Jump to content

Accident , Asigurare, Sfaturi


CatalinAlecsandru

Recommended Posts

Va salut pe toti!

 

Masina mea a fost implicata intr`un accident in urma caruia mi s-au spart bara spate, stop spate, aripa spate indoita si probabil si janta spate sau articulatiile pe acolo avand in vedere ca cel care a intrat in spatele meu si-a strambat directia rotii stanga. Baiatul si-a recunoscut vina asa ca am facut doar o amiabila pentru ca nu-i complica situatia. Eu nu prea am mai avut accidente si nu stiu cam care sunt procedurile de aceea voiam sa va intreb pentru ce ar trebui sa optez? Pentru reparatie in regim propriu, pentru reparatie in service? Cine ma poate sfatui cum ar fi mai bine sa fac?

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Recomandat este reparatie la bavaria insa sper sa nu trebuiasca sa te tiganesti cu asiguratorul pentru decontare..

 

 

Asigurarea vinovatului este la OMNIASIG si dosarul de dauna l`am deschis la aia de pe Grivitei ( pentru cine e din Bucuresti ). Sper sa nu ma tiganesc cu ei. As putea merge la reprezentanta Bmw Auto Cobalcescu?

Link to comment
Share on other sites

Mai intai te duci la Grivitei pentru o constatare si iti fac aia o oferta de prost gust!

Le spui ca doresti sa repari masina la reprezentanta.

 

Ei iti dau o foaie unde sunt datele dosarului.

Suni la reprezentanta unde spui ca ai avut un accident si doresti sa te deplasezi pentru constatare.

 

La reprezentanta constata tot ce este de inlocuit si de acolo preiau ei cazul. Teoretic nu ar mai trebui sa discuti cu asiguratorul.

 

In principiu asiguratorul o sa accepte sa schimbe piesele cerute de reprezentanta. Poate sa mai comenteze putin dar se rezolva :)

 

Dupa ce reprezentanta primeste acordul de reparatie pe constatarea facuta se face comanda de piese.

 

Dupa ce vin piesele se face programare pentru a repara masina.

 

Dupa ce se repara masina in functie de reprezentanta poate sa iti dea masina imediat inapoi sau poate sa te puna sa mai astepti 2-3 zile pana intra banii de la asigurator. Mie mi-a dat masina inapoi imediat.

 

Mare grija ca desi e reprezentanta ... uneori ai impresia ca si nea Nicu din coltu blocului facea treaba mai buna! Deci cand iei masina sa inspectezi totul TOTUL foarte FOARTE bine!

 

Eu cand am ajuns acasa am vazut ca bara fata nu era prinsa bine.

Dupa aia la prima ploaie a inceput sa imi ploua in masina (fusese schimbata portiera fata)

Dupa aia cand am schimbat rotile de iarna cu cele de vara am vazut ca nu imi schimbasera rulmentul de la roata.

Dupa ce mi-a schimbat rulmentul am plecat cu volanul stramb ...

 

Si asa mai departe :) Ajunsesem sa ma simt prost cand sunam agentu de la reprezentanta!

 

In principiu se rezolva tot dar o sa alergi nitel si o sa cheltui niste bani pe taxi.

 

Asta a fost experienta mea si povestesc strict din ce mi s-a intamplat mie pentru o dauna relativ micuta (fuzeta, amortizor, aripa fata, portiera fata, vopsit bara fata si portiera spate)

Edited by Tavicu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mai intai te duci la Grivitei pentru o constatare si iti fac aia o oferta de prost gust!

Le spui ca doresti sa repari masina la reprezentanta.

 

Ei iti dau o foaie unde sunt datele dosarului.

Suni la reprezentanta unde spui ca ai avut un accident si doresti sa te deplasezi pentru constatare.

 

La reprezentanta constata tot ce este de inlocuit si de acolo preiau ei cazul. Teoretic nu ar mai trebui sa discuti cu asiguratorul.

 

In principiu asiguratorul o sa accepte sa schimbe piesele cerute de reprezentanta. Poate sa mai comenteze putin dar se rezolva :)

 

Dupa ce reprezentanta primeste acordul de reparatie pe constatarea facuta se face comanda de piese.

 

Dupa ce vin piesele se face programare pentru a repara masina.

 

Dupa ce se repara masina in functie de reprezentanta poate sa iti dea masina imediat inapoi sau poate sa te puna sa mai astepti 2-3 zile pana intra banii de la asigurator. Mie mi-a dat masina inapoi imediat.

 

Mare grija ca desi e reprezentanta ... uneori ai impresia ca si nea Nicu din coltu blocului facea treaba mai buna! Deci cand iei masina sa inspectezi totul TOTUL foarte FOARTE bine!

 

Eu cand am ajuns acasa am vazut ca bara fata nu era prinsa bine.

Dupa aia la prima ploaie a inceput sa imi ploua in masina (fusese schimbata portiera fata)

Dupa aia cand am schimbat rotile de iarna cu cele de vara am vazut ca nu imi schimbasera rulmentul de la roata.

Dupa ce mi-a schimbat rulmentul am plecat cu volanul stramb ...

 

Si asa mai departe :) Ajunsesem sa ma simt prost cand sunam agentu de la reprezentanta!

 

In principiu se rezolva tot dar o sa alergi nitel si o sa cheltui niste bani pe taxi.

 

Asta a fost experienta mea si povestesc strict din ce mi s-a intamplat mie pentru o dauna relativ micuta (fuzeta, amortizor, aripa fata, portiera fata, vopsit bara fata si portiera spate)

 

 

Aiurea tare cu astfel de servicii facute de umplutura. De parca nu primesc bani pentru ceea ce fac. Pana la urma am facut programare la Bmw Militari pentru o reconstatare. Daca va fi diferenta mare de pret intre devizul celor de la Bmw si ce a oferit asiguratorul, atunci o s`o repar la BMW, daca diferenta de pret va fi la fel ca cea oferita de Omniasig ( 8500 lei ) atunci o s`o repar in regim propriu.

Link to comment
Share on other sites

Aiurea tare cu astfel de servicii facute de umplutura. De parca nu primesc bani pentru ceea ce fac. Pana la urma am facut programare la Bmw Militari pentru o reconstatare. Daca va fi diferenta mare de pret intre devizul celor de la Bmw si ce a oferit asiguratorul, atunci o s`o repar la BMW, daca diferenta de pret va fi la fel ca cea oferita de Omniasig ( 8500 lei ) atunci o s`o repar in regim propriu.

De ce preferi sa te complici sa o repari in regim propriu?

 

Poti sa risti sa gasesti si alte chestii nasoale pe acolo care nu s-au luat in calcul initial si sa ajungi sa platesti mai mult decat iti iei.

Fiind o masina cu tractiune spate poti sa ai probleme pana la planetara/grup. Si cand o sa vezi cat costa te iei cu mainile de cap :))

 

P.S. Daca chiar insisti sa o repari in regie proprie, poti sa negociezi cu ei sa iti dea mai multi bani avand si estimarea de la reprezentanta.

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

De ce preferi sa te complici sa o repari in regim propriu?

 

Poti sa risti sa gasesti si alte chestii nasoale pe acolo care nu s-au luat in calcul initial si sa ajungi sa platesti mai mult decat iti iei.

Fiind o masina cu tractiune spate poti sa ai probleme pana la planetara/grup. Si cand o sa vezi cat costa te iei cu mainile de cap :))

 

P.S. Daca chiar insisti sa o repari in regie proprie, poti sa negociezi cu ei sa iti dea mai multi bani avand si estimarea de la reprezentanta.

 

 

Pai asa cum zicea si colegul de mai sus, si de la service pot pleca cu probleme. Ma gandesc ca daca nu mi a aparut nicio eroare , nu am decat bara spate , aripa spate indoita si un stop spart. Altceva ce ar putea fi ? Masina merge ca inainte.

 

Asta vrea sa fac, cu devizul de la reprezentanta sa ma duc la asigurare si sa le cer mai multi bani .

Link to comment
Share on other sites

Eu zic s-o repari la reprezentanta si cand o ridici asigura-te ca e masina ok. Nu trebuie s-o dai in paranoia, nu este o chestie generala ca toate masinile reparate la reprezentanta ies cu probleme. Nu toti clientii pot fi multumiti si de mecanici prosti poti da oriunde, nu doar la coltul blocului sau la BMW. Reparatia ta pare destul de simpla, ai grija cum iese la vopsit,etc. Daca vrei sa repari masina cu 700 euro si sa-ti mai ramana si tie vreo 1500 euro, atunci complica-te cu cerut mai multi bani.....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.