Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

Twingo 1,2 nu este motor mic ( indiferent daca e 8v ) , ci mai de turatie . Oricum ai fi mers nu scoateai 10% consum in afara mers constant . Acea masina avea probleme ori cu termostatul ( daca spui ca era frig afara ) , ori cu injectia . Eu pe 1,4 Renault 8v , in afara nici la 140 constant nu am 10 % consum instantaneu si oricat m-am dat la ea in afara si 160 -170 , media nu a depasit 7,8 % pe un traseu de 500 km .

In rest sunt de acord cu tine ca Smart-ul este facut numai pentru trafic si oras , dar acel consum nu-l are decat poate la generatiile noi , cu functia de start-stop la semafoare . Eu m-am referit strict la consum de Bucuresti , nu alte orase cu 3 semafoare in ele .

Edited by marius_eugen
Link to comment
Share on other sites

Twingo 1,2 nu este motor mic ( indiferent daca e 8v ) , ci mai de turatie . Oricum ai fi mers nu scoateai 10% consum in afara mers constant . Acea masina avea probleme ori cu termostatul ( daca spui ca era frig afara ) , ori cu injectia . Eu pe 1,4 Renault 8v , in afara nici la 140 constant nu am 10 % consum instantaneu si oricat m-am dat la ea in afara si 160 -170 , media nu a depasit 7,8 % pe un traseu de 500 km .

Am avut si Clio symbol 1.4 benzina la firma. NU am scos sub 7 afara decat daca ma chinuiam rau. am scos si 9 cu masina full, ce e drept am mers si mai tare.

Twingo ala nu avea nici o problema, in vest nu gasesti masini de inchiriat cu mai mult de 20k km. NU am mers constant ca era foarte agolmerat.. ci mai degraba tot timpul ba reduceam la 90 ca aveam un TIR, prindeam o gaura sa ies pe banda 2.. ma duceam pana in 120 apoi intram la loc si tot asa...

Cutia era etajata diferit, scurta, potrivita pentru mersul in oras. Cel putin asta a fost impresia mea, cred ca si asta contribuie la un consum maricel. Sa nu uitam de aerodinamica de caramida a lui twingo, care la viteze se simte...ca de aia nici nu imi venea sa trec de 120, la fiecare pala de vant ma deplasa de pe traiectorie..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

da, posibil, mergeam numai cu a 3-a maxim :) . A dracu carte cu instructiuni nu era la suprafata si crezusem ca are numai 3 viteze. :lol: Cum am spus nu am sarit de 120, dar acceleram la podea putoarea aia de masina sa nu incurc lumea pe autostrada cand mai ieseam de pe banda 1...

Oricum deviem, idee e ca un motor mic si foarte mic are consumuri mari in afara localitatii, asta vroiam sa punctez..

Am observat astea la aproape toate masinile care le-am avut si le-am condus.Asta e valabil si la dieselurile mici, pastrand proportiile

Oricum consumuri sub 6 afara nu am vazut la motoare mai mici de 1.4. . Daca sari de 100km/h se duc binisor spre 7-8 fara probleme. In schimb in oras se schimba treaba.. maxim respect. Consuma cu adevarat putin chiar si in trafic infernal.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu ai probleme cu consumul ai nevoie de 3 masini: una mica pentru oras, una mare si diesel pentru concediu si un bmw pentru distractie. Edited by bdani
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu ai probleme cu consumul ai nevoie de 3 masini: una mica pentru oras, una mare si diesel pentru concediu si un bmw pentru distractie.

Cam asa e. Din pacate e cam nepractic, costisitor cu asigurarile, intretinerea si parcatul si de aici incep compromisurile...

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa, dci-urile astea mici de la Rino au consumuri foarte mici si in oras, si afara, si cel de 105cp chiar e un motor ok.

 

Acum on-topic, mie imi ia in aglomeratie in Bucuresti cam 11-12 acum de cand e frig, iar daca merg mai mult dimineata si seara (cand e mai liber) coboara spre 10. Merg distante scurte in general. Vara e undeva pe la 9 si ceva, iar afara asta vara a luat in jur de 5.5, indiferent unde am mers (sosea, autostrada, etc). Nu-i tin activata functia start-stop, ca ma enerveaza :)

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Am in familie 2 BMW E36 316 din 1994. Al meu e din luna a 9-a, celalalt din luna a 11-a.

Al meu consuma in medie cu aproape 2 l mai mult decat celalalt. Daca merg cu 70-80 km/h imi consuma in jur de 8-9. Celalalt nu trece de 7 nici in ruptul capului.

Care poate fi problema ? (am schimbat ulei + filtru ulei, filtru aer).

Link to comment
Share on other sites

Consum la masina mea: 12.1 urban 6.2 extra-urban si 8.4 combinat. :)

noi vorbim de litrii :) :)

 

stai sa ma gandesc.... in oras ai mers _numai_ noaptea...

afara nu ai depasit 80km/h in treapta a5a :)

 

pe pedala de acceleratie doar ai sprijinit asa putin piciorul, nici macar nu cred ca ai trecut de 15% din cursa totala :D

 

 

 

 

am dreptate? :lol:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Asa e, am o fiesta 1.3 benzina, in oras nu sare de 5.5-6, insa afara, mai o depasire, mai una alta, imi manca MAI MULT ca 328i-u meu :))

 

 

1. 47 litri pe furtun ? si ce se intampla cu cei 47 de litri ??? :)

2. intr-un rezervor de 200L intra SURPRINZATOR pentru unii :D)))) 200L

3. nu ne afecteaza negativ sau pozitiv temperatura combustibilului aflat in cisterna inaite sa fie varsat in tancurile ingropate. in tancurile/rezervoarele subterane temperatura variaza foarte putin vara fata de iarna.

 

 

totusi 5 % din 400L inseamna 20L. daca un TIR are rezervoare de 800L...ce pompa are tupeu sa fure 40L ??? :))

Eu mereu cand se aprinde becul alimentez,deseori fac plinul. Depinde de pompa, uneori mai alimenteaza 55 de litri, alteori 58, cel mai mult mi-a bagat pompa 60.47 litri :) :lol:

 

Cat naiba sa-mi fi fost rezervorul, daca 60+7 sa zicem, sunt 67.

De cand se aprinde becul rosu, eu mai fac undeva la 70-80km in oras. obc imi arata ---

cand se aprinde becul, chiar mai am 8 litri in rezervor, pana ajung la pompa, sa zic 7, cum naiba sa intre 67 de litri intr-un rezervor de 63?

Daca nu fura gunoaiele alea de la pompe?

Edited by roco123
Link to comment
Share on other sites

Sunt convins ca ai alimentat de fiecare data respectivele cantitati. Dar pentru a verifica daca intra cantitatea afisata...nu ai decat sa probezi. Ia un bidon cu tine data viitoare...unul in care a fost apa [de 5L sau 8L] si pe care ai facut un semn dupa ce ai masurat acasa exact o anumita limita.

Daca cumva ''te face'' la pompa suna la OPC si te-ai scos :)

Link to comment
Share on other sites

Consum la masina mea: 12.1 urban 6.2 extra-urban si 8.4 combinat. :)

noi vorbim de litrii :D :)

 

stai sa ma gandesc.... in oras ai mers _numai_ noaptea...

afara nu ai depasit 80km/h in treapta a5a :D

 

pe pedala de acceleratie doar ai sprijinit asa putin piciorul, nici macar nu cred ca ai trecut de 15% din cursa totala :)

 

 

 

 

am dreptate? :lol:

 

Nu! :) Eu ma refeream la consumul dat de fabricant.

Link to comment
Share on other sites

La masina din semnatura pe BC 16% urban si 9% extraurban. Stil de condus normal spre economic de obicei.

Oare e vreo problema sau e normal?

 

 

LE: Am un prieten cu 330i cabrio care sustine ca ii consuma mai putin...

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Consumul la E46 316i-ul meu este de 10 l in Constanta la mers relativ normal, putin mai in ture doar cand a fost nevoie. In afara...pe drumul dintre Costanta-Drajna-Slobozia (aprox.150 km) la o viteza in medie de 110-120 km/h imi consuma aprox. 9l, deci rezulta vreo 6l-6l si putin in afara... Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

salutare! Am un 320i 6L 170cp ... in Constanta in oras imi ia la un mers sub 3000 rpm 12-14 % . La drum lung, ex Bucuresti - Constanta 130 autostrada, 70-80 media localitati 8% ... Cred ca asta e consumul real ! ... In mers super-sport cu schimburi pe la 5000 ture consumul creste la peste 18% :) ... Oricum nu as lua niciodata diesel :lol:
Link to comment
Share on other sites

Am in familie 2 BMW E36 316 din 1994. Al meu e din luna a 9-a, celalalt din luna a 11-a.

Al meu consuma in medie cu aproape 2 l mai mult decat celalalt. Daca merg cu 70-80 km/h imi consuma in jur de 8-9. Celalalt nu trece de 7 nici in ruptul capului.

Care poate fi problema ? (am schimbat ulei + filtru ulei, filtru aer).

 

"Problema" poate fi soferul :)

Si eu am316i din 94 si imi ia 7-7.5 extraurban si 10-11 urban (cu clima pusa).

Acum iarna, fara clima imi ia 9.5-10 urban

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.