Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

Am scris pe undeva că vreau să fac off-road? Nu. Că X5 e 4x4 e foarte bine, dar nu pentru ieșit pe șanțuri, noroaie, îl vreau, ci pentru frumusețe, înălțime, spațiu, dotări.

Pisici! Deși ziceam că mă duc în Germania, până la urmă n-am pentru ce mă duce în bugetul acesta. Și nu vreau să cumpăr azi o mașină de 3-4 ori mai scumpă ca precedenta și mâine, poimâine să-mi bag unghia în gât că n-am mai așteptat, că uite ce F15 mișto a apărut sau încă unul mai dotat ca al meu ori altul și mai dotat și cu km mai puțini.

Bun, asta e dilema săracului cu 40.000 de euro de dat pe ceva ce, se pare, e mai scump cu dotările și km pe care și-i dorește!

 

Când îmi căutam E90, doream neapărat Xenon, eliminam autoturismele cu halogen, prea banal, prea nasol, cam la fel și cu Xenon-ul acul, led sau deloc!!!

Au apărut zilele astea 2 F15 5d, dar au vreo 200.000 km, dar ar fi în buget. Dotări bune, bune, dar trebuie să fii cu capul să dai 40.000 de euro pe o mașină cu 200.000 km. Se și vedeau kilometrii aceia prin scaunul șoferului.

În banii aceștia, poți lua lejer 530d din 2017, chiar am vizionat niște mașini foarte proaspete pe Apan Brăila, dar nu și F15.

Poate apar luate la licitații, dar și ălea sunt rare și slab dotate sau au, IARĂȘI, kilometri de la 170.000 în sus.

Edited by severin31
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

mai asteapta 1-2 ani si mai scade pretul la el si nu trebuie sa te oftici dupa asa de tare :), F15 e o masina care pierde 10k/an, ai dat azi 40k la anul va fi aproape de 30k, o mie pe luna e devalorizare la ea. Cam asa e la toate, ia-ti un G Klasse, un Cayenne, astea au o rata mai mica de devalorizare :)

 

Dar sa dai 30-40k Eur pe o masina cu 200k km, eu cred ca bate soarele rau la Tr Severin vara :), pe bune, chiar crezi ca merita? O duci la 300k km in 2 ani si sa vezi bataie de cap s-o revinzi cand toti samsarii le vor aduce cu 169k km la bord :). Aici ai vazut lucrurile cum trebuie, deci nu bate tare soarele la voi sau ai tu folie atermica buna pe geamuri!

Edited by mik15
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

cum tot sta de cateva luni mai sta cateva, e clar ca nu arde si la cat de nehotarat e nici nu va gasi curand, decat daca il convinge Alinul sa duca la GL sa ia de acolo si la cum se coieste, acolo cred ca si ajunge, masina buna si pe buzunarul lui :)
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ce bĂŁieți sensibili!

Stau ĂŽn buricul orașului, nu am nevoie de o mașinĂŁ micĂŁ, de 1 litru, cĂŁ n-am de fĂŁcut ĂŽnvârteli prin oraș.

Pentru drum lung și confortabil vreau un tanc.

E, hai, nici chiar ĂŽncĂŁ o jumĂŁtate de an, a trecut deja o lunĂŁ jumĂŁtate, poate apare ceva pânĂŁ la sfârșitul anului.

Serios, dacĂŁ alba cu ecrane pe spatele scaunelor, la 40.000 euro, nu era suspectĂŁ, o verificam și luam, dar când are afișați 85.000 km și la fața locului are 128.000 și povești cu nevoi de transplant.... Chiar dacĂŁ mi-a plĂŁcut, kilometrii aceia nu meritĂŁ banii.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Omu' a deschis topic de X5, dar nu gaseste unul in mintile lui, la banii pe care ii are, iar lumea ii ofera ca alternativa Porsche Cayenne si Range Rover Velar.

Inca putin si o sa-i recomandam Bentayga.

 

PS: Land Rover era codas la fiabilitate in diverse comparative.

 

el a adus parca vorba de ele. Lasa ca nici BMW nu e departe in topurile alea, tot cam pe acolo este, ca mai toti astia din segmentul premium sunt la cam la acelasi nivel. Pana la Bentayga mai e, si oricum va zice ca e doar un Q7 mai bine imbracat, deci nu-i place :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mda, xenon light la 42.000. Ca să nu mai zic ceva de faptul că nu are nici măcare un H&K. Nu cred că la nemți negociezi ca la șmenarii noștri (unde oricum ai doar iluzia negocierii, căci plătești tot prețul pe care l-a avut vânzătorul în gând de la bun început). Depășește bugetul de 40.000, 42.000 plus celelalte cheltuieli, nu e totuna cu 39.900 plus altele.

Asta făceam și eu, dar până în 40.000.

Edited by severin31
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Suni , negociezi, platforma costa 6-700€ pana la bucuresti, ai 24 de luni eurogarantie si la masini pana in 100k se acopera totul 100% aproape din reparatii, si pretul este brutto si netto, tva

 

Nu stiu ce iluzii vand samsarii in Vitan dar masina asta e de la reprezentanta are istoric si garantie si se accepta doar plata in contul lor, fara bani la punga

 

Dupa spusele unora care au facut retrofit cu led-uri pe multi bani au spus ca nu e nici o diferenta aproape....

Edited by BOASKA
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Plătesc raport pentru a popii pe Autodna că mi-a rămas gândul la ea. Ori mi-o scot din gând ori o programez la verificare.

LE: Am mai privit dotările pe decodor și mi-am amintit că n-are leduri și nici H&k. Așa că n-are rost.

Edited by severin31
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

stiu ca vrei premium, dar asta putin negociata o scoti la 33.000 https://www.autovit.ro/anunt/renault-koleos-ID7Gpahh.html#34ed2a0542

parca are si leduri ? nu mai vorbim ca are doar 1000 de km.... deci e tipla tipla

 

sa nu mai vorbim de costurile de intretinere, o anvelopa pentru x5 e 2000 de lei (iarna), pe cand la asta cred ca e cel mult la jumatate Si x5 ul este un mancator mare de placute , discuri si anvelope. Eu trebuie sa le schimb iar, si au fost schimbate acum 25 de mii...

Edited by andreisaioc
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cam greu de explicat.

Sunt unele persoane pentru care nu sunt mari diferențe ĂŽntre un F15 și un Koleus.

 

Daca au defecte bucati de creier posibil sa nu faca diferenta nici intre un tren si un avion, totusi in ambele cazuri te uiti pe geam deci sunt la fel

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.