Jump to content

Bmw F30


Silviu_Leahu

Recommended Posts

Cu siguranta poti sa inlocuiesti arcurile cu unele sport:

dar asa s-a zis mai sus cauta unele noi. Ce cred ca ar fi cu adevart o provocare e sa inlocuiesti suspensia cu una adaptiva pentru F urile care nu vin cu ea din fabrica.

[/quote

Arcurile stiu ca se pot schimba,e varianta cea mai simpla si mai putin costisitoare,,,,,diferenta de pret nu era mare intre arcuri sport (H&R-Noi)si suspenisa completa M4 (SH) si de aceea as fi optat pt a 2a varianta,in deea ca suspensia M imi va cobora mai mult garda la sol decat arcurile H&R

 

Momentan sunt la stadiul de inlocuire a barilor normale cu cele de M,dupa voi lua o dezie legata de suspensie,deci astept pareri si idei....

Apropo ce ziceti de un chiptunning?

Link to comment
Share on other sites

Pai tu vrei tiganeala sa vada baietii prin oras ca ai 5cm garda la sol si jante de 19 sau vrei performanta? Daca vrei doar sa cobori masina poti foarte bine sa schimbi doar arcurile. Jantele de 19 nu sunt sub nicio forma ok pentru F30. Ce motor ai mai exact?

 

Exista arcuri sport care coboara masina 45-60mm. Cu astfel de arcuri masina o sa fie mai joasa decat M-ul.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Pai tu vrei tiganeala sa vada baietii prin oras ca ai 5cm garda la sol si jante de 19 sau vrei performanta? Daca vrei doar sa cobori masina poti foarte bine sa schimbi doar arcurile. Jantele de 19 nu sunt sub nicio forma ok pentru F30. Ce motor ai mai exact?

 

Exista arcuri sport care coboara masina 45-60mm. Cu astfel de arcuri masina o sa fie mai joasa decat M-ul.

 

:))) exista arcuri care coboara masina 45-60mm dar probabil nu cred ca e indicat sa le pui pe telescoapele oringinalea,cred ca ar trebuii ca si telescoapele sa fie sport.Pe mine ma intereseaza mai exact partea estetica,nu vreau sa am distana foarte mare intre aripa si pneu (gen 10cm),nu cred ca asta inseamna "tiganeala",eu nu pot cere performanta motorului meu 2.0 D ,e o masina normala,dar trebuie sa-mi placa si mie cum arata....

Edited by Silviu_Leahu
Link to comment
Share on other sites

Salut,

As vrea sa inlocuiesc suspensia masinii cu una de M4,este posibil?MS

Cel mai sigur e sa te uiti dupa lista de parti pentru fiecare masina. Uite aici:

 

https://www.etkbmw.com/bmw/EN/search/selectCar/F80/Lim/BMW+M3+model+56447/ECE

https://www.etkbmw.com/bmw/EN/search/selectCar/F30/Lim/BMW+320d+model+54108/ECE

 

Poti sa alegi altceva in caz ca ai alta motorizare

 

Poti sa pui amortizoare/arcuri Bilstein cum spuneau si alti colegi sau M Performance.

Link to comment
Share on other sites

Daca pui jante de 19 pe F30 o sa iti creasca consumul, o sa fie mult mai incomoda masina, pe termen lung o sa ai probleme serioase cu rulmentii/bucsele/bratele/amortizoarele/caseta de directie etc. , o sa iti scada simtitor performantele si risti sa ramai fara talon in trafic. Per total este exagerat sa pui asemenea dimensiune si nu degeaba producatorul nu a pus asa ceva pe 320d. Iar combinatia 2.0 diesel+suspensie M/sport n-are niciun sens... Acum na, e treaba ta ce faci cu masina. Eu doar ti-am zis cat de multe lucruri strici la masina cu modificarile astea. Lasa-ma sa ghicesc, anvelopele alea 225/40R19 le iei de la vulcanizare cu DOT 2007-2008,nu ? Sau ti-ai pus deoparte si 800 euro pentru un set de anvelope ok de vara?

 

Si uite cum am ajuns noi o natie de piloti de curse proprietari de 320d cu jante mari, piele si navigatie :goodjob: .

Edited by All
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca pui jante de 19 pe F30 o sa iti creasca consumul, o sa fie mult mai incomoda masina, pe termen lung o sa ai probleme serioase cu rulmentii/bucsele/bratele/amortizoarele/caseta de directie etc. , o sa iti scada simtitor performantele si risti sa ramai fara talon in trafic. Per total este exagerat sa pui asemenea dimensiune si nu degeaba producatorul nu a pus asa ceva pe 320d. Iar combinatia 2.0 diesel+suspensie M/sport n-are niciun sens... Acum na, e treaba ta ce faci cu masina. Eu doar ti-am zis cat de multe lucruri strici la masina cu modificarile astea. Lasa-ma sa ghicesc, anvelopele alea 225/40R19 le iei de la vulcanizare cu DOT 2007-2008,nu ? Sau ti-ai pus deoparte si 800 euro pentru un set de anvelope ok de vara?

 

Si uite cum am ajuns noi o natie de piloti de curse proprietari de 320d cu jante mari, piele si navigatie :goodjob: .

Din cate stiu se poate configura 320d cu 19", 20". Ca payzanii astia de la rar n-au asa ceva in raboj e problema lor. Un coleg chiar are F30 venit din fabrica cu 245 pe spate.

Asta cu suspensie M sport e doar marketing. E doar putin mai dura decat standard.

La 400nm cuplu nu-i un motor chiar rau. Am motorul asta. Chiar si pe autostrada rar am nevoie sa-i folosesc cuplul max. In oras nici nu mai vorbim.

Link to comment
Share on other sites

Daca pui jante de 19 pe F30 o sa iti creasca consumul, o sa fie mult mai incomoda masina, pe termen lung o sa ai probleme serioase cu rulmentii/bucsele/bratele/amortizoarele/caseta de directie etc. , o sa iti scada simtitor performantele si risti sa ramai fara talon in trafic. Per total este exagerat sa pui asemenea dimensiune si nu degeaba producatorul nu a pus asa ceva pe 320d. Iar combinatia 2.0 diesel+suspensie M/sport n-are niciun sens... Acum na, e treaba ta ce faci cu masina. Eu doar ti-am zis cat de multe lucruri strici la masina cu modificarile astea. Lasa-ma sa ghicesc, anvelopele alea 225/40R19 le iei de la vulcanizare cu DOT 2007-2008,nu ? Sau ti-ai pus deoparte si 800 euro pentru un set de anvelope ok de vara?

 

Si uite cum am ajuns noi o natie de piloti de curse proprietari de 320d cu jante mari, piele si navigatie :goodjob: .

 

Fara talon sigur nu o sa raman ;) , in cartea masinii sunt trecute dimensiuni pana la 20 sau 21,iti permit cei de la BMW...

Legat de celelalte probleme,tot ce e posibil....dar dac iti iei un pachet M din fabrica,chiar si cu motorizarea asta,e cel mai posibil sa vina cu roti pe 19.....

Repet, nu caut performante sportive,masina nu e facuta pt asa ceva,ma intereseaza strict aspectul estetic (pt mine,nu sa ies in evidenta),acum daca nu ne permite toti sa ne cumparam un M3-M4 ar trebuii sa lasam masina cu roti pe 16 , etc...???

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Stiu ca e topicu de a cobora garda la sol, eu vreau sa mai maresc garda la sol, masina fiind un 320 ed F31. Iar garda la sol e extrem de mica si ma deranjeaza atunci cand intru pe drumuri neasfaltate si mai ales vreau sa agat o rulota de ea si se va mai lasa si mai mult de cur...

Aveti vreo idee ce-i pot face? Din ce am gasit pe net ed-ul are niste amortizoare gen M, eu din ce tin minte n-am vazut vreo mufa :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.