Jump to content

Ce costuri presupune un X5 ĂŽn anul 2017?


severin31

Recommended Posts

revin si aici cu problema pe care o am eu, apropo de costuri. Am o problema la cutia de viteze (care e posibil sa fie din vina incompetentilor de la service) si voi afla maine exact ce se intampla. Dar ideea e ca m-am uitat de curiozitate, si un mechatronics nou pentru cutia zf cu 8 trepte costa 14.000 ron.... Edited by andreisaioc
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

revin si aici cu problema pe care o am eu, apropo de costuri. Am o problema la cutia de viteze (care e posibil sa fie din vina incompetentilor de la service) si voi afla maine exact ce se intampla. Dar ideea e ca m-am uitat de curiozitate, si un mechatronics nou pentru cutia zf cu 8 trepte costa 14.000 ron....

 

 

Pai dezvolta, ce simpome ai la cutie?

 

Ai schimbat uleiul la cutie, dupa au aparut probleme sau ce?

Edited by radu95
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca s-a inteles ce am vrut sa subliniez...ca si exemplu: am vrut sa nu iau Bmw ci un Volvo xc60...masina era decenta, toate dotarile...am facut cont pe forumul lor, am explicat ce vreau, punctual, am cerut un sfat la obiect pe masina aia... Raspunsul a fost rapid: nu ai service si oameni pt Volvo in zona ta, iar cutia de viteze se reprogrameaza uneori chiar si o data pe an. Am luat Bmw. Dar nu am deschis topicuri sa intreb chestii izvorate din imaginatie si din dorinte neatinse, ca apoi sa ii iau la tura pe oameni... Inteleg faptul ca e un vis pt tine masina respectiva, dar trage o linie si vezi daca iti permiti acea masina sau fabulezi...nu pt ca ai ramane nemancat etc, ci pt ca la o masina iti pot aparea la un moment dat niste cheltuieli...la Renault ma asteptam la cheltuieli anuale de 2-300 euro...la Ds5 la cheltuieli neprevazute de 2-3000 euro...la Bmw ma astept la cheltuieli neprevazute de 4-5000 euro...vezi ce iti permiti si ce se muleaza pe bugetul actual...daca ai subliniat ca e cat un apartament masina, ai gresit...e cat un apartament plus o garsoniera...pt ca ajungi la intretinere si Doamne fereste, daca iti pica cutia sau motorul nu e ca si cum ai schimba un tricou.

Ps. Eu castig destul de bine cat sa imi iau X5, dar nu castig destul cat sa il intretin...asa ca am luat X1, voi trece la anul pe un X3...

Pps. Am blugi din bazar de 100 lei bucata in timpul liber...sunt mai comozi decat cei din Zara...

Ppps...si chiloti din Carrefour, maieuri din Lidl si ciorapi din Kaufland...

:))))))

 

@ WIN60: nu sunt intr-o situatie de genul. Un iphone se poate cumpara cu 300 de euro, asa ca nu e chiar o mare avere. In ziua de azi vezi orice mort de foame cu un telefon de ultima generatie. Telefoanele sunt cu totul alta treaba decat masinile... le incurci tare...

 

Aaa...sa stii ca aia cu milioane in cont nu umbla cu iphone...ci cu nokia 1100....cu butoane :))))

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

puteti urmari problemele mele cu cutia aici http://www.bmwclub.ro/forums/topic/181604-comportare-ciudata-cutie-viteze-e70-x5/

pentru cine a intrebat nu am intervenit in nici un fel la cutie, aceste probleme au aparut brusc dupa vizita la Service Scream (Tezparii) pentru alte operatiuni. Vom vedea maine cand ma intorc la ei sa se uite

 

Aaa...sa stii ca aia cu milioane in cont nu umbla cu iphone...ci cu nokia 1100....cu butoane :))))

vorbesc de cei cu mii de lei in cont doar

 

Apropo de asta, am ajuns la concluzia dupa 3 ani de x5, ca viitoarea masina va fi fie un x3, fie un q5, oricum ceva mai mic, si cu motor mai mic (chiar si xc90 e o varianta)

din experienta ultimilor ani, cu masini de diferite puteri, si mai mari si mai mici, orice masina care accelereaza pana la suta sub 8.5 secunde e suficienta pentru depasiri. Nu mai vorbesc de mers pe autostrada, ca orice masina cu motor de 0.9 ajunge la limita legala lejer

Edited by andreisaioc
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pe cat sunt jantele, pe 18? :laugh:

 

de atata patos despre masini, am tastat in graba, dar sunt convins ca ai inteles ca am vrut sa scriu jante. :)) Dar da, vrea si jante pe 18, mai mici nu-i plac.

Apropos de asta, era un clip mai demult cu un garoi care zicea ceva de jante VErsace la un seria 3. :))

Edited by cavaliere
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta asa este. poate a exagerat colegul, insa ideea lui era ca trebuie sa iti permiti un anumit standard de viata si sa nu iti rupi de la gura pentru altele. Aici este o discutie complexa, putem dezbate ore in sir cum posesorii de masini de 50-100k euro chiar daca au anumite standarde de viata, totusi nu au o cultura a sanatatii, cand deschid gura au igiena zero, dinti lipsa, neingrijiti etc. Tot ei mananca fast food, nu au un stil de viata sanatos, etc.

Toate ar trebui sa fie in corelatie. Pe de alta parte, eu cand ma plimb cu Tesla merg si in tricouri din alea luate la reducere din outletul mcglenn, incalt tenesii polo luati cu 200 lei la reducere cate 3 perechi ca sunt comozi pt ca nu imi pasa ce cred toti mucosii din care urla frustrarea.

Nu sunt de acord cu casmirul si pantofii de 1000 de euro, pentru ca pur si simplu asta tine de gusturi. Da, ok, sa nu te imbraci din big berceni, dar eu cred ca te poti imbraca decent si daca nu dai 500 euro pe un tricou Plein (care apropos sunt urate cu spume majoritatea). La fel cum nevasta-mea isi ia jante de la Furla cu 150 250 de euro si nu tuseste ca nu are numai Burbery de 1400 de euro. De ce sa ne cacam atat pe noi, zic?

Ce te doare spatele daca ai geaca Wellenstein de 300 de euroi in loc sa dai 1500 pe Moncler? Care apropos unele sunt hidoase de-a dreptul. Astea mi se par neam prost si indoctrinare de maimute.

Pe de alta parte, pana la urma, este optiunea fiecaruia daca vrea sa manance conserve de 1 leu si sa se pimbe cu X5 ca sa se simta serif stelar. Pana la urma asta ne diferentiaza de civilizatie, mentalitate sanatoasa si principialitate.

 

Oare de ce nu isi pune nimeni intrebarea ca fiecare se imbraca/incalta cu cei ii place sau in ce se simte bine?

Nu demult am citit un articol cum, ca un fotbalist care joaca la nivel destul de inalt(barcelona) mananca numai din fast food si bea cola, probabil la salariul de cateva milioane pe sezon nu avea bani sa manance altundeva ��

Cred ca nu e bine sa judecam un om cu ce se imbraca, ce incalta sau ce mananca

 

App, ai business cu imbracminte/incaltaminte? ��

Edited by arabu09
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ WIN60: nu sunt intr-o situatie de genul. Un iphone se poate cumpara cu 300 de euro, asa ca nu e chiar o mare avere. In ziua de azi vezi orice mort de foame cu un telefon de ultima generatie. Telefoanele sunt cu totul alta treaba decat masinile... le incurci tare...

 

De ce incerci sa gasesti cate o "portita" la tot ce zic eu, am specificat iphone 8 care este peste 3500 lei fata de acela la 300 euro. Nu aia era ideea..ma bat cu morile de vant.

Cand vad cate un motiv care incearca sa scuze realitatea imi imaginez ca persoana respectiva e una din cele care spune si anume telefoane, colectionar etc..tot nu se pupa sa dai 5000 euro pe un ceas pentru ca il colectionezi, dar ti se pare scump sa te duci sa mananci in oras..

Pana la urma da conteaza sa-ti iei sa-ti placa tie, cine cumpara ca sa se laude trebuie sa fie dobitoc.

 

Si da aia cu milioane au telefon vechi sau de multe ori o masina veche normala de prin 90-2000.

 

Aici e simplu, stai in chirie, nu ai casa ta, apartamentul tau, dar ai masina scumpa, am si eu prieteni, aia au vrut ei sa faca cu banii, se simt bine, dar din punct de vedere al normalului nu e ok.

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Oare de ce nu isi pune nimeni intrebarea ca fiecare se imbraca/incalta cu cei ii place sau in ce se simte bine?

Nu demult am citit un articol cum, ca un fotbalist care joaca la nivel destul de inalt(barcelona) mananca numai din fast food si bea cola, probabil la salariul de cateva milioane pe sezon nu avea bani sa manance altundeva ��

Cred ca nu e bine sa judecam un om cu ce se imbraca, ce incalta sau ce mananca

 

App, ai business cu imbracminte/incaltaminte? ��

 

Ai inteles gresit ce am vrut sa spun. M-am referit la faptul ca nu e sanatos sa mananci fast food, nu ca e jignitor. Nu am un bussiness cu imbracaminte, am unul in domeniul medical.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@win60: sunt multi care considera ca a sta in chirie este mai rentabil, si au rata la masina. Nu trebuie sa fii neaparat proprietar de casa sau apartament sa conduci o masina scumpa.

si da iphone8 este vreo 300 si ceva de euro, este adevarat la un 200 de lei pe luna abonament, dar pana la urma ce mai e 200 de lei...

  • Like 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Era clar de la inceput ca threadul este trolleala "bagaboanta". Cine sta sa ceara pareri pe un forum daca sa isi ia x5d e 40 k euro, dumnezeule, ai cash-ul iti iei si apoi te bucuri de ea.

Eventual ceri sfaturi pe un forum cand vrei sa iei un sh de 5000 de euro, cand ai buget redus, ca acolo frige.

MAi era un schizofrenic pe forumul softpedia care cerea parere vezi doamne ce sa ia la un buget de 80 de mii de euroi, ba aston martin, ba ceva q7. :))) Si omul probabil cand vedea un Impreza wrx credea ca e Cielo cu eleron.

Mai intram si noi pe aici, ne amuzam, ne destindem, ca altfel care ar fi scopul celor 50 de pagini?flowers.png

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Pai da mai, a cumparat Bitcoin cu 25 usd, a vandut ieri sau alaltaieri cu 11K USD, fix cat are nevoie de F15 :)))) Cand esti prea inteligent pt vremurile in care traiesti, banii se fac dormind. De fapt, ti-e si scarba sa te trezesti dimineata cu 50K euro mai bogat doar facand 2-3 tranzactii la ordin peste noapte. Ce viata pe unii......Lasati glumele, la Severin nu se fac bani doar din Bitcoin si carduri, lumea mai face si videochat, mai ales baetii :))) Stie tot orasul. Sa va zic eu de ce agitatia pe Severin31 sa-si ia F15 full da full. Un baiat pe care-l cunosc ft bine si-a luat M3 F80 galben mustar si a rupt gura targului....Baiatul ala a dat 60K pe M3, Severin31 nu poate sa vina cu o masina sub 50K si fara dotari full da full.......intelegeti-l si pe el, omul conduce afaceri mari! Acest topic a devenit unul de mare divertisment, sunt curios la cate pagini va ajunge :popcorn: App, vreau sa va cer si eu un sfat: Am 18 RON si nush ce tigari sa-mi cumpar: Dunhill Albastru lung sau Marlboro Gold? Pareri PRO sau Contra? Le astept cu deosebit interes. Mentionez ca intre timp am aprins un Dunhill si-am speriat 2 beri..... Edited by six in line
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Six...:)))))) ai descris prea bine!=)))), nu-l cunosc pe severin, nu ma intereseaza si nu vreau sa-l iau la misto cum l-ai luat tu, desi topicul in sine e un misto, da ai descris bine orasul, "smecherie"si "mafioti"peste tot, stiu M3-ul, e frumos foc!

 

Edit: Ai fost din Severin? Six? :)) sau mai ai drumuri pe aici?

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.