Jump to content

Waze vs Viteza de pe bord


reme

Recommended Posts

Detin un bmw e46 FL 150cp iar de curand am luat o amenda de viteza in localitate ( cica 95 km/h si aproximativ 650 lei in 48/h) , eu fiind sigur ca n-am avut mai mult de 85 ma batuse gandul sa fac contestatie la amenda , am sunat un prieten care e si el politist si are acelasi tip de BMW , el e de parere ca e din cauza jantelor fiind cu 2 numere mai mari(jante pe 18 , iar viteza la e46 din ce stiu e masurata pe jante pe 16) , iar de aici si decalajul dintre viteza pe bord si cea reala , tocmai el s-a testat cu propriul radar ( stiu , suna ciudat :)) ) iar pe bord avea 185 si pe radar 195 (cu jante pe 17),iar in cele din urma am zis sa fac niste teste cu Waze pentru ca auzisem niste pareri bune despre aplicatie , dar ce sa vezi :)) Waze-ul imi afisea viteza mai mica decat pe bord , de exemplu : mergeam cu 150 si pe Waze arata 145 . Deci concluzia care ar fi: M-a incaltat politistul sau nu indica corect Waze , sau a 3-a varianta nu indica corect nici Waze nici viteza de pe bord ?
Link to comment
Share on other sites

Waze iti indica viteza de pe GPS , indiferent de marimea jantelor tale. Daca ai o legatura buna la internet , Waze ar trebuii sa fie mai credibil.

Conteaza marimea jantelor deoarece din cate am inteles se calculeaza pe 16 , iar diametrul jantelor pe 18 este mai mare decat cele pe 16 , deci tot e diferenta.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu exista ce zici tu, ca viteza sa difere in functie de marimile jantelor. Eu de exemplu am in carte 3 marimi: 15-16-17, si am mers cu toate si diferenta pe bord e mereu aceeasi (pe bord indica mai mult decat real, viteza de pe GPS).

 

Deci tie ti-a aratat corect waze-ul in testul tau.

 

Cat despre amenda, mai mult ca sigur ca viteza inregistrata de radar e corecta (daca nu crezi, fa contestatie, dar trebuie sa ai ceva argumente). Eu am fost in exact aceeasi situatie, 45kmh peste, am luat amenda 1300, jumate in 48h. Si stiu sigur ca aveam viteza destul de mare, n-am avut ce contestatie sa fac. Din pacate n-am avut nicio aplicatie deschisa in momentul ala, dar nici ca a mai contat, eram in depasire si evident ca eram in accelerare.

Bafta.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vrei sa zici daca treci de la 15 la 17, viteza reala o sa fie tot cat indica pe bord ? Masina de unde stie ce dimensiune de roti are ca sa faca corectile necesare ?

O roata de 17 o sa strabata o distanta mai mare intr-o rotatie de 360^ fata de una de 15 , prin urmare si viteza o sa fie mai mare. Vitezometrul a fost calibrat pe o dimeniune , daca modifici dimensiunile o sa se modifice si datele problemei si rezultatul.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Habar n-am, intreaba-i pe cei de la bmw, sau un inginer de profesie.

 

In carte, am 3 dimensiuni, pe stalp sunt 3 (altii poate au 4-5), la reprezentanta daca cer o informatie oficiala probabil va fi la fel.

 

Majoritatea producatorilor iti dau jante de vara pe 17-18, de iarna 16-17, sau unele cazuri de 15", si daca sunt diferente probabil sunt infime.

 

Cu siguranta nu de 10kmh cum sustine cel care a luat amenda.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista ce zici tu, ca viteza sa difere in functie de marimile jantelor. Eu de exemplu am in carte 3 marimi: 15-16-17, si am mers cu toate si diferenta pe bord e mereu aceeasi (pe bord indica mai mult decat real, viteza de pe GPS).

 

Deci tie ti-a aratat corect waze-ul in testul tau.

 

Cat despre amenda, mai mult ca sigur ca viteza inregistrata de radar e corecta (daca nu crezi, fa contestatie, dar trebuie sa ai ceva argumente). Eu am fost in exact aceeasi situatie, 45kmh peste, am luat amenda 1300, jumate in 48h. Si stiu sigur ca aveam viteza destul de mare, n-am avut ce contestatie sa fac. Din pacate n-am avut nicio aplicatie deschisa in momentul ala, dar nici ca a mai contat, eram in depasire si evident ca eram in accelerare.

Bafta.

TI-am dat + din greseala , si l-a e46 viteza e masurata la jante , normal ca este o diferenta cand pui jante cu numere mai mari , implicit e invers proportional la cele mai mici + ca era o curba destul de mare si sigur nu avusem 95 insa asta este , amenda e deja platita .

Daca nu crezi ca exista diferente intre o jante pe 16 si 18 atunci ia o roata de la bicicleta , fa-i 5 rotatii , si ia o roata de trotineta ,fa-i 5 rotatii si vezi care a ajuns mai departe.

 

 

Vrei sa zici daca treci de la 15 la 17, viteza reala o sa fie tot cat indica pe bord ? Masina de unde stie ce dimensiune de roti are ca sa faca corectile necesare ?

O roata de 17 o sa strabata o distanta mai mare intr-o rotatie de 360^ fata de una de 15 , prin urmare si viteza o sa fie mai mare. Vitezometrul a fost calibrat pe o dimeniune , daca modifici dimensiunile o sa se modifice si datele problemei si rezultatul.

Asa cred si eu , si prietenul politist de care ziceam mai sus zicea ca ii aparea mai mult pe radar decat in bord, iar pe waze invers, totusi o sa-l intreb ce viteza are si el pe waze si o sa revin cu mai multe detalii , atunci o sa trag o concluzie si o sa vad diferentele intre radar si Waze.

Edited by reme
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

TI-am dat + din greseala , si l-a e46 viteza e masurata la jante , normal ca este o diferenta cand pui jante cu numere mai mari , implicit e invers proportional la cele mai mici + ca era o curba destul de mare si sigur nu avusem 95 insa asta este , amenda e deja platita .

Daca nu crezi ca exista diferente intre o jante pe 16 si 18 atunci ia o roata de la bicicleta , fa-i 5 rotatii , si ia o roata de trotineta ,fa-i 5 rotatii si vezi care a ajuns mai departe.

 

Pai radarul oricum n-are nicio legatura cu dimensiunea ta la jante. Te-a luat cu cat aveai, ti-am zis fa contestatie.

 

Plus ca ti-ai cam dat raspunsul singur facand testele cu waze. Viteza in bord e mai mare decat viteza reala cu 5kmh, cred ca aproximativ asa e la toata lumea (5-6).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

degeaba janta e mai mare daca talonul anvelopei (inaltimea) se micsoreaza odata cu marirea jantei, diametrul total ramane aprox acelasi. asta presupunand ca ai pus dimensiunile anvelopelor trecute in civ. deci viteza o sa fie aprox aceeasi cu o marja de eroare de cativa kmh, indiferent de jante, cu conditia ca anvelopele sa fie cele trecute in civ (mai sunt si care decupeaza conserva si roluiesc numa sa incapa de 2 ori mai mari, asa...). si cum si radarul daca ai depasit cu 9 km/h viteza maxima admisa te lasa sa treci, ar trebui sa fie ok. tu aveai 95 km/h, de la 60 la 95 e diferenta prea mare, dupa site de mai sus ar trebui sa ai jante de 22 si talonul la fel de inalt ca la 16 ca sa iti dea o asemenea eroare.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

roata pe 16 are talonul anvelopei de 55....care acest 55 inseamna procent din latimea anvelopei.

roate pe 18 are talon de 40...si tot asa...

am dat ex pentru seria 3 E9x....dar se poate dezvolta pe acelasi principiu pentru fiecare masina in parte.

 

diametrul total al rotii, ramane acelasi indiferent de dimensiunea jantelor, sau daca sunt diferente, sunt insesizabile (daca se respecta specificatiile date de producator).

 

topicul este deschis fara rost, ai avut viteza si o recunosti.

variantele sunt doua...contestatie sau platesti amenda.

in principiu cand o calci, ti-o asumi.

din experienta iti spun....poti face contestatie pana la Haga, ca rezultatul este cel cu chitanta ;)

Edited by Alex_wly
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ai putea sa faci testul cu waze din nou, dar cu alt telefon. Si poti verifica si pe google maps (navigation), daca indica la fel.

Eu nu as avea incredere in totalitate in GPS-ul de la telefon, uneori nu indica cum trebuie.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Deci, asta inseamna ca ceea ce spune pyu este corect, ca nu are incredere in gps.

 

Ai inteles gresit. Diferenta vine de la ceasuri. Viteza reala pe gps ramane mereu constanta, problema vine de la abaterea ceasurilor, cu cat creste viteza, creste si abaterea, dar putin.

 

 

Oricum ne invartim in jurul cozii, mai multe chestii ciudate s-au spus chiar incepand din primul topic. Ca un politist s-a verificat cu propriul radar mergand cu 185 (in Romania), iar pe radar a avut 195. O abatere atat de mare eu unul nu am vazut, pozitiva, sa iti adauge kmh (ori erau f neconforme dimensiunile rotilor).

Eu niciodata n-am avut pe bord sa indice sub viteza reala, e o aberatie.

 

Iar un telefon cu GPS, din moment ce s-a conectat la sateliti, nu are ce sa greseasca. Arata viteza cu delay, dar o arata corect. Eu mergeam cu doua gps-uri puse, aratau la fel, testat si cu alte N telefoane.

Edited by P.I.M.P.
  • Like 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Oricum ne invartim in jurul cozii, mai multe chestii ciudate s-au spus chiar incepand din primul topic. Ca un politist s-a verificat cu propriul radar mergand cu 185 (in Romania), iar pe radar a avut 195.

in plus, ar fi trebuit sa isi ia singur permisul... pt ca nu mai merge cum mergea, sa stearga imaginile... asta "mirosea" a vrajeala ieftina aiurea inca de la inceput :console:

Link to comment
Share on other sites

Deci, asta inseamna ca ceea ce spune pyu este corect, ca nu are incredere in gps.

 

Nu intotdeauna, dar este si acolo o mica eroare, depinde si de telefon si ce mai ruleaza in acelasi timp cu Waze.

Eu folosesc telefonul cel mai mult pentru strava. Si dintr-un grup de 4-5 persoane, la fiecare arata alt elevation + alta viteza medie, chiar si nr de kilometri difera putin.

Totusi 10km eroare de la gps e cam mult..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.