Jump to content

Sfat achizie BMW 3 F31 2012-2014


Scorilus

Recommended Posts

Am priceput ca fara masini din Romania, dar nu uitati ca Automobile Bavaria departamentul de masini rulate, aduce masini din toata reteaua de dealeri, nu costa nimic sa te duci sa discuti cu ei ce ofera si macar alea-s masini aduse din alte reprezentante BMW. Eu am luat prin metoda asta doua masini de care am fost mai mult decat multumit.

Da?

 

totul este posibil

 

dar pe site-ul lor nu figureaza ca avand ce ma intereseaza pe mine.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum tine un asa sistem online sincer. Te duci, le spui ce te intereseaza si iti pot da o lista cu masini din toata reteaua lor europeana. Daca te intereseaza ceva negociezi si daca totul ajunge sa fie OK masina se rezerva de unde e si o trimit spre livrare. Iti dau ei toate detaliile. Sunt masini doar din reteaua lor si ai sa ai surprize. Chiar nu te costa nimic sa mergi pana la ei. Spune-le ca esti de la BMW Club.
Link to comment
Share on other sites

Eu as zice ca la 115 cai, apropos de poza pe care ai postat-o mai sus, vei plange pe langa ea... sa nu uitam ca BMW-urile sunt masini grele. Nu mi se pare un raport optim putere/greutate, mai ales ca vrei un Touring. Daca ai mai si inacarcat-o, e clar, vei spune multe rugaciuni pentru a urca o panta :) . Nici eu nu inteleg de ce sa iti cumperi o masina cu un motor de 115 cai pe caroserie de 1500 Kg.? Doar pentru ca arata pe afara a BMW? BMW-urile sunt masini care iti ofera senzatii, masini sportive de care merita sa te bucuri. :rolleyes: :rolleyes: No offence dar este doar parerea mea. Spor la cautat si cumparat :thumbsup:

 

Este simplu, mareste bugetul, daca vrei musai din reprezentanta Germania. Dar decat 316d chel si manual mai bine un Passat sau altceva.

 

 

Corect!

Edited by AvantGarde
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

la bugetul tau, poti cumpara de afara doar de pe site-uri de licitatii - ai nevoie de cineva care sa aiba cont; avantaj - pret bun, km reali, in stare tehnica rezonabila, suficiente info/poze; dezavantaj - nu vezi masina, nu poti sa mergi cu ea sau sa o verifici la service.

 

depinde de noroc si de rabdare.

Link to comment
Share on other sites

Eu as zice ca la 115 cai, apropos de poza pe care ai postat-o mai sus, vei plange pe langa ea... sa nu uitam ca BMW-urile sunt masini grele. Nu mi se pare un raport optim putere/greutate, mai ales ca vrei un Touring. Daca ai mai si inacarcat-o, e clar, vei spune multe rugaciuni pentru a urca o panta :) . Nici eu nu inteleg de ce sa iti cumperi o masina cu un motor de 115 cai pe caroserie de 1500 Kg.? Doar pentru ca arata pe afara a BMW? BMW-urile sunt masini care iti ofera senzatii, masini sportive de care merita sa te bucuri. :rolleyes: :rolleyes: No offence dar este doar parerea mea. Spor la cautat si cumparat :thumbsup:

 

 

 

 

Corect!

 

de acord la greutatea masinii cred ca minimul e motorul de 143 de cai,

 

trage si ala de 116, dar e un motor economic, si atat.

Link to comment
Share on other sites

Sincer, daca ar fi sa aleg intre un 316d chel, 150k km, cumparat personal din Germania si un 318-320d automat si dotat decent, cu 180-200k km, cumparat de la licitatii de un samsar, as prefera varianta doi.

 

Dar nu cred ca gaseste in bugetul lui nici de la licitatie cu 200 k km. Poate cu peste 200 k km si ceva mai chelios.

Pentru seria3 as zice ca e minimul decentei 318 d. Si asta daca il incarci gafaie, insa 316 e pentru cei absolut zen.

Deci un 316 cu emblema de bmw, mai degraba as lua un Passat 2.0 tdi 177 cai, care deja e alta mancare de peste. Are dinamica apropiata de 320 d si e la bani mai putini.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sa nu exageram :)

ideal, dpmdv ar fi sa maresti bugetul undeva la 14.500-15.000 si iti vei gasi cu siguranta ceva decent, chiar in reprezentanta BMW si Premium Selection si atunci prea multe dureri de cap nu vei avea. Spun treaba asta pentru ca mai devreme ai spus ca nu este chiar "batut in cuie" bugetul tau. Unde dai 12-13.000 mai merge sa mai pui 1500-2000. Astfel ai impacat si capra si varza si ne-ai si inchis gura :yahoo:

...dar mai important este ca vei fi tu linistit si vei avea cu siguranta o masina de care te vei bucura. Cheers! :cheers:

Link to comment
Share on other sites

sunt masini la 12 mii, nu au ce-i drept toate optiunile care le vreau eu,

dar sunt la reprezentanta...vezi screenshot

 

una are 130 de mii si alta 150 de mii..

 

pentru cutie automata trebuie sa mai pun 1000-1500

 

Oare de ce vrea lumea BMW?

 

skoda nu mi-as lua , pentru ca nu imi plac de nici un fel, nu imi place brandul, nu imi place cum suna.

 

12 mii e buget si de vw si de audi daca vrei,

 

o skoda cu pretentiile mele e 9000 de euro, m-am uitat acum ca idee, desi cum ziceam nu ma intereseaza brandul, nu m-a interesat niciodata,

iar in ziua de azi cu 12-13 mii iti iei o masina noua, anul trecut corola toyota era 12 mii se ceva prin rabla, era o oferta,

de 12-13 mii sunt bani.

Iar valoarea masinilor scade tot mai mult pentru ca vin electricele din urma si astea n-o sa mai valoreze nimic, sa ma contraziceti peste 3 ani sa zicem.

 

 

Salut,

 

Masinile din poza sunt cele mai ieftine de pe site-ul respectiv. E posibil sa fie masini destinate exportului . O sa ai o mare surpiza la vizionarea unei asemenea masini (destinata ptr europa de est).

Si eu iti recomand sa maresti putin bugetul , o sa ai liniste.

Link to comment
Share on other sites

inca sunt indecis sa aleg intre cutie automata ca optiune sau xdrive, am citit pe car buyer un review ca xdrive-ul a cazut dupa 6 luni sau ceva de genul, si nu a mai fost facut ca nou...

cred ca pana la urma trebuie sa ma scobesc de 14-15 mii

Edited by Scorilus
Link to comment
Share on other sites

Orice poate sĂŁ cadĂŁ la orice mașinĂŁ. E chestie de noroc. Important e sĂŁ fii tu hotĂŁrât exact ce vrei și sĂŁ ĂŽți pregĂŁtești cĂŁutarea ca atare. Ține minte cĂŁ ambele (Automata și xDrive) au nevoie de ĂŽntreținere și ele la rândul lor.
Link to comment
Share on other sites

Orice poate sĂŁ cadĂŁ la orice mașinĂŁ. E chestie de noroc. Important e sĂŁ fii tu hotĂŁrât exact ce vrei și sĂŁ ĂŽți pregĂŁtești cĂŁutarea ca atare. Ține minte cĂŁ ambele (Automata și xDrive) au nevoie de ĂŽntreținere și ele la rândul lor.

 

Din punctul meu de vedere, mai repede se strica automata decat xdrive-ul. Daca ii schimbi uleiul in cutia de transfer, n-ai probleme.

Link to comment
Share on other sites

alte intrebari pe care poate le stiti:

 

1. cand se face distributia cati km?

2. ce inseamna intretinere xdrive sau intretinere cutie automata, ce trebuie facut la astea?

 

la o cutie normala dupa multi km stiu ca se schimb uleiul si cam asta e... la automata?

 

1. Umbla o vorba prin popor ca pe la 200k. Sfatul meu, daca nu se aude nimic nu te strofoca :)

 

2. La xDrive nu stiu sa iti raspund, dar la cutia de viteze automata inseamna ca la 80k - 100k km sa ii faci o revizie care este aproximativ 2000 ron.

 

Cine spune ca 2000 de ron la 100k km este scump de intretinut clar nu si-a luat masina pentru buzunaru lui ...

defapt ... nici o masina nu ar fii buna pentru buzunaru lui :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.