Jump to content

Indrumare in urma unui accident


Tavicu

Recommended Posts

Salutare.

 

Ca tot e anul nou si ziua mea de nastere in cateva zile ... am primit un cadou frumos :)

 

In parcare la un supermaket a venit cineva de pe cedeaza trecerea si a intrat in lateralul meu.

 

Omul foarte ok, a recunoscut vina, nici o problema. Asigurarea lui este la Omniasig, am sunat, s-a deschis dosar de dauna urmand sa ne prezentam pe data de 10 ianuarie la constatare.

 

Cam 3 intrebari as avea ...

 

1. Cam cum se procedeaza la si dupa costatare, la ce trebuie sa fiu atent?

2. Vreau sa o repar la reprezentanta. Cum pot proceda pentru a o repara la ei? Care este cea mai ok reprezentanta din Bucuresti pentru astfel de cazuri (respectiv vopsit)?

3. Ce se intampla cu janta? Pare destul de afectata, (masina trage putin stanga dar nu cred ca este din cauza jantei). Problema la care ma gandesc eu ca poate sa apara este ca janta nu e cea de pe echiparea masinii, e setul de iarna ...

 

Multumesc si sarbatori fericite tuturor :)

post-79033-0-09093700-1514487265_thumb.jpg

post-79033-0-61512000-1514487448_thumb.jpg

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Conform noilor reglementari RCA poti sa-ti alegi singur unde vrei sa-ti faci masina. Vis a vis de janta iti da schimbare, la fel a avut un prieten de al meu ... daca trage intr-o parte poate sa fie din mai multe motive ... amortizor stramb, bieleta de directie, port fuzeta ... se va vedea la reconstatare. Ideal ar fi sa puna masina pe stand sa vada unghiurile inainte de toate. Edited by lucianWRC
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Stie cineva cam cat dureaza aproximativ rezolvarea din momentul constatarii? Este mult de alergat? Sau odata facuta constatarea intra la lucru?

 

Si 2, in cazul in care se decide inlocuirea unui amortizor de ex, acesta nu ar trebui inlocuit si pe partea dreapta? Pentru ca in urma inlocuirii unuia singur, logic gandind, o sa fie un grad diferit de uzura ce poate duce la instabilitate.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Urat cadou!

Personal recomand Autobavaria Otopeni, am vopsit de 4-5 ori la ei. Vopsire impecabila. Foarte ok pe partea de constatare si in relatia cu asiguratorii, schimba tot ce e de schimbat, fara exceptii.

Cei de la Baneasa nu au vopsitorie, vopsesc tot la Otopeni.

Cum ti-a spus si colegul Liviu, daca e cazul fac reconstatare (sau fac constatarea lor daca cea initiala fost facuta la asigurator)

Procesul de reparatie nu dureaza mult, totul depinde de cat de repede da asiguratorul acordul de plata. Cum il primesc se apuca de lucru

Edited by Madutzu25
Link to comment
Share on other sites

In plus, din cate stiu, in momentul in care masina se repara, si se constata alte defecte, se solicita din nou reconstatare pentru validatea respectivelor daune si trecerea lor pe dosar (amortizor, bieleta, etc in cazul tau).

 

Adevarat, in baza unei solicitari de reconstatare mi-au schimbat farul si spalatorul de far la e90, sunt defecte ascunse care nu se vad pana in momentul cand se incepe reparatia

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

in trecut am avut experiente proaste cu Omniasig.. daca aveai masina mai veche de 3 ani erai obligat sa alegi un service din lista lor , exclus reprezentanta si reparatia cu piese after, nu doar originale.. acum am inteles ca o poti repara oriunde doresti dar ar fi bine sa ii intrebi mai intai ca sa nu ai probleme cu plata.

3. nu se leaga de janta existenta pe masina ci despagubesc la valoarea celei originale din dotarea masinii (cel putin asa era acum 3 ani)

din pacate, faptul ca trage intr-o parte dupa accident e clar o problema de geometrie dereglata, mai precis as zice ca amortizorul sau bratele pot fi strambe, lucru care nu se vede cu ochiul liber iar ei nu vor accepta schimbarea articulatiilor decat in urma unei constatari suplimentare la service.

Edited by bzk
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si sa incepem...

 

Casco sau RCA janta ti-o schimba pe aceasta, nu are treaba cu echiparea masinii, se inlocuiesc elementele prezente-avariate la momentul accidentului, nu stiu daca iti vor da ceva de directie din prima si anume o sa-ti de-a janta la inlocuit si etc, iar dupa ce se inlocuieste janta se va face directia pe masina, tu sa precizezi la service-ul unde te duci ca masina iti trage stanga si sa-ti faca directia la ea, ca o fi sau nu din accident vreo problema o sa ceara service-ul sa-ti inlocuiasca eventualele piese de pe directie (brate,amortizor).

Niciodata nu o sa-ti de-a asigurarea 2 amortizoare daca este doar unul din motivul care l-ai specificat.

 

 

In cazul tau reparatia o sa dureze teoretic mai mult decat in cazul unei daune la fel de usoara insa pe caroserie.

 

Te duci la service cu nota de constatare -> se cere acord de intrare in reparatie la omniasig (poate sa dureze 1 zi, poate sa dureze 2 sapt) ->dupa primirea acordului, cei de la service te programeaza pentru reparatie -> dupa inlocuirea jantei se face directia la masina -> daca exista si altceva se face reconstatare -> se cere acordul catre Omniasig pentru reconstatare (1-5 zile...etc) ->dupa acord se comanda piesa (ia in calcul ca poate nu este pe stoc) -> dupa inlocuirea amortizorului de ex se face iarasi directia -> daca nu iese directia nici dupa inloc amortizorului se merge mai departe cu reconstatare-> acord-> dupa finalizarea reparatiei se cere accept plata, am auzit de reprezentanta Bmw care de exemplu cu Groupama ei nu dau masina la client pana nu au acceptul de plata la dosar, un accept de plata la fel poate sa dureze 1-5 zile.

 

Cam asa se intampla cand e vorba de daune pe partea de directie, la asigurator nu poti sa-ti ceri mai mult de 1 piesa la inlocuit (decat daca nu este evidenta lovitura, brat rupt, amortizor stramb). Nu cred ca ai nimic acolo din accident pe partea de directie, posibil sa fi tras dinainte, insa daca ar fi ceva, maxim amortizorul.

 

Dupa ce iti face inspectorul constatarea si iti da nota de constatare, te duci cu nota de constatare la reprezentanta unde vrei sa-ti repari masina (i suni in prealabil sa-i intrebi daca au contract cu Omniasig, insa cel mai sigur, au)

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa schimb data constatarii pentru 4 ianuarie. Cei de la asigurari mi-au spus ca nu trebuie sa se prezinte si vinovatul doar ca trebuie totusi sa treaca ulterior pentru a semna o hartie.

 

Am sunat la Autobavaria Otopeni si am facut deja rezervare pentru constatare. Mi-au spus ca au contract cu Omniasig si ca totul este ok.

 

Urmeaza sa vedem mai multe in ianuarie!

 

Multumesc pentru ajutor si un an nou minunat! La multi ani

Edited by Tavicu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update.

 

Saptamana trecuta am fost la asigurator si a luat in calcul ca trebuie facuta geometria, bara fata vopsita, aripa fata schimbata, portiera fata schimbata, portiera spate vopsita, aripa spate vopsita si janta vopsita (nu schimbata).

 

Mi-au oferit 5400 RON. Am refuzat, evident :)

 

Ieri am fost si la reprezentanta pentru constatare si pe langa cele de mai sus au mai gasit si: Amortizor, flansa amortizor, fuzeta, rulment, capat de bara de la caseta de directie iar janta se va vopsi in prima ipostaza iar daca necesita prea mult plumb sau nu reusesc sa o echilibreze se va inlocui.

 

Acum asteptam raspunsul de la asigurator.

 

Am intrebat daca este necesar sa schimbam si pe dreapta iar in urma unui test de amortizoare a spus ca nu. Amortizoarele sunt foarte bune si nu necesita schimbarea celui de pe dreapta.

 

Ce o sa mai vreau sa vorbesc cu ei este sa nu vopsim si aripa spate, eu cred ca iese la un polish sau in cel mai rau caz ramane foarte putin sesizabil. Au spus ca ei vopsesc doar integral ceea ce inseamna ca va vopsi inclusiv partea de sus, cea din spatele portierelor, etc. Si mi se pare cam prea mult pentru o mica zgarietura aproape insesizabila :)

Edited by Tavicu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci anumite lucruri nu mai posta pe forumuri ce si cum ;)

 

Nu intaleg la ce te referi :)

 

1. Faptul ca am vrut sa schimb si pe dreapta? Suportam din buzunarul meu, nu pe asigurare.

2. Faptul ca nu vreau sa vopsesc aripa spate pentru o mica julitura? Nu vad ce e ilegal aici :) economisesc niste bani din buzunarul asiguratorului.

Link to comment
Share on other sites

asii pastreaza-ti-i in maneca, pt negocieri mai "incinse", asiguratorii sunt destul de prezenti pe forumuri... cred ca la asta se referea @Myx :console:

 

Da :p poate am tras si eu concluzii pripite si a fost si expimarea mea putin "aiurea".

 

"Amortizoarele sunt foarte bune si nu necesita schimbarea celui de pe dreapta." trebuia sa fie "Uzura amortizoarelor este foarte buna ..."

 

Sper totusi sa nu ajung la negoceri incinse si discutii din partea asiguratorului.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu linistit ca pot sa stea sa citeasca aici si noi sa le radem in fata:D, in primul rand janta de aliaj nu se revopseste, nu o sa-ti scoata ei ce trebuie pentru ca nu sunt specializati pe asa ceva, nici-o reprezentanta nu este, daca totusi o revopsesc si chiar se vede bine fata de restul si etc, tot nu o sa te tina "pentru ca".Incearca inclusiv si la noi sa implenteze ceva de genul (dacia-renault), cica kit-uri de reparat parbrize/jante, etc...le-am zis in fata ca niciodata nu o sa repar o janta de aliaj, nici daca nu are pierderi de material si mai ales un parbriz, nu vorbesc de conducerea service-ului, vorbesc de furnizorii/partenerii internationali care incearca sa implementeze asa ceva in acelasi timp discutand si cu asiguratorii.

 

Elementele se revopsesc integral, le-am zis la clienti sa plece in alta parte daca vor doar retusuri sau doar o parte din element, chiar daca nu plateau ei, sa faci pierdere e putin riscant, depinde de materiale/culoare/vopsitor.

Sa ceri numai piese OE, ceri sa vezi piesele inainte sa se apuce de reparatie, daca nu sunt de acord le zici ca vrei sa iei masina sa o duci in alta parte, o sa te puna sa platesti constatarea maxim desi nu cred ca o sa faca asa ceva (s-ar putea sa zica ca nu, pentru ca o sa-ti comande oem-after), sa se vada sigla bmw cu codul de origine.

 

Nu cred ca "fuzeta", ci "portfuzeta" unde trebuie sa iei si rulmentul automat, parca vad ca e si vreun brat, daca au ajuns ei la ideea ca e si portfuzeta stramba dintr-o reconstatare.

 

Ai scapat aproape de tot, doar sa mai faci reparatia, janta aia inlocuieste-o, preseaza-i impreuna cu service-ul, daca doreste sa te ajute (depinde si de relatia service-ului cu asiguratorul),iar piesele sa fie originale OE (bmw), de la flansa-amortizor-usa-cap de bara etc pentru ca tu ai acolo reparatie de 10.000 lei, numai usa e vreo 3000-3500 lei, iar vopsirea vreo 2.000 lei cel putin.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspuns.

 

Ca si service am ales sa merg la Autobavaria Otopeni, deci reprezentanta. Nu vor face rabat si se vor folosi doar piese originale.

 

Si eu am fost sceptic cu janta. Dar avand in vedere ca nu cunosc domeniul am zis ca stiu eu ce fac si in cazul in care constat o problema dupa vopsirea ei voi cere sa o schimbe.

Voi mai insista la ei pentru schimbarea jantei!

Link to comment
Share on other sites

@BMW Style win60 are dreptate, revopsita normal nu va tine, doar vopsita electrostatic si sa si iasa aceasi noanta...

Eu personal as face presiune sa fie schimbata, caci de vopsit sa dea bine se poate, dar cat va si tine ...

Bafta!

Edited by Stormzor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu..ca are garantie cel putin un an, nu cred sa tin un an janta aia niciodata, dar cine mai sta sa se streseze sa se duca cu ea in garantie sa o revopseasca si tot in acelasi stil cand ai posibilitatea sa o schimbi acum?

 

Nu mai spun ca inspectorul care a facut poze sigur nu a curatat janta, oricand se poate vedea o zgarietura mai adanca subtire in janta care nu are cum sa fie scoasa la nimic...daca e sa o luam pe partea asta cand asiguratorul chiar e nesimtit:D

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Voi incerca sa o schimb dar nu neaparat de aspect. Fac ceva pe el de aspect ... sunt jantele de iarna si nu ma intereseaza asa de mult.

 

Mai frica imi este de posibilele daune ce nu se vad, fisuri sau altele. Inpactul a fost direct in janta, imi este greu sa cred ca totusi aceasta nu a suferit.

 

Nu vreau sa stau cu frica dupa aceea cand o sa conduc ca in orice moment se poate intampla ceva. Sau la orice bordura pe care o urc sa am grija sa nu crape janta.

 

Cu siguranta daca asigurarea nu o va schimba, o voi schimba eu! Nu vreau sa ma risc.

 

Cu directia si franele nu te joci ...

Link to comment
Share on other sites

Nu are nimic janta din punctul ala de vedere, iti spun doar din experienta cand ma uit la pozele tale, nimic nimic nu are, daca e stramba, e stramba ca ai dat tu in gropi sau borduri, din accident niciodata, ideea este ca trebuie schimabta avand zgarieturile alea din accident, daca era de tabla mai ziceam.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut

 

cum esti cu reparatiile? ca si eu sunt exact in aceeasi situatie ca a ta, masina stand blocata de pe 20 decembrie la bavaria otopeni unde consilierul se tiganeste cu omniasig la propriu pentru o flansa amortizor si fuzeta.

 

Au dat amortizor la schimb dar refuza flansa desi amortizorul era indoit si se vedea clar ca in flansa era intr o parte in loc sa fie drept.

vorbim de amortizor cu DDC.

 

Pentru fuzeta, fiind din fonta, nu stiu ce sa zic daca sa mai insist sa o schimbe. fonta daca era afectata, crapa din prima, nu se deformeaza..din ce stiu eu.

 

oricum...prima si ultima oara casco la omniasig..niste tiganeli si termene de raspuns incredibil de mari...si preturi pe masura tiganelii..

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

salut

 

cum esti cu reparatiile? ca si eu sunt exact in aceeasi situatie ca a ta, masina stand blocata de pe 20 decembrie la bavaria otopeni unde consilierul se tiganeste cu omniasig la propriu pentru o flansa amortizor si fuzeta.

 

Au dat amortizor la schimb dar refuza flansa desi amortizorul era indoit si se vedea clar ca in flansa era intr o parte in loc sa fie drept.

vorbim de amortizor cu DDC.

 

Pentru fuzeta, fiind din fonta, nu stiu ce sa zic daca sa mai insist sa o schimbe. fonta daca era afectata, crapa din prima, nu se deformeaza..din ce stiu eu.

 

oricum...prima si ultima oara casco la omniasig..niste tiganeli si termene de raspuns incredibil de mari...si preturi pe masura tiganelii..

 

Salut.

 

Mai la mine a mers ok pana acum. Nu au comentat deloc la reconstatare, a aprobat totul din prima (desi eu eram pregatit sa sun si sa ma cert cu ei).

Luni a comandat service-ul piesele si acum astept sa vina. Cred ca azi ar trebui sa apara.

 

Dupa aceea am intales ca ar mai dura nitel pana intra banii de la asigurator.

 

Si pe mine m-au uimit ca nu au comentat nimic si au aprobat totul din prima.

 

Sfatul meu, suna tu direct la Omniasig si cearta-te cu ei.

 

Vezi ca la mine au zis ca schimba fuzeta in combinatie cu rulmentul. A spus ca ambele au fost afectate. Sa nu fie la fel si la tine ... si desi nu are nimic fuzeta e posibil sa iti crape cat de curand rulmentul.

 

Daca vezi ca nu ai nici un rezultat cu ei si nu accepta vorbeste cu cei de la service sa schimbe doar amortizoru si dupa sa faca un test care il trimite mai departe la asigurator ca si reconstatare cerand sa se schimbe si flansa pentru ca problema nu s-a rezolvat. Mie asa mi-au spus ca procedeaza daca nu accepta din prima.

 

Doar ca evident ... inseamna mai mult timp si nervi aiurea!

Link to comment
Share on other sites

pai deja au facut prima reconstatare si asta este a doua si ultima acceptata de asigurator in care s-au cerut fuzeta/amortizor si flansa.

am facut deja sesizari peste tot unde mi-a zis callcenterul si ce am gasit pe net.

 

sa vedem acum cum vom merge inainte.

oricum am decis sa comandam si fuzeta cu rulment si flansa si le voi plati eu daca refuza in continuare asiguratorul.

nu ma joc cu siguranta familiei pt 2500ron.

Edited by Danyro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.