Jump to content

Recommended Posts

Foloseste cineva ulei Castrol sau alta marca de ulei decat Bmw la motoarele N47?

 

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

 

Marca nu conteaza atit timp cat uleiul este Longlife 04 (LL-04) si e 0W/5W-30/40. Castrol a fost mult timp, in formatul LL-04 0W-30 sau chiar 5W-30, supa care o bagau la dealer in orice motor (in afara de cele M).

Castrol 0W-30 LL-04 e ok pt motorul tau.

Link to comment
Share on other sites

O sa incerc, eu as trece un schimb pe 0w40 :-??

 

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

 

Daca nu bagi 1000km de Autostrada la 200km/h lunar, nu are rost sa treci la 0w-40. Doar daca iti maninca deja ulei si vrei sa incerci ceva altfel.

 

0w-30 LL-04 iti ajunge. Castrol FST ala are ambalajul nou in momentul de fata, asa ca arata putin altfel, dar e acelasi ulei. Uita-te la data imbutelierii, nu cumpara daca e mai vechi de un an. NU stii cum a fost depozitat.

 

5w-30 merge la diesel dar nu l-as pune la benzinarele cu Vanos/Valvetronic, la rece o sa iti pacane supapele.

Link to comment
Share on other sites

Pai diesel am , 5w30 i am pus de la bmw si nu sunt multumit deloc .

Cineva mi a recomandat ulei millers , acum nu stiu ce sa zic de el ..

Asta e noul ambalaj la Castrol Profesional? ( mĂŁ refer la cel postat mai sus ) 09ede483b97f1fe23cd7f4f6a120639c.jpg

 

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai diesel am , 5w30 i am pus de la bmw si nu sunt multumit deloc .

 

5w nu curge asa bine la rece si daca o parchezi afara nu ii prea place turbinei sa nu aiba cu se sa se unga.

Si mie mi-au oferit mult timp 5w-30 de la butoi, dar mereu mi-am dus eu uleiul meu.

 

Cam asa arata, dar nu e neaparat sa fie "professional", merge si titanium FST. Nu stiu care sint preturile, dar vezi ca si Shell are un 0w-30 /C3 pt LL-04.

Link to comment
Share on other sites

5w nu curge asa bine la rece si daca o parchezi afara nu ii prea place turbinei sa nu aiba cu se sa se unga.

Si mie mi-au oferit mult timp 5w-30 de la butoi, dar mereu mi-am dus eu uleiul meu.

 

Cam asa arata, dar nu e neaparat sa fie "professional", merge si titanium FST. Nu stiu care sint preturile, dar vezi ca si Shell are un 0w-30 /C3 pt LL-04.

 

Are dreptate. Din pacate eu mi-am cumparat deja uleiul pentru schimbul de anul acesta, am aflat prea tarziu. Ori 0W30, ori 0W40 ar fi mai recomandat, mai ales daca masina are cativa kilometrii si/sau ti la ea, adica sa ii schimbi uleiul la an/10k km. Diferenta de pret nu este o avere, mai ales ca sunt necesari doar 6 bidoane de 1l( in cazul meu).

Link to comment
Share on other sites

Pai si ce marca recomanzi? O sa merg pe 0w30 sau 0w40 , dar ca marca ?

 

Trimis de pe al meu SM-A520F folosind Tapatalk

Daca nu iti consuma ulei, mergi cu 0w-30.

Marca? Orice care are permisiunea LL-04 (Longlife 4). Castrol e foarte raspindit, e sintetic, e ok.

 

Deocamdata sincer tind spre BMW 0W40, dar am sa vad anul viitor de unde sa il achizitionez sa fie o sansa mai crescuta sa nu fie fals.

 

Vezi ca actualul BMW 0w-40 nu mai este LL-04 ci "numai" LL-01, deci numai pt benzina.

Daca vrei "ulei BMW", ia 0w-30 pt diesel, are clasificarea LL-04, dar e oricum Shell cu eticheta BMW pe el.

Link to comment
Share on other sites

Care este diferenta intre 5w30 si 0w30(nu este vascozitatea uleiului?),in principiu daca masina are mai multi km, nu este mai indicat sa ii pui ulei cu vascozitate mai mare? Intrebare de noob,pentru cei care folosesc 0w30/40 zgomotul motorului nu este mai mare?:)
Link to comment
Share on other sites

Care este diferenta intre 5w30 si 0w30(nu este vascozitatea uleiului?),in principiu daca masina are mai multi km, nu este mai indicat sa ii pui ulei cu vascozitate mai mare? Intrebare de noob,pentru cei care folosesc 0w30/40 zgomotul motorului nu este mai mare?:)

De ce sa pun ulei care curge mai prost la temperaturi scĂŁzute ĂŽntr-un motor uzat? 0w contra 5w. Cred ca si cu 0w o sa fie destula presiune de ulei la rece.

In cartea tehnica a mașinii sint listate uleiurile indicate si cele alternative. Vezi ce scrie acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

De ce sa pun ulei care curge mai prost la temperaturi scĂŁzute ĂŽntr-un motor uzat? 0w contra 5w. Cred ca si cu 0w o sa fie destula presiune de ulei la rece.

In cartea tehnica a maĂâ˘inii sint listate uleiurile indicate si cele alternative. Vezi ce scrie acolo.

O sa merg pe un Castrol 0w30, vreau sa vĂŁd dacĂŁ va fi vreo schimbare

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.