Jump to content

Discuri noi, vibratia la franare continua!


Luca_77

Recommended Posts

Frana de motor se folosea iarna la daciile vechi. Nu inteleg de ai vrea sa folosesti acelasi narav pe o alta masina. Oricum frana de motor la o masina veche e egal cu 0 .

sa intelegem ca frana de motor e doar pentru Dacii? Si numai iarna? :)

Nu este voba nici macar de narav .. (de parca ar fi un obicei prost...) ci de faptul ca este un BUNA practica sa stii sa folosesti frana de motor in toate situatiile care o cer. Si alea pot fi destule...!

In fapt, de atatea ori de cate ori vrei sa reduci viteza fara sa apesi frana, ..ruland (sa zicem) pe autostrada.

Faptul ca schimbam viteza trecand intr-o treapta inferioara simtind asta in motor ca e fortat in ture sa creasca.. NU este deloc un obicei prost ci chiar un fel de antrenament pentru iarna! ;)

 

De ce e egal cu zero frana de motor la o masina veche?

Am 380k km la masina mea si simt cand pun/fac frana de motor.

 

(minusul nu e de la mine)

Edited by bimmer90f30
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

sa intelegem ca frana de motor e doar pentru Dacii? Si numai iarna? :)

Nu este voba nici macar de narav .. (de parca ar fi un obicei prost...) ci de faptul ca este un BUNA practica sa stii sa folosesti frana de motor in toate situatiile care o cer. Si alea pot fi destule...!

In fapt, de atatea ori de cate ori vrei sa reduci viteza fara sa apesi frana, ..ruland (sa zicem) pe autostrada.

Faptul ca schimbam viteza trecand intr-o treapta inferioara simtind asta in motor ca e fortat in ture sa creasca.. NU este deloc un obicei prost ci chiar un fel de antrenament pentru iarna! ;)

 

De ce e egal cu zero frana de motor la o masina veche?

Am 380k km la masina mea si simt cand pun/fac frana de motor.

 

(minusul nu e de la mine)

Motorul nu a fost creat pentru a fi folosit pe post de frana

In cazul tau, rotile ajung sa invarta motorul si nu invers.

Este o utilizare anormala.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Motorul nu a fost creat pentru a fi folosit pe post de frana

In cazul tau, rotile ajung sa invarta motorul si nu invers.

Este o utilizare anormala.

Nu este adevarat. Cum sa fie o utilizare anormala?

Atunci cand cobori o panta abrupta si nu e cazul sa accelerezi ci mai degraba sa franezi tu folosesti doar frana de serviciu (picior)? (aia e frana de motor, daca nu acceleram; iar frana de motor se resimte/manifesta si la "automate" ca doar nu or accelera singure daca soferul nu o face..) Iar daca nu o folosesti (frana de motor) si sa zicem ca panta fiind lunga si esti/trebuie sa stai in a 3-a tu o pui in a 4-a si franezi de.. serviciu? Atunci sa nu mire pe nimeni de ce sunt atatea probleme la frane.

Eu folosesc frana de urgenta/serviciu/picior doar cand trebuie, adica cand NU POT ADAPTA VITEZA - dar asta e o cu totul alta poveste, deloc de neglijat!

 

Apropo, motorul (si cutia) nu au fost schimbate pana la 370k km, deci o duc bine cu "tratamentul" de mai sus, luat de la Dacia. ;)

Nu s-or fi schimbat prea multe in pricipiu motoarelor clasice! ;)

:offtopic:

Si ca sa "supar" pe toata lumea, toti ar trebui sa conducem Dacii in primul an de soferie!

Si nu Daciile noi ci alea cu jigloare! :sorcerer:

Asa invatam cum se conduce o "manuala"; ..e simpla si cu, "comunicare" direct la sofer. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut, am rezolvat, am momtat discuri originale si a disparut vibratia definitiv! Discurile Zimmermann montate anterior, erau albastrite/ovalizate dupa o saptamana de mers. Nu mai montez niciodata piese de producator.

 

Le multumesc tuturor colegilor pentru sfaturi si amabilitate!!!

Culoarea albastra la discuri si implicit ovalizarea lor indica cu siguranta ca dupa montaj s-a folosit necorespunzator frana. Sau cum se mai zice prin service-uri "discurile s-au ars" ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.