Jump to content

BMW f34


Zagancatalin

Recommended Posts

Salut ,nu știu prea multe despre BMW dar am condus destule...ĂŽmi plac și as vrea sa mi achiziționez și eu unul !

Deci ,ĂŽntrebare mea este : - ĂŽntre 320 GT și 320 normal ce propuneți ?

Am gĂŁsit ceva la 20 de mii ,in Germania...cu 60 de mii km ,vorbesc de GT..ĂŽmi place mai mult dar nu știu dacĂŁ sunt problematice sau nu ?!

Va mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Motorizarile sunt identice si pe 320 gt si pe 320 normal, restul e o chestiune de gust.

 

Nu e deloc o chestiune de gust. Sunt diferente majore intre ele. Gt-ul este mai lent fata de f30. Este mai greu, nu este la fel de agil, consuma putin mai mult.

Depinde ce iti doresti. La aspect nu discutam, pentru ca e discutabil.

Iti raspund din prisma a ceea ce am testat eu recent, pentru ca am fost in aceeasi situatie, cautam masina pt nevasta.

Ce nu mi-a placut mie la Gt: geamurile fara rama ( pacoste pe timp de iarna), pozitia la condus usor mai inalta, spatele ala ridicat, senzatia de balena in curbe si de masina mare in general.

Ce mi-a placut: spatiul in spate este mai mare decat in f30, desi sunt aceeasi platforma. Portbagajul are acces mai facil, deschizandu-se cu tot cu hayon. Si cam atat.

Pana la urma eu am ales un f30, tocmai pt dezavantajele de mai sus.

Totusi, la 20 de mii euro cred ca ai gasit un f34 mai putin dotat, sau km nu sunt reali. Sau e manual? Orice ai lua, iti recomand neaparat sa fie automat.

Si neaparat daca iei GT, sa nu fie 318, pentru ca este mult prea lesinat. Ia-ti 320, se simte diferenta de putere.

Link to comment
Share on other sites

Salut ,in legĂŁtura cu geamurile fĂŁrĂŁ rama ,chiar ĂŽmi plac...știu ca e grav dar ĂŽmi asum riscul...de restul nu știu...am condus 320,530 ,420 dar 320 gt nu am reușit sa ĂŽl conduc...ĂŽmi place ca design dar nu știu dacĂŁ sunt problematice la motor sau electric...voi ce ma sfĂŁtuiți ?!

Ceea ce am gĂŁsit eu e automat ,undeva sub 80 de mii de km...iar bugetul meu e maxim 20 de mii

Link to comment
Share on other sites

F34 este identic 99% dpdv al pieselor cu F30. Se pun aceleasi motoare, materiale, sasiu, piese, etc. Singura diferenta este de design, la F34 portbagajul este mai usor accesibil. Uite un filmulet cu Buhnici despre F34:
Orice problema apare la F30, poate aparea si la F34, este aceeasi masina. Cum zice si colegul mai sus, ia cutie automata chiar daca nu ai piele. La 20K euro, nu cred ca vei gasi o masina ft dotata cu km ft putini, alea se invart pe la 22-25K.
Link to comment
Share on other sites

Salut ,in legĂŁtura cu geamurile fĂŁrĂŁ rama ,chiar ĂŽmi plac...știu ca e grav dar ĂŽmi asum riscul...de restul nu știu...am condus 320,530 ,420 dar 320 gt nu am reușit sa ĂŽl conduc...ĂŽmi place ca design dar nu știu dacĂŁ sunt problematice la motor sau electric...voi ce ma sfĂŁtuiți ?!

Ceea ce am gĂŁsit eu e automat ,undeva sub 80 de mii de km...iar bugetul meu e maxim 20 de mii

 

Cred ca nu ai citit tot ce am scris. :))

La motor sau electric sunt la fel de problematice toate, pentru ca impart aceeasi platforma. Diferenta este la cum se conduce. Fa un drivetest si vezi daca ti se potriveste sau nu, e simplu. Cat despre km sub 80 de mii cu 20 de mii de euro, eu iti recomand sa o verifici bine, pentru ca e cam mic pretul. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Va mulțumesc pentru rĂŁspunsuri !

Ceea ce am gĂŁsit eu e un GT din 2014 ,in Germania...de fapt sunt multe care se ĂŽnvârt in jurul sumei de 20 k și da ,sunt automate !

Am gĂŁsit pe mobile.de

O sa merg sa fac un test drive ,deși sunt destul de sigur ca o sa mi placa ! Oricum ar fi ,am de ales...f30 sau f34 !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut, ti-ai achizitionat masina? In aceeasi situatie sunt si eu, imi place forma de la GT si doresc sa o folosesc si ca masina de familie. Va rog sa-mi raspundeti la cateva intrebari, bugetul este de 20000 eur:

1. Motorizare diesel 325 sau 320 ?

2. Dotari importante

3. In ce an s-a facut facelift? Ma incadrez in bani la modele 2014-2016, poate chiar 2017. Exista upgrade la model in acesti ani?

4. Detin o masina 4x4 cutie automata si de 3 ani am cautat zone in care sa testez 4x4, deci clar nu-mi trebuie tractiune integrala. Daca totusi ma incadrez in bani, merita sa o iau cu tractiune integrala? Diferenta de consum de carburant este mare sau sunt doar zvonuri?

5. Stie careva un consum de carburant real si in ce conditii a fost facut, tractiune integrala sau doar punte spate?

 

CAm la astea ma gandesc acum, alte sfaturi sunt bine venite, va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.