Jump to content

BMW 320d E91 LCI


tryx

Recommended Posts

Salutare,

 

A sosit vremea sa scriu si in aceasta sectiune a clubului.

 

Pe scurt, aveam nevoie de o masina mai mare (s-a marit familia) si pe care sa o pot conduce atat eu cat si sotia si drept urmare, m-am indreptat catre un e91 LCI, 320d, 177cp cu transmisie automata

 

Masina achizitionata indeplineste, in mare, cam toate cerintele mele si anume : bixenon, scaune incalzite, senzori parcare fata-spate, navigatie. Posibil ca pe viitor sa schimb navigatia cu una cic si sa iau un volan sport (scaunele sport sunt ultimele pe lista)

 

Masina a fost luata de la proprietar,pentru modica suma de 6300e cu 230.000km si avea o zgarietura pe aripa dreapta fata.

 

Momentan am facut urmatoarele la masina:

 

*revopsit aripa dreapta fata +polish integral masina

*schimbat distributie

*schimbat galeria admisie

*revizie ulei si filtre

*schimbat flansa cardan

*montat folie autorizata pe geamurile din spate

 

To do list:

 

*revizie cutie automata

*schimb brate si bucsi fata

*cumparat jante pe 17 pentru vara, masina fiind momentat incaltata cu niste jante uratele pe 16

*detailing interior

 

O sa revin si cu poze, doar ca momentan masina este sub nameti...

 

avand in vedere ca sunt nou in lumea bmw, orice sfat este bine venit

 

zi faina!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutari si multi km fara probleme!

Foarte bine ca ai pus revizie CVA pe lista. Iti sugerez ca inainte de schimb sa verifici starea uleiului. Daca este negru murdar / cu multa "pilitura" inseamna ca au fost afectate discurile de ambreiaj din cutie si e recomandat sa faci un schimb de ulei "standard" (daca il pot numi asa - se schimba doar uleiul care curge sub efectul gravitatiei, ~4L). in cazul in care uleiul e in parametrii, poti face flush (~6-8L) sau schimb complet cu aparat special cu ajutorul caruia se schimba si uleiul din convertizor (~10L).

(P.S. valorile de mai sus le-am citit in diverse locuri / forumuri / discutii, posibil ca in realitate sa fie diferente - mai mici sau mai mari)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Salutari si multi km fara probleme!

Foarte bine ca ai pus revizie CVA pe lista. Iti sugerez ca inainte de schimb sa verifici starea uleiului. Daca este negru murdar / cu multa "pilitura" inseamna ca au fost afectate discurile de ambreiaj din cutie si e recomandat sa faci un schimb de ulei "standard" (daca il pot numi asa - se schimba doar uleiul care curge sub efectul gravitatiei, ~4L). in cazul in care uleiul e in parametrii, poti face flush (~6-8L) sau schimb complet cu aparat special cu ajutorul caruia se schimba si uleiul din convertizor (~10L).

(P.S. valorile de mai sus le-am citit in diverse locuri / forumuri / discutii, posibil ca in realitate sa fie diferente - mai mici sau mai mari)

Merci pt sfat!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare din nou!

 

Am revenit cu updateuri despre ce lucrari am mai executat la masina si cateva poze :p

 

De cand am scris ultima oara, masinuta a mai fost in vizita la service si un centru de roti :)

 

Asadar si prin urmare, TAZ-ul este acum incaltat cu adidasi pe 17" style 327 are ulei nou in CVA si valorile resetate. De asemenea are brate superioare, bielete directie si capete bara schimbate.

 

Intre timp imi picase si semnalul de la radio, fapt datorat unui cablu ciupit pe la haion (toate bune acum, prind si bulgarii)

 

Urmeaza:

 

Detailing interior

Polish Faruri

Volan Sport

Navigatie CIC.

 

 

Toate bune!!

Edited by tryx
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

bravo, frumoasa masina, sa o porti sanatos si fara probleme, DAR, am si eu o intrebare, nu era mai ieftin si sigur sa cauti o masina cu toate dotarile pe care le cautai si cu mai putin km?

Ma gandesc ca pana acum ai investit aproximativ 2000 eur (depinde de cauciucuri).

Mai pui si navigatia si volanul si te duci in 9500-10000.

Zic si eu...

Eu am invatat ceva, niciodata sa nu iei o masina SH la care apoi incepi sa faci o gramada de retrofit-uri...la final te sperii de suma si dupa aceea cand vinzi nu amortizezi nimic din ce ai investit.

Eu nu cred ca merita, dar daca tu consideri ca e mai bine, atunci perfect.

Una peste alta masina arata foarte bine

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

bravo, frumoasa masina, sa o porti sanatos si fara probleme, DAR, am si eu o intrebare, nu era mai ieftin si sigur sa cauti o masina cu toate dotarile pe care le cautai si cu mai putin km?

Ma gandesc ca pana acum ai investit aproximativ 2000 eur (depinde de cauciucuri).

Mai pui si navigatia si volanul si te duci in 9500-10000.

Zic si eu...

Eu am invatat ceva, niciodata sa nu iei o masina SH la care apoi incepi sa faci o gramada de retrofit-uri...la final te sperii de suma si dupa aceea cand vinzi nu amortizezi nimic din ce ai investit.

Eu nu cred ca merita, dar daca tu consideri ca e mai bine, atunci perfect.

Una peste alta masina arata foarte bine

In primul rand merci!

 

Am preferat sa iau masina asa, si sa fac partea mecanica eu. Oricum, orice Facelift luam, trebuia sa-i fac distributia si revizia CVA. In ceea ce priveste dotarile... masina a intrunit cerintele mele...volanul si naviagatia nu sunt un must si doar un nice to have.

 

Km mai putini la o masina din 2009...poate doar in bord.

 

Masina o sa stea la mine minim 3 ani...daca nu cumva castig la loto:)))

Edited by tryx
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa! imi place ca o tii din scurt! cand termini "proiectul" o s-o vinzi :)) cel putin eu asa am facut..

 

Merci George! Sper sa nu am si eu aceleasi sume ca tine la final, dar...intr acolo ma indrept:)))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dar nu ai navigatie CIC? Eu stiu ca pe facelift toate sunt CIC. Sau te referi ca e Business si nu Professional?

Nope, este navigatie business ccc cu controler de cic. In sept 2009 s-a introdus si navigatia cic, masina mea fiind iulie 2009

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.