Jump to content

520 D - 2011 - Soft Update


Adrian Stancu

Recommended Posts

Salut, vreau sa va intreb, dragi colegii de pe forum, daca ati efectuat recent sau in ultimul an update la softul masinii. Daca da, ce ati observat pro/contra la modul in care masina ruleaza, etc, si daca se merita banii. Am inteles ca ar fi circa 300 - 350 ron la reprezentanta.

 

Masina la care vreau sa ii fac update este un 520D automat din 2011, 92.000km, in scurt timp urmand sa ii fac primul schimb de ulei la cutie si as profita de ocazie sa ii fac si update-ul de soft, plus schimbat niste piese ca bielete, chestii dasta.

 

Thank's.

 

PS: sunt nou pe forum.

Edited by Adrian Stancu
Link to comment
Share on other sites

Salut, vreau sa va intreb, dragi colegii de pe forum, daca ati efectuat recent sau in ultimul an update la softul masinii. Daca da, ce ati observat pro/contra la modul in care masina ruleaza, etc, si daca se merita banii. Am inteles ca ar fi circa 300 - 350 ron la reprezentanta.

 

Masina la care vreau sa ii fac update este un 520D automat din 2011, 92.000km, in scurt timp urmand sa ii fac primul schimb de ulei la cutie si as profita de ocazie sa ii fac si update-ul de soft, plus schimbat niste piese ca bielete, chestii dasta.

 

Thank's.

 

PS: sunt nou pe forum.

 

 

normal ca este ceva bun, doar este facut de BMW si automat sunt imbunatatiri facute in functionarea masinii.

 

Curios ca la nr. de km. care spui ca ii ai, sa cada bieletele.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

normal ca este ceva bun, doar este facut de BMW si automat sunt imbunatatiri facute in functionarea masinii.

 

Curios ca la nr. de km. care spui ca ii ai, sa cada bieletele.

 

Salut, am fost cu ea la reprezentanta si asa mi-au zis, plus inca ceva piese, ca ar trebui schimbate ca face 100.000km. Nu se aud zgomote la denivelari sau probleme de directie sau comfort, dar am zis sa le schimb, ca e vb de siguranta mea. Cam asta e toata lista de la MHS Motors Iuliu Maniu:

 

- brat fata inferior stanga

– brat fata inferior dreapta

– Bieleta directie stanga

– Bieleta directoe dreapta

– Flansa arbore cardan

– Tampon diferential

– Bucsa

– Tampon dreapta motor

– Tampon stanga motor

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Ti-au dat dat si un cost pentru acest deviz?

Dupa calculele mele cred ca sare lejer de 1000€...

 

Da, cam in felul urmator: piesele orginale BMW 4800 Ron si manopera 1.500 ron. De exemplu bucsa bascula (cred ca asta e ca in deviz scrie rubb mountng) costa 140 si manopera e 500 ron...

Link to comment
Share on other sites

Ce inseamma ca ti-a transformat bmwul in mercedes? :))

 

Masina 640d 2014

in 2016 a primit primul update de soft, rezultate: s-au modificat setarie la suspensie doar pe ecopro, iar directia a devenit mai moale,singura setare decenta era pe sport+.

in 2017 fac urmatorul update, rezultate: directia mult mai placuta, in schimb suspensia a devenit mult mai moale pe toate modurile, este mai placuta pe gropi in schimb a pierdut la capitolul stabilitate, a crescut ruliul pe viraje.

Link to comment
Share on other sites

@adrian stancu,daca nu iti bate nimic practic iti bati joc de banii tai sa schimbi ceva, la reprezentata asa fac, iti baga multe din burta. Eu am facut update la soft tot f10, nu se simt mari diferente, volanul parca e putin mai rigid, nu sunt sigur, cutia schimba mai lin cateva zile dupa o sa schimbe la fel, in rest 0 diferente. Per ansamblu nu o sa fie diferente mai deloc, am facut update in mai 2017.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.