Jump to content

Revizie F31


RoberTINO

Recommended Posts

Mi-a venit timpul sa fac schimb uleiul. Din ce vad pe Real OEM am nevoie de:

 

- Set oil-filter element - (11428507683)

- Fuel filter cartridge - (13328572522)

- Air filter element - (13718511668)

- MICROFILTER/ACTIVATED CARBON CONTAINER - (64119237555)

- Oil (Motul 10W30 LL) 6 litri + 0.25 l Metabond

 

La ulei, decizia fiind luata. va ĂŽntreb ce brand/model recomandați pentru filtre și cartuș?

Link to comment
Share on other sites

As merge pe Mahle, dupa revizia facuta recent la a mea, am desfacut filtrele vechi, ce erau pe masina din germania, si toate erau mahle.

Intrebare: metabond de ce? Esti sigur ca ajuta si nu dauneaza? Eu as merge pe ulei bun schimbat la 15k km si cam atat.

N-are ce sa dauneze. Am multi prieteni care folosesc Metabond si au numai cuvinte de lauda. Uleiul oricum va fi schimbat la 15k, n-are nicio legatura cu Metabond-ul.

 

Oare nu e mai indicat sa folosești ulei original?

Nu cred ca Motul este un ulei prost. Am un prieten bun, sef de service si mi-a zis ca e printre cele mai bune uleiuri de pe piata. Daca e LL, nu vad de ce ar trebui sa iau original. Sincer nici nu stiu cat costa. 6 litri de Motul 5W30 sunt undeva la 200 lei.

Link to comment
Share on other sites

Seful asta de service a rezolvat masini care n-au fost in stare sa fie rezolvate in reprezentante. Omu’ nu e doar un sef de service. Omu isi baga nasu in masini si ii place ce face, facand asta de pe la 14 ani si acum are vreo 40. Nu f**te pisica prin birouri. Nu i-am cerut parerea pana acum despre Metabond sau filtre, doar am auzit discutii. Si da, eu vreau sa pun Motul si nu OE. Am intrebat de filtre pt ca vreau sa mi le cumpar singur, altfel ii dadeam cheile la masina si ii ziceam doar sa-mi faca revizia, iar a doua zi, aveam totul gata. Ideea era sa vad ce se propune pe partea de filtre si cartus, pt ca nu ma pricep si nu stiu care sunt printre cele mai bune.
Link to comment
Share on other sites

Lasati sa bagi ce vrea in motor , aditivul asta nu este de ieri pe piata , daca a rezistat atata timp ma gandesc ca e bun de ceva , rau nu cred ca ii face la motor.

La fel putem sa ne legam si de ala care baga motorina dinaia scumpa , ca e aceasi doar la alt pret ... Sincer eu am folosit duralube in mercedes si nu am vazut nici o schimbare , nici in bine nici dar nici in rau, la fel si cu motorina premium vs standard.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.