vina si sa repare greselile.

Vina ptr ce colegu'

 

Pai.. nuse auzea acel sunet de aer fals si nici acea bataie la motor . Unde as putea merge pentru a fi verificata de un mecanic ?

 

Masina trebuia reparata la reprezentanta, primeai garantie la lucrare si sincer cred ca exagerezi, fasait si altealea .....

Link to comment
Share on other sites

Vina ptr ce colegu'

 

 

 

Masina trebuia reparata la reprezentanta, primeai garantie la lucrare si sincer cred ca exagerezi, fasait si altealea .....

 

 

Orice service autorizat da garantie pentru orice lucrare, nu numai reprezentanta. Sunetul motorului nu mi-se pare ok, trebuie mers inapoi la service.

Link to comment
Share on other sites

Nu as vrea sa fac reclama in niciun fel service`ului - poate doar mi e pare mie si service`ul nu are nicio vina . De asta v`am intrebat pe voi , daca voua vi se pare ok cum se aude. Sunt din Bucuresti.

Speram ca nu ai fost la Bimmer ;)

Dacă vrei și a 2-a părere mergi la alt service, eventual la reprezentanta pt o verificare; sunetul motorului nu mi se pare ok

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

Am fost mai devreme la Bmw Filaret si un mecanic de acolo mi'a spus ca nu e nimic ingrijorator , ca se aude bine. M'a pus sa accelerez pana pe la 1500 rpm si a spus ca sunetul dispare si ca e ok... Sa ma duc in alta parte?

 

BOASKA e posibil sa ai dreptate - poate e in capul meu. Dar totusi, as vrea sa fiu sigur ca nu am probleme.

Link to comment
Share on other sites

Uleiul este schimbat recent. Am facut cu el aproximativ 5000 km. Dar il voi schimba curand. Uleiu pun original BMW 5w30.

E primul meu BMW si atasamentu' fata de masina asta o face geloasa pana si pe nevasta'mea. Sper sa se obisnuiasca.

Am sa va tin la curent cu ce se intampla. Intretimp, astept in continuare pareri , recomandari. Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.