Jump to content

Consum de combustibil


octavian

Recommended Posts

in topicul asta au ramas vreo 2-3 care, daca vine cineva si spune despre consumul masinii sale, incep sa sara ca arsi pentru ca e imposibil sa aiba cineva consum mai mic decit avioanele lor.........

urit lucru, eu unul nu mai postez aici !

usor usor o sa incepi sa nu mai postezi pe forum :)

 

+1

Link to comment
Share on other sites

in topicul asta au ramas vreo 2-3 care, daca vine cineva si spune despre consumul masinii sale, incep sa sara ca arsi pentru ca e imposibil sa aiba cineva consum mai mic decit avioanele lor.........

urit lucru, eu unul nu mai postez aici !

usor usor o sa incepi sa nu mai postezi pe forum :)

 

+1

+1

Link to comment
Share on other sites

Cine a spus ca 318d si 316i sunt masini economice ? :lol: Comparativ cu motoarele de 3 litri , poate .

Nu stiu daca au zis exact ca sunt economice, dar daca citesti topicul, vei vedea ca sunt multi carora le consuma 6%-7% prin Bucuresti, ceea ce mie mi se pare foarte greu de crezut, dar in fine, nu mai conteaza. O seara frumoasa si week-end placut, cu niscaiva zapada pe ici-colo. :)

Link to comment
Share on other sites

Va salut. eu am un E46 318ci 143 cp, 2002, 127000km. l-am luat de 3 sapt. consumul(mers numai in bucuresti timp de 10 zile...mai mult ziua) este 14.9 pe bc. mie mi se pare destul de ok tinand cont ca fosta mea vectra gts imi lua in buc cam 13.5, 13.6....dar avea doar 1.8 122 cp. in afara orasului imi iese o medie cam de 8.3-8.4. Vi se pare ok?

Salut. Si eu am tot un 318i de 143 CP, doar ca e sedan, in mare tot cam acolo e. Mie imi consuma cam 13-14 in oras si cam 7-8 in afara. Am fost si la BMW si mi-a spus seful de service ca e un consum normal, doar nu mi-am luat Ford Fiesta de 1,4. Important este sa schimbi tot de pe la 3500-4000 in sus, altfel mergi cu ea subturata, asta este ce mi-a spus el. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

@Jacobs - 4,1 pe autostrada mie mi se pare enorm, mie la condus super sportiv imi ia maxim 3,2%. Cat despre consumul de 6,9 in Bucuresti, sunt fara cuvinte, cred ca ai ceva stricat la masina de iti ia asa mult. :)

:lol: ms si tu la fel. cam asa schimb pe la 3500-4000, bine, nu mereu,cand pot. apropo de ce zic unii pe aici de consum in bucuresti, am avut un scuter gilera runner de 125 cm si ala cred ca lua vreo 4.5-5 prin oras....asa da. :)

Link to comment
Share on other sites

Am cautat un topic despre consum in general la Seria 3 si n-am gasit, Este adevarat ca o serie de informatii pe ici pe colo se mai gasesc.

Cred ca ar fi o idee buna sa stim cam care este consumul in diverse conditii sau in medie. E adevarat ca e discutabil, depinde de stilul de mers de masina, de vechime si de multe altele dar cred ca este totusi util.

Eu am un obicei si folosesc un programel pe PDA in care scriu consumul, kilometrajul, costul, tipul combustibilului si statia unde alimentez. Pare pedant dar nu este. Asa am facut si cu Skoda pe care am avut-o inainte.

Daca e ok topicul si de interes revin cu detalii.

 

Eu am un 318i si imi consuma in oras in jur de 12...

Link to comment
Share on other sites

Eu cu 316i cu 102 cai am consum de 2,6 l /100 km.

Daca imi pun actibildele cu MPower imi creste puterea automat la 320 cai si creste putin si consumul (2,63 l/100 km)

Daca opresc radioul si nu folosesc stergatoarele de parbriz mai scade si consumul...asta e adevarat

Inca nu am calculat consumul cu 3 bujii scoase afara, fara axu cu came si umflate cauciucurile la 15 atmosfere.

Daca incercati voi varianta asta sa postati aici sa vedem si noi cum iese.

 

:)

 

Merry Christmas Ho Ho Ho :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de unde vin alti colegi cu un consum de 7-8 in oras la aceeasi masina ca nu pot sa inteleg.

 

DacĂŁ merg duminica noaptea prun oraÂş, ĂŁsta-i consumul ... :)

 

 

 

Daca e duminica noapte si prinzi si numai verde :lol:

 

daca mai bate si  vantul din spate  :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de unde vin alti colegi cu un consum de 7-8 in oras la aceeasi masina ca nu pot sa inteleg.

 

DacĂŁ merg duminica noaptea prun oraÂş, ĂŁsta-i consumul ... :)

 

 

 

Daca e duminica noapte si prinzi si numai verde :lol:

 

daca mai bate si  vantul din spate  :)

Ultimul consum in Bucuresti 12,8 % ,bmw 320, 2005 ,e 46 ,anvelope de iarna,media de viteza 17 km/h.

Link to comment
Share on other sites

e46 2002 150 cp

6,4 l /100 km

de la suceava la cluj si retur pe timp de iarna pe 19.12.2009

am parcurs 700km. am alimentat plinul inainte de plecare si alimentat din nou plin la sosire ( ca sa nu ma iau dupa computer)

 

mers cel mai mult cu a 2 - a si a -3 a mai putin a-4- a si a 5 - mai deloc

Link to comment
Share on other sites

e46 2002 150 cp

6,4 l /100 km

de la suceava la cluj si retur pe timp de iarna pe 19.12.2009

am parcurs 700km. am alimentat plinul inainte de plecare si alimentat din nou plin la sosire ( ca sa nu ma iau dupa computer)

 

mers cel mai mult cu a 2 - a si a -3 a mai putin a-4- a si a 5 - mai deloc

Daca era vara scoteam sigur 5.5 - max 6 tinand cont ca urc muntii si ii cobor si foarte multe curbe.

Pe drum drept am 5,5 - 5.8 garantat exact cum imi arata si in bord

Link to comment
Share on other sites

323i e46 :

 

afara:7-8% mers normal

oras seara:12% la fel mers normal

orasa seara:condus sportiv: 17%

oras ziua in trafic :15-17 % :)

 

Asta ar fi consumul aproximativ la pompa,pe BC arata cam la fel daca il resetez de fiecare data.

 

 

Salut !

 

Astazi m-am inregistrat si eu. Am 323i 170CP 132KW(cred) BJ-1998,Benzina Super, 225/55 Roti.

 

Sa stii ca asta imi este si mia consumul. Dar insa vara mia imi ia in Iasi numai 10%. Eu ii pun aditiv gunk la un plin.

Mentionez ca merg cu Super 98,8 Fara plumb si am pus si aditiv in uleiul din motor .

 

Sper ca poate te ajuta sa iti reduci si tu consumul.

 

Salve.

post-31791-1261507178.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.