Jump to content

RECONDITIONARE E30


Guest butcky

Recommended Posts

Guest butcky

Gata, in sfarsit m-am apucat sa reconditionez masina!!! Am inceput sa o demontez bucata cu bucata. Am pus-o pe capre, am dat jos rotile (doar pe-o parte ca nu am loc in garaj), am demontat bara fata, aparatorile de plastic de sub aripa, grila fata si cateva plastice! (cu un patent si o dalta de lemn, ca abia azi imi duc cutiile cu scule) :) Am sa pun poze cat de des pot! Mi-ar prinde bine niste sfaturi, ca nu le stiu pe toate! :) :)

Dupa ce am dat jos bara fata, am gasit o alta bara alba dintr-un material ciudat - un fel de fibra. Cum o dau jos, ca suruburile se invart in gol. Pot sa o tai cu flex-ul, ca oricum e sparta? :blink: :) Spuneti-mi cu ce trabuie sa incep, ce nu trebuie sa demontez! Eu vreau sa-i dau jos totul ca sa o duc la vopsitor: geamuri, plastice, instalatia electrica. Ma gandeam sa las doar rotile, directia si franele, in rest NIMIC! :) aaaaaaa, era sa uit, las si volanul :)

Astept sfaturi, ca am vazut ca unii au mai reconditionat masini! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 152
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Gata, in sfarsit m-am apucat sa reconditionez masina!!! Am inceput sa o demontez bucata cu bucata. Am pus-o pe capre, am dat jos rotile (doar pe-o parte ca nu am loc in garaj), am demontat bara fata, aparatorile de plastic de sub aripa, grila fata si cateva plastice! (cu un patent si o dalta de lemn, ca abia azi imi duc cutiile cu scule) :) Am sa pun poze cat de des pot! Mi-ar prinde bine niste sfaturi, ca nu le stiu pe toate! :)  :) 

Dupa ce am dat jos bara fata, am gasit o alta bara alba dintr-un material ciudat - un fel de fibra. Cum o dau jos, ca suruburile se invart in gol. Pot sa o tai cu flex-ul, ca oricum e sparta? :blink:  :)  Spuneti-mi cu ce trabuie sa incep, ce nu trebuie sa demontez! Eu vreau sa-i dau jos totul ca sa o duc la vopsitor: geamuri, plastice, instalatia electrica. Ma gandeam sa las doar rotile, directia si franele, in rest NIMIC! :) aaaaaaa, era sa uit, las si volanul :w00t:

Astept sfaturi, ca am vazut ca unii au mai reconditionat masini! :)

25623[/snapback]

 

bafta. cand termini venim cu berea si cu 10 litri de gaz pt teste. :D :)

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
bara aceea alba de sub nu este armatura barii? cum naiba de e rupta? in cazul in care este armatura, nu e bine sa o tai.

25630[/snapback]

Nu ma intereseaza, ca e rupta facuta zdrente si oricum mai am una buna de pe ala cu nr. de Germania! :) De asta l-am cuparat pe celalalt, ca sa am piese de schimb! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
suruburi ? poate piulite.

25642[/snapback]

:blink: I'm so STUPID!!! :) Ai dreptate piulite! M-am grabit cand am scris! Am gandit ceva si am scris altceva! :)

Link to comment
Share on other sites

ai grija cum desfaci aceste plastice....mai ales cele de interior....se gasesc dar la niste scoruri de ti se face rau...

:blink: apropo...de tuburile de aer pentru frana nu ai mai zis nimic... :)

Edited by Ionut
Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
ai grija cum desfaci aceste plastice....mai ales cele de interior....se gasesc dar la niste scoruri de ti se face rau...

:blink: apropo...de tuburile de aer pentru frana nu ai mai zis nimic... :)

25659[/snapback]

Din pacate nu am decat la cel de Germania si pana nu imi pun spoilerul si sa vad daca le folosesc, nu pot sa-ti dau nici un raspuns! Nu vreau sa le dau si apoi sa caut eu pe la dezmembrari! Dar daca nu-mi trebuie, eu le dau, ca nu am ce face cu ele! :)

Link to comment
Share on other sites

in faza de reconditionare sunt si eu ; dar cred ca sunt mai avansat decat esti tu in sensul ca mai am pe masina doar motorul (care l-am schimbat anul trecut) si tot ce se afla sub masina , ca sa o pot tracta pana la cabina de vopsit in momentul cand va fi pregatita.

sfaturile pe care as putea sa ti le dau ar fi sa fii foarte atent si rabdator cand desfaci ornamentele si restul plasticelor mici pt. ca se cam sparg (indoaie)

 

acum caut material pt. tapiterie dar nu gasesc decat taraneli.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
Eu vreau sa-i scot si motorul! Oricum o sa-l schimb cu un M5! :) Si unele chestii nu stiu cum se dau jos si mi-e frica sa nu le rup! Daca vrea cineva sa vina sa vada masina, poate sa vina in week-end! Masina e in spate la p-ta Progresul! :blink: Astazi sper sa fac cateva poze.
Link to comment
Share on other sites

in faza de reconditionare sunt si eu ; dar cred ca sunt mai avansat decat esti tu in sensul ca mai am pe masina doar motorul (care l-am schimbat anul trecut) si tot ce se afla sub masina , ca sa o pot tracta pana la cabina de vopsit in momentul cand va fi pregatita.

sfaturile pe care as putea sa ti le dau ar fi sa fii foarte atent si rabdator cand desfaci ornamentele si restul plasticelor mici pt. ca se cam sparg (indoaie)

 

acum caut material pt. tapiterie dar nu gasesc decat taraneli.... :blink:

25680[/snapback]

 

daca esti din Bucuresti, langa spitalul Filantropia este o mica vulcanizare unde fac si tapitzerii pentru tot interiorul masinii...unii dintre noi si-au tapitzat scaunele acolo si au iesit super bine...singura problema ar fi ca cel cu care negociezi pretul este un chitros, care cand aude ca ai bmw ii fac ochii in cap ca la jocurile mecanice cu zerourile....

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
daca esti din Bucuresti, langa spitalul Filantropia este o mica vulcanizare unde fac si tapitzerii pentru tot interiorul masinii...unii dintre noi si-au tapitzat scaunele acolo si au iesit super bine...singura problema ar fi ca cel cu care negociezi pretul este un chitros, care cand aude ca ai bmw ii fac  ochii in cap ca la jocurile mecanice cu zerourile....

25734[/snapback]

:) Merci, dar imi pun scaune SPARCO fixe (nerabatabile, ca ii anulez bancheta spate)!!! Poate sa-mi tapitez usile cu piele! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
uuuu...interesant...dc vrei sa-i anulezi bancheta??? ai in gand sa montezi niste mici subwoofere in spate... :)

25795[/snapback]

:blink: NU, nu subwoofere!!! Imi sudez roll-bar-ul! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
butcky,

 

ai putea sa pui motorul in spate. ai obtine un echilibru perfect.

25797[/snapback]

DAAAAAAA, imi faci tu modificarile?????? :blink: :) :)

il pun intre scaune si pot sa-l folosesc si pe post de cotiera!!! Nu? Ar fi misto! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest butcky
Sau ia-ti un Porsche.

25800[/snapback]

:blink: Nu am bani de PORSCHE, dar cand va fi gata ursul meu, o sa ma "trag" si cu cel mai tare PORSCHE din Bucuresti! Sper!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

DAAAAAAA, imi faci tu modificarile?????? :blink:  :)  :)

il pun intre scaune si pot sa-l folosesc si pe post de cotiera!!! Nu? Ar fi misto! :)  :)  :)

25803[/snapback]

 

mmm... o sa ma gindesc.

sau, poti pune un motor atit de mare incit sa te muti tu pe bancheta din spate. am vazut o poza cu asa ceva, un e30 cu motor de 7.5l. era facut numai pentru drag race, avea niste roti late de juma de metru...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.