Jump to content

Probleme stergatoare bmw e90 2005


Victoras Daniel

Recommended Posts

Salutari,

De curand am cumparat un bmw e90 318D 10/2005.

Am o problema cu stergatoarele.Am schimbat intretimp motoraul care,spre surprinderea mea lipsea.

Dupa ce am montat acest motoras am descoperit ca acesta nu functioneaza.

Dupa aproximativ 2h am revenit la masina si am incercat sa vad daca merge,spre surpunderea mea acestea au facut aprox 2-3 curse dupa care au ramas blocate in sus.

Acum nu stiu ce sa fac,este posibil ca acest motoras sa trebuiasca programat din tester sau?

Mentionez ca am fost la un electrician auto care mi-a verificat sigurantele/relele.

Edited by Victoras Daniel
Link to comment
Share on other sites

Codul erorii de pe tester este JBE-A6CA JBE Windscreen wipers,blocking - Fuse/relay contact interrupted.

Eu as verifica din nou cursa stergatoarelor cu motorul scos, ea sa fie libera!

 

Siguranta se poate arde din cauza blocajelor in calea bratelor, in bucse uzate/neunse...

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Uite aici

Cu motoras blocat jos la rulment plus huruială plus blocaj total plus siguranta arsa .la brate si bucsi ,prinderi era nota 10+

Rezolvat s.h. 180 transport inclus plus 100 la manopera

 

P.s. atentie mare s.h !! Sa nu luati de U.K. nu se potriveste !!

post-72384-0-09400000-1519926486_thumb.jpg

post-72384-0-20322400-1519926493_thumb.jpg

post-72384-0-72612200-1519926745_thumb.jpg

Edited by Vik71
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Salutare colegi!!! Am o problema cu ștergĂŁtoarele la un e90 din 2006 și anume: când ploua merg foarte normal adicĂŁ acționeazĂŁ normal pe orice poziție ĂŽn schimb când trag de maneta sa spĂŁl parbrizul nu merg nici ștergĂŁtoarele și nici apa nu arunca pe parbriz și nici farurile nu se spala!!! DacĂŁ a mai ĂŽntâmpinat cineva problema as fi recunoscĂŁtor sa ĂŽmi dea mĂŁcar un indiciu cam care ar fi cauza??? Multumesc
Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi!!! Am o problema cu ștergĂŁtoarele la un e90 din 2006 și anume: când ploua merg foarte normal adicĂŁ acționeazĂŁ normal pe orice poziție ĂŽn schimb când trag de maneta sa spĂŁl parbrizul nu merg nici ștergĂŁtoarele și nici apa nu arunca pe parbriz și nici farurile nu se spala!!! DacĂŁ a mai ĂŽntâmpinat cineva problema as fi recunoscĂŁtor sa ĂŽmi dea mĂŁcar un indiciu cam care ar fi cauza??? Multumesc

 

Si eu am aceeasi problema. Astept pareri sugestii

Link to comment
Share on other sites

Si eu am aceeasi problema. Astept pareri sugestii

Verifica functionarea comutatorului la actionarea tijei pe stropire..

 

Sigur nu merg stergatoarele?

 

Daca merg si nu stropeste s-a dus/stricat pompa de apa din rezervor (mai bine zis langa rezervor) care e sub aripa pe partea unde torni lichidul de parbriz.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Este pompa

 

Ai pĂŁțit treaba asta??? ȘtergĂŁtoarele merg când ploua, dar nu se acționeazĂŁ când trag de maneta și nici apa nu ĂŽmi da pe parbriz!!! Oare pompa acționeazĂŁ ștergĂŁtoarele când trebuie spĂŁlat parbrizul???? Pt ca in cazul asta ar fi pompa cum ai zis și tu! Ramane sa verific pompa, merci de raspuns

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.