Jump to content

Connected Drive

CatalinP
 Share

Recommended Posts

Remote Services din ce stiu eu este gratis, nu se cumpara, cel putin la mine in store apare ca inclus si nu are data de expirare.

Eu am cont pe DE si nu am avut niciodata probleme cu nici un serviciu sau aplicatie activata sau achizitionata. Lumea de obicei a avut probleme facand cont pe Romania.

Remote services este optiune la cumparare - nu toate masinile au activat .

Da am gresit eu, am presupus ca daca la mine apare ca activat permanent asa vine la toate, totusi e posibil sa depinda si de modelul masinii, oare e vreun G30 care sa vina fara Remote Services?

Oricum dupa expirarea garantiei mi s-au terminat si mie mai toate serviciile trebuie sa ma hotarasc care merita platite si care nu, in afara de pachetul de update la harti si poate RTTI, restul nu stiu daca le mai activez.

Revin cu o ĂŽntrebare.

Când am avut contul pe Romania am putut sa adaug masina. Am șters masina din acest cont, am așteptat 48 de ore, mi-am fĂŁcut cont de co.uk dar când sa aloc masina imi spune " YOUR ENTRY IS INVALID ".

Aveti idee, trebuie sa scriu mail ceva sa șteargĂŁ vimul din baza de date?

Cand am dealocat masina din contul de romania am primit mail de la infobmw@bmw.ro ca masina nu mai este alocata.

Va solicit ajutorul!

Edited by Aeugen2002

Revin cu o ĂŽntrebare.

Când am avut contul pe Romania am putut sa adaug masina. Am șters masina din acest cont, am așteptat 48 de ore, mi-am fĂŁcut cont de co.uk dar când sa aloc masina imi spune " YOUR ENTRY IS INVALID ".

Aveti idee, trebuie sa scriu mail ceva sa șteargĂŁ vimul din baza de date?

Cand am dealocat masina din contul de romania am primit mail de la infobmw@bmw.ro ca masina nu mai este alocata.

Va solicit ajutorul!

A avut un coleg ceva asemanator, si a raspuns putin mai sus: S-a rezolvat foarte simplu si rapid cu un mail catre infobmw@bmw.ro.

Probabil este o optiune mai noua. Eu nu-mi aduc aminte sa fi existat in 2017. Am pachetul Connected Drive Advanced care include: Navigatie Professional + Servicii BMW Connected Drive+Conectivitate Extinsa...

Masina este cumparata de la Bavaria, am avut permanent active serviciile stiute: vremea, stiri online, search, actualizare harti....cerinta pentru "remote services" a aparut doar in aplicatia pentru Android pe care am instalat-o recent.

Raspunsul in call center a fost ca nu se poate activa/cumpara retroactiv pe conturile din Romania, dar daca trec la G va fi activa :)

• 1 month later...
cum am reusit eu: masina adusa din germania (f10 2015 nbt) mai avea activ doar remote services (care e pe 10 ani inclus) , online si rtti expirasera (3 ani inclusi). Aveam cont pe connecteddrive ro si am sters-o de acolo, facut alt cont (alt email) pe .de , iar de aici am cumparat pe 1 an rtti si online. acum singura problema ar fi ca e in germana online-ul (poza). exista vreo solutie pt a schimba limba sau asa vine din server in functie de tara pe care e contul?

post-100545-0-66505300-1604706185_thumb.png

cum am reusit eu: masina adusa din germania (f10 2015 nbt) mai avea activ doar remote services (care e pe 10 ani inclus) , online si rtti expirasera (3 ani inclusi). Aveam cont pe connecteddrive ro si am sters-o de acolo, facut alt cont (alt email) pe .de , iar de aici am cumparat pe 1 an rtti si online. acum singura problema ar fi ca e in germana online-ul (poza). exista vreo solutie pt a schimba limba sau asa vine din server in functie de tara pe care e contul?

Meniul masinii in ce limba este?

eu am contul tot pe DE, meniul setat pe engleza si nu am problema ta, nu am nici un text in germana (NBT EVO cu id 6)

• 4 weeks later...
Salut, am un x3 f25 cu nbt cred, si vreau sa fac cont dar nu stiu daca pe de sau uk, am vazut ca la unii colegi scrie in germana in bmw online. Am citit ca unii colegi au avut pe uk apoi au trecut pe de, de ce? poate ne pot spune ce avantaje sunt pe de fata de uk.

• 1 month later...

Pr un f30 cu navigatia professional, 2017, se poate activa apple car direct din aplicafie? Prin cod? Sau trebuie retrofit etc

daca ai cont in portalul connected drive, pe DE sau UK, vezi daca iti apare optiunea de a cumpara in shop. Daca ai contul pe RO, nu este activ shop-ul, iti trebuie cont pe DE sau UK

daca nici cu cont de DE sau UK nu iti apare ca disponibil, inseamna ca masinii ii lipseste una dintre optiunile necesare pt a il putea cumpara, cum a fost si cazul meu, desi unitatea in sine, fiind NBT EVO suporta Carplay..si in cazul asta poti face retrofit, eu l-am facut la neo_andresson

daca ai cont in portalul connected drive, pe DE sau UK, vezi daca iti apare optiunea de a cumpara in shop. Daca ai contul pe RO, nu este activ shop-ul, iti trebuie cont pe DE sau UK

daca nici cu cont de DE sau UK nu iti apare ca disponibil, inseamna ca masinii ii lipseste una dintre optiunile necesare pt a il putea cumpara, cum a fost si cazul meu, desi unitatea in sine, fiind NBT EVO suporta Carplay..si in cazul asta poti face retrofit, eu l-am facut la neo_andresson

Ok. Astept sa intru in posesia ei inca.

——

Deci pe connexted app trebuie sa fac cont pe DE, iar dupa sa activez masina prin trimiterea de acel cod?

eu am facut contul in browser, pe pc sau telefon, nu in app, nu stiu daca ai toate optiunile acolo

dupa ce ai contul facut, atunci cand vrei sa inregistrezi masina in cont se va trimite automat un cod catre masina, pe care va trebui sa il tastezi in portal

e posibil sa nu poti adauga masina din prima in cont daca masina a fost in trecut asociata unui alt cont si nu a fost stearsa...se rezolva cu un mail la bmw

Buna seara ,detin un F30 2012 in optiunile masinii zicea ca am BMW online,Teleservice etc ,am dat un mail la BMW sa imi activeze Bmw online si imi raspunde ce nu am aceasta optiune pe masina

Ce este de facut ?ori nu vor sa o activeze ori nu stiu ce sa zic ...

Edited by ktlin83