Jump to content

Pareri 520d F10 (cu istoric)


Drey

Recommended Posts

Ai socotit TVA , chiar daca nu e la licitatie ?

Sa-ti mai dau un exemplu - in iunie 2017, masina luata la licitatie cu 13300 euro pe firma . Masina fabricata feb 2014 , 174 mii km . Deci masina de 3 ani , F10 LCI , e drept nu cu dotarile celei din post, fara accident , cu frecaturi minore care au fost revopsite la reperezentanta in Germania.

 

Dotarile conteaza foarte mult, eu iti zic sigur ca o masina ca aia cu dotarile alea nu o iei la licitatie cu 17 k euro ( fara tva pretul), ca sa ti-o vinda samsarul cu 19 k tie ( macar 1500 2000 euro orice samsar vrea profit).

Ca fapt general, dotarile cantaresc mult la pret la masinile sh luate la licitatie, pe alea fiind bataie mai mare si automat urcand si pretul destul de mult.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cat costa masina aia dupa tine ? Eu am spus 20 mii . Fara TVA inseamna 17 mii. Dotarile alea , la o masina de 5 ani nu mai fac o diferenta de 5 mii . Poate daca masina avea 3 ani . peste inca 3 ani , dotarile alea nu vor aduce nici 1 mie in plus la revanzare.

 

Cu cat masina se invecheste , dotarile valoreaza mai putin la pretul de revanzare.

Edited by seaman
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daaa ? Ia vedeti cat fac diferenta dotarile la o masina de 8 ani , cand piata e plina de masini si nimeni nu-ti da nici o mie in plus pe dotari.

Ele fac diferenta la masina noua. Cu cat se invecheste , cu atat conteaza mai putin.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nuuu?:)) parca suntem copii, nu trebuie sa vedem, nu stiu cate masini vinzi/cumperi tu intr-o luna, dar iti spun ca si la o masina de 10 ani optiunile fac diferenta, in cazul de fata luam un E90-E60, daca iti insir 5-6 optiuni o sa vezi cum pretul se duce lejer peste 2.000 euro in plus fata de alta care nu are aceste optiuni.
Link to comment
Share on other sites

Cum vreti voi - ma dau batut. Vindeti voi un E60 de 10 ani cu 12 mii pt ca are dotari .

 

Eu nu ma refer la e60, strict vorbeam de f10 2013 2014. Daca ai acces la o platforma de licitatii, ex cotw, uite-te sa vezi la ce pret se vand 520d din 2014 cu dotari medii. Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, daca voi gasiti cu 17 18 mii masini full options si cu km pana in 200 de mii fara accident, atunci bafta voastra, eu nu am gasit asa ceva.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ti-am dat niste argumente in legatura cu optiunile, nu schimba subiectul si chiar daca il schimbi, nici la ce ai spus mai sus nu ai dreptate.

 

 

Era vorba ca optiunile fac diferenta destul de mult la pretul masinii, eu am dat un exemplu ca se intampla acest lucru chiar si la o masina de 10 ani (E60-E90), dar cu cat crestem pretul, creste si pretul la diferenta respectiva (F10-F30), vorbsesc de diferenta intre F10 dotat si nedotat, sau E90 dotat si nedotat, nu fac diferenta intre E60-E90 si F10-F30

Edited by WIN60
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=261157125&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&maxPrice=20000&minFirstRegistrationDate=2013-01-01&pageNumber=23&scopeId=C&searchId=a606ab0b-5068-b873-2379-ad90af9d2117

 

KM mai multi dar an mai bun - 2015 - in Romania conteaza mult anul la vanzare - 16.400 fara TVA . Optiunile toate nu le vezi pe mobile

 

Am cautat cateva minute doar . Sunt sigur ca masina din post se gaseste la 20.000 deci vreo 16500 fara tva .

Edited by seaman
Link to comment
Share on other sites

https://suchen.mobil...79-ad90af9d2117

 

KM mai multi dar an mai bun - 2015 - in Romania conteaza mult anul la vanzare - 16.400 fara TVA . Optiunile toate nu le vezi pe mobile

 

Am cautat cateva minute doar . Sunt sigur ca masina din post se gaseste la 20.000 deci vreo 16500 fara tva .

 

Ce ai pus tu costa 20 de mii, este de la un autohaus cu nume de polonez, nu are dotarile cerute. Apoi tot tu zici ca masina din post se gaseste cu 20 de mii.. Te contrazici singur.

ORicum, sunt oameni care iau masini de pe cotw, autorola etc, pana si ei recunosc ca nu gasesti asa ceva la pret fara tva de cca 17 mii. Dar tu continui sa te minti singur.

Daca iei masina cu gandul cui o vinzi peste cativa ani ca anul conteaza, atunci inseamna ca nu iti permiti devalorizarea ei si mai bine nu o cumperi.

Eu astept sa vina initiatorul sa ne zica despre masian vizionata, chiar sunt curios ce masina e la banii astia.

Link to comment
Share on other sites

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=261157125&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&grossPrice=true&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&maxPrice=20000&minFirstRegistrationDate=2013-01-01&pageNumber=23&scopeId=C&searchId=a606ab0b-5068-b873-2379-ad90af9d2117

 

KM mai multi dar an mai bun - 2015 - in Romania conteaza mult anul la vanzare - 16.400 fara TVA . Optiunile toate nu le vezi pe mobile

 

Am cautat cateva minute doar . Sunt sigur ca masina din post se gaseste la 20.000 deci vreo 16500 fara tva .

 

baga filtru de pret netto disponibil si ai sa vezi cate masini mai gasesti, nu toate masinile de vanzare pe mobile pot fi cumparate cu pret netto. ideea este ca ambele masini care au fost puse aici de catre cel care a deschis thread-ul au probabil vicii ascunse. pretul este mai mult decat dubios pentru dotarile pe care le au masinile...din punctul meu de vedere bineinteles.

Link to comment
Share on other sites

Am cautat cateva minute doar . Sunt sigur ca masina din post se gaseste la 20.000 deci vreo 16500 fara tva .

 

Ăntreb și eu, ca prostul, când o cumperi nu plĂŁtești și TVAul?! De ce tot vorbești de prețul fĂŁrĂŁ TVA? Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ăntreb și eu, ca prostul, când o cumperi nu plĂŁtești și TVAul?! De ce tot vorbești de prețul fĂŁrĂŁ TVA? Mulțumesc!

 

Pentru ca se gandeste ca se poate face manevra cu tva-ul. :)) Oricum, cine vinde masini stie cam care sunt preturile. Si la f30 cu dotari foarte multe sunt preturi mari, de exemplu daca are pachet m, optiuni mai deosebite care costa si cand le pui de nou.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E aiurea sĂŁ pleci cu gândul cĂŁ fraudezi TVAul când ĂŽți cumperi o mașinĂŁ... eu cel puțin nu aș putea dormi liniștit.

In rest, șansele sĂŁ gĂŁsești chilipiruri, cel puțin ĂŽn zilele noastre, când toatĂŁ lumea are acces la internet/informații/prețuri, sunt minime, iar dacĂŁ totuși apar, probabil ascund ceva probleme.

BaftĂŁ inițiatorului in gĂŁsirea unei mașini corecte.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ cavaliere + dan - manevra cu TVA-ul o face vanzatorul din Romania , care este cumparatorul de afara . Preturile mai mici din Romania se datoreaza acestei manevre .

Cei care se ocupa cu masinile , au oamenii lor acolo , nu iau din autohaus ce gasesti pe site . Tot ce apare mai bun/rentabil nici nu ajunge sa intre in autohaus , e luat de ei la poarta.

La fel si cand sunt licitatii - ei sunt primii.

Eu ii inteleg si pe cei care au dat o tona de bani pe masina , direct de la reprezentante , ca sa fie ei siguri . Acolo masinile sunt cel putin 30% mai scumpe, dar nah , esti "sigur" pe ea si dormi linistit noaptea.

 

Aceasi masina a fost la vanzare acuma doua saptamani la 23.999 EUR si avea in anunt 91.600 km

Concluzile le trageti singur.

 

Nu stiu daca a fost aceeasi masina sau nu - nu prea corespunde cu nr de km si rapoartele care toate dau nr de km ca real.

Dar sa-ti mai spun o treaba - cand un vanzator are un client care pare hotarat sa cumpere , pune masina la un pret mai mare pe site , pana se finalizeaza (sau nu) tranzactia cu cel hotarat.

Asa , daca apare un fraier care pune botul , vanzatorul castiga in plus , iar celui hotarat i sa spune simplu ca s-a dat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ cavaliere + dan - manevra cu TVA-ul o face vanzatorul din Romania , care este cumparatorul de afara . Preturile mai mici din Romania se datoreaza acestei manevre .

Cei care se ocupa cu masinile , au oamenii lor acolo , nu iau din autohaus ce gasesti pe site . Tot ce apare mai bun/rentabil nici nu ajunge sa intre in autohaus , e luat de ei la poarta.

La fel si cand sunt licitatii - ei sunt primii.

Eu ii inteleg si pe cei care au dat o tona de bani pe masina , direct de la reprezentante , ca sa fie ei siguri . Acolo masinile sunt cel putin 30% mai scumpe, dar nah , esti "sigur" pe ea si dormi linistit noaptea.

 

 

 

Nu stiu daca a fost aceeasi masina sau nu - nu prea corespunde cu nr de km si rapoartele care toate dau nr de km ca real.

Dar sa-ti mai spun o treaba - cand un vanzator are un client care pare hotarat sa cumpere , pune masina la un pret mai mare pe site , pana se finalizeaza (sau nu) tranzactia cu cel hotarat.

Asa , daca apare un fraier care pune botul , vanzatorul castiga in plus , iar celui hotarat i sa spune simplu ca s-a dat.

 

La licitatii ca de exemplu cotw, care este cam cea mai mare platforma, nu are nimeni prioritate. Castiga masina care sare mai mult cu banul. In afara de licitatiile oarbe unde pui oferta fara sa vezi care sunt celelalte oferte, prioritatea o are pretul cel mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce e cotw , banuiesc ca e un site de licitatii . Nu ma refer deloc la asa ceva . Sunt probail mii de licitatii locale , de care cumparatorul roman nici nu a auzit si nici nu are acces la ele.

Samsarii astia isi stiu treaba , cred ca si nemtii ar cumpara de la ei LOL . Nu toata lumea ajunge la cele mai bune oferte , altii iau de la reprezentanta.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce e cotw , banuiesc ca e un site de licitatii . Nu ma refer deloc la asa ceva . Sunt probail mii de licitatii locale , de care cumparatorul roman nici nu a auzit si nici nu are acces la ele.

Samsarii astia isi stiu treaba , cred ca si nemtii ar cumpara de la ei LOL . Nu toata lumea ajunge la cele mai bune oferte , altii iau de la reprezentanta.

 

licitatiile la care te referi tu deobicei sunt masini lovite cand au preturi foarte bune.

indiferent de unde iei masina, costa. o masina cu istoric complet care arata bine, are km putini si dotari...costa!

Edited by ckh
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Baieti, am cumparat masina :)

 

Masina se prezinta intr-o stare excelenta.

 

Nu bate, nu troncane, nu trage stanga/dreapta, are putere in motor, nu smuceste cand schimba.

 

Ca probleme:

-Are cateva puncte mici mici de pietre pe capota (4 puncte)

-Are capacul de la scrumiera rupt

-Are presurile murdare

-A fost lovita spate stanga dar reparata ireprosabil, fara urme, fara chit

-Are km reali

-Nu ii merge "amprenta" pe dreapta fata

 

In rest totul ok, ii merg toate optiunile.

 

A fost cumparata la licitatie de pe cotw la 17.200EUR

E pe firma dar e firma romaneasca si am cui si certificat de inregistrare

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.